Stary Testament - późne księgi historyczne WT-CTR-SH
Zajęcia prowadzone w formie wykładu wyjaśniającego oraz interaktywnego sa podzielone na dwie części. Pierwsza prowadzi do zapoznanie studenta z księgami historiografii biblijnej opisującej dzieje powygnaniowego Izraela, z ich przesłaniem i znaczeniem teologicznym, miejscem w tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej, z najważniejszymi kwestiami teologicznymi tych dzieł oraz związków teologii z historiografią i stylem oraz celem opisywania dziejów oraz do zapoznania z kontekstem historyczno-politycznym wydarzeń z historii bliskowschodniej, które dotyczą omawianego okresu. Wykład ten obejmuje takie księgi, jak: 1 i 2 Księga Kronik, Księga Ezdrasza, Księga Nehemiasza, 1 i 2 Księga Machabejska.
Druga cześć zajęć poświęcona jest utworom stojącym na pograniczu pomiędzy historiografią a literaturą sapiencjalną. Student zapoznaje się ze specyfiką literacka tych utworów, ich najważniejszym przesłaniem oraz miejscem i znaczeniem w tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej. Zajmuje się Księgą Rut, Księgą Tobiasza, Księgą Estery, Księgą Judyty.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2023/24_L: | W cyklu 2024/25_L: |
Efekty kształcenia
CTR_W03
Absolwent zna zagadnienia dotyczące historii biblijnego Izraela oraz literatury okresu Drugiej Świątyni. Zna i rozumie treść ksiąg pisanych w nurcie historiografii oraz utworów sapiencjalnych lokowanych w określonym czasie wydarzeń z dziejów biblijnego Izraela. Zna miejsce tych ksiąg w kanonach chrześcijańskich oraz ich status w judaizmie. Zna periodyzację dziejów oraz kluczowe wydarzenia z historii biblijnego Izraela oraz rozumie ich teologiczną ocenę, zawartą w tekstach historiograficznych.
CTR_U05
Absolwent potrafi samodzielnie wyjaśniać zagadnienia teologiczne i kulturowe, będące podłożem dla późnych ksiąg historycznych. Umie powiązać je z informacjami dotyczącymi przekazu historii i jej teologicznej interpretacji z wcześniejszych ksiąg Biblii. Potrafi ocenić i wyjaśnić znaczenie tych ksiąg w chrześcijaństwie oraz w rozumieniu judaizmu okresu Drugiej Świątyni.
CTR_U10
Absolwent potrafi poprawnie posługiwać się terminologią z zakresu nauk biblijnych i teologii biblijnej związanej z okresem Drugiej Świątyni.
Kryteria oceniania
Egzamin końcowy ustny weryfikujący znajomość treści omawianych ksiąg, znajomość zagadnień omawianych na zajęciach oraz umiejętność ich wyjaśniania w szerszym kontekście (historia powszechna, kanony biblijne).
Literatura
Literatura wymagana:
Teksty ksiąg biblijnych: 1 i 2 Księga Kronik, Księga Ezdrasza, Księga Nehemiasza, Księga Rut, Księga Tobiasza, Księga Judyty, Księga Estery, 1 i 2 Księga Machabejska.
Literatura uzupełniająca:
W. Pikor, Księgi historyczne Starego Testamentu. Wprowadzenie do zagadnień literackich, historyczno-krytycznych i teologicznych, Pelplin: Bernardinum 2023.
P. Briks, S. Gądecki, J. Rosłon, S. Wypych (red.) Księgi historyczne Starego Testamentu. 2: Dziejopisarstwo okresu judaistycznego. Wprowadzenie w myśl i wezwanie ksiąg biblijnych 3, Warszawa: Wydawnictwo UKSW 2007.
T. Brzegowy, Księgi historyczne Starego Testamentu, Tarnów: Biblos 2008.
H. Shanks (red. oryginału), W. Chrostowski (przekład i oprac. wyd. pol.), Starożytny Izrael. Od czasów Abrahama do zburzenia Jerozolimy przez Rzymian, Warszawa: Czytelnik 1994, 215-325.
Uwagi
W cyklu 2023/24_L:
kod do zajęć: e21azk0 |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: