Małżeństwo i rodzina w starożytności WSR-NR-1-MRS
1. Wykład wprowadzający
2. Małżeństwo i rodzina w starożytnej Grecji i Rzymie
3. Małżeństwo i rodzina w starożytnym Izraelu
4. Małżeństwo i rodzina w Nowym Testamencie
5. Małżeństwo i rodzina w pismach Ojców Apostolskich
6. Małżeństwo i rodzina w pismach Apologetów Greckich
7.. Małżeństwo i rodzina w pismach Tertuliana i Orygenesa
8. Małżeństwo i rodzina w dokumentach Synodów
9. Małżeństwo i rodzina w pismach św. Ambrożego
10. Małżeństwo i rodzina w pismach św. Augustyna
11.Małżeństwo i rodzina w pismach św. Hieronima
12. Małżeństwo i rodzina w pismach św. Bazylego Wielkiego
13. Małżeństwo i rodzina w pismach św. Grzegorza z Nazjanzu
14. Małżeństwo i rodzina w pismach św. Grzegorza z Nyssy.
15. Małżeństwo i rodzina w pismach św. Jana Chryzostoma
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA: student zna podstawową terminologię używaną w naukach teologicznych, w naukach o rodzinie i naukach społecznych.
- student posiada uporządkowaną wiedzę z zakresu filozofii, teologii katolickiej i prawa kanonicznego na temat małżeństwa i rodziny i ich powołania do świętości.
UMIEJĘTNOŚCI: student potrafi dokonywać obserwacji i interpretacji zjawisk społecznych; potrafi dokonać analizy ich powiązań z różnymi obszarami działalności z zakresu nauk o rodzinie;
- potrafi w sposób precyzyjny i spójny wypowiadać się w mowie i w piśmie na tematy dotyczące wybranych zagadnień z zakresu nauk teologicznych i nauk o rodzinie, z wykorzystaniem różnych ujęć teoretycznych.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE:
- posiada pogłębione przekonanie o konieczności postępowania w sposób etyczny i profesjonalny; dostrzega i formułuje problemy moralne i dylematy etyczne związane z pracą swoją i innych, poszukuje optymalnych rozwiązań, postępuje zgodnie z zasadami etyki; jest świadomy istnienia etycznego wymiaru w badaniach naukowych
Kryteria oceniania
OPIS ECTS:
Aktywność studenta Ilość godzin
udział w wykładzie 30
przygotowanie do wykładu 15
samodzielna lektura materiałów 20
konsultacje 5
czas na napisanie referatu/eseju/pracy 20
przygotowanie do egzaminu/kolokwium
SUMA GODZIN 90
LICZBA ECTS: 90 godz. = 3 ECTS
Metody i kryteria oceniania:
Praca pisemna/esej/ referat - 60%
Udział w wykładach – 20%
Udział w dyskusjach, konsultacjach, przygotowanie do wykładów – 20%
Punktacja i odpowiadająca jej ocena końcowa:
91 – 100 % - (5)
81 -90 % - (4,5)
71 -80 % - (4)
66 – 70 % - (3,5)
60 – 65 % - (3)
Wiedza:
- na ocenę 3 (dst.): wie czym jest sakrament małżeństwa, powołanie do świętości w życiu małżeńskim i rodzinnym, ale nie wie jakie są obrzędy we wspólnocie chrześcijańskiej i jakie mają znaczenie dla rodziny w jej wzroście moralnym i duchowym, ani jakie pary małżeńskie zostały wyniesione na ołtarze.
- na ocenę 4 (db.): wie czym jest sakrament małżeństwa, powołanie do świętości w życiu małżeńskim i rodzinnym, wie również jakie są obrzędy we wspólnocie chrześcijańskiej i jakie mają znaczenie dla rodziny w jej wzroście moralnym i duchowym, ani jakie pary małżeńskie zostały wyniesione na ołtarze.
- na ocenę 5 (bdb.): doskonale czym jest sakrament małżeństwa, powołanie do świętości w życiu małżeńskim i rodzinnym, wie również jakie są obrzędy we wspólnocie chrześcijańskiej i jakie mają znaczenie dla rodziny w jej wzroście moralnym i duchowym, ani jakie pary małżeńskie zostały wyniesione na ołtarze.
Umiejętności:
- na ocenę 3 (dost.) student nie potrafi integrować wiedzy teoretycznej z zakresu nauk o rodzinie w celu rozpoznawania, analizowania i interpretowania problemów małżeńskich i rodzinnych, wychowawczych i opiekuńczych, a także motywów i wzorów ludzkich zachowań, ale potrafi samodzielnie rozpoznać i dokonać oceny sytuacji rodziny.
- na ocenę 4 (db.):student potrafi integrować wiedzy teoretycznej z zakresu nauk o rodzinie w celu rozpoznawania, analizowania i interpretowania problemów małżeńskich i rodzinnych, wychowawczych i opiekuńczych, a także motywów i wzorów ludzkich zachowań, potrafi w sposób ogólny rozpoznać i dokonać oceny sytuacji rodziny i zaproponować niektóre działania profilaktyczne.
- na ocenę 5 (bdb.): student doskonale potrafi integrować wiedzę teoretyczną z zakresu nauk o rodzinie w celu rozpoznawania, analizowania i interpretowania problemów małżeńskich i rodzinnych, wychowawczych i opiekuńczych, a także motywów i wzorów ludzkich zachowań, potrafi w sposób trafny i precyzyjny rozpoznać i dokonać oceny sytuacji rodziny i zaproponować niektóre działania profilaktyczne.
Kompetencje
-na ocenę dostateczną (3-dst.) student posiada przekonanie o konieczności postępowania w sposób etyczny i profesjonalny, lecz nie dostrzega i nie formułuje w sposób precyzyjny problemów moralnych i dylematów etycznych związanych z pracą swoją i innych, nie poszukuje optymalnych rozwiązań, nie postępuje zgodnie z zasadami etyki; nie jest świadomy istnienia etycznego wymiaru w badaniach naukowych
-na ocenę dobrą (4-db.) student posiada pogłębione przekonanie o konieczności postępowania w sposób etyczny i profesjonalny; dostrzega i formułuje problemy moralne i dylematy etyczne związane z pracą swoją i innych, poszukuje optymalnych rozwiązań, postępuje zgodnie z zasadami etyki; jest świadomy istnienia etycznego wymiaru w badaniach naukowych
- na ocenę bardzo dobrą (5-bdb.) student posiada pogłębione przekonanie o konieczności postępowania w sposób etyczny i profesjonalny; doskonale dostrzega i formułuje problemy moralne i dylematy etyczne związane z pracą swoją i innych, w sposób kreatywny poszukuje optymalnych rozwiązań, zawsze postępuje zgodnie z zasadami etyki; jest świadomy istnienia etycznego wymiaru w badaniach naukowych.
Efekty w obszarze wiedzy są osiągane takimi metodami jak wykład informacyjny, wykład problemowy, prezentacja, indywidualna lektura tekstów a weryfikowane egzaminem (pisemnym-esej) lub kolokwium. Esej powinien być napisany samodzielnie na 5 stron standardowego maszynopisu z bibliografią i z zastosowaniem wymogów metodologicznych.
Efekty w obszarze umiejętności są osiągane takimi jak samodzielna lektura tekstów z zakresu historii kultury, problematyki ideałów wychowawczych; wykład informacyjny, prezentacja, a weryfikowane ustnym lub pisemnym kolokwium/egzaminem.
Efekty w obszarze kompetencji społecznych osiągane są za pomocą przygotowanych w grupach prezentacji o poszczególnych problemach o w dyskusji o aktualnych i historycznych problemach kultury chrześcijańskiej, a weryfikacją jest kolokwium.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Literatura podstawowa:
Św. Jan Chryzostom, O małżeństwie, wychowaniu dzieci i ascezie, opr. J. Naumowicz, Kraków 2002.
Św. Augustyn, O kazaniu Pana na Górze, Do Symplicjana o różnych problemach, Problemy ewangeliczne, PSP 48, Warszawa 1989.
Pierwsi świadkowie. Pisma Ojców Apostolskich, tł. pol. A. Świderkówna, Kraków 1998.
Rodzina ani od świata zbyt oddzielona ani obca radości zbawienia, opr. E. Stanula, Warszawa 1995.
Tertulian, Wybór pism, t. III, PSP 65, Warszawa 2007.
Literatura pomocnicza
J. Dybała, Ideał kobiety w pismach kapadockich Ojców Kościoła i Jana Chryzostoma, Łódź 2012.
W. Jaeger, Wczesne chrześcijaństwo i grecka "Paideia", red. K. Bielawski, Bydgoszcz 1997;
J. Jundziłł, Rodzina rzymska w czasach prosperity i przemian ideowych II wieku. Apulejusz, Fronton i Tertulian, Bydgoszcz 1996.
J. Jundziłł, Modele małżeństwa w Rzymie pogańskim a wczesnochrześcijańskim, w: J. Śliwiński (red.), Społeczeństwo i kultura do XVI w., Olsztyn 1992, s. 9-18.
H.-J. Klauck, Kościół domowy w okresie przedkonstantyńskim, „Vox Patrum” 5 (1985), z. 8-9, s. 177-191.
S. Longosz, Rodzina wczesnochrześcijańska Kościołem domowym, „Roczniki Teologiczne” 51 (2004), z. 10, s. 27-56.
M. Marczewski, Rodzina w kościele starożytnym, „Vox Patrum” 3 (1983), z. 5, s. 489-494.
J. Naumowicz, Stosunek św. Ambrożego do małżeństwa i życia rodzinnego, VoxP 8 (1985) z. 8-9, 135-140.
W. Pałubicki, J. Iluk, Małżeństwo i rodzina w dawnym judaizmie i starożytnym chrześcijaństwie, Gdańsk 1995.
J. Salij, Ojcostwo i synostwo u św. Augustyna, „Życie Duchowe” 5 (1998) nr 13, s. 11-30.
S. Strękowski, Pojednanie w rodzinie na podstawie „Pasterza” Hermasa, „Studia nad Rodziną” 18 (2014), nr 1, s. 7-24.
S. Strękowski, Bojaźń Boża jako fundament relacji rodzinnych i wspólnotowych w świetle pism Ojców Apostolskich, w: Bene merenti laus. Księdzu Infułatowi Janowi Sołowianiukowi w 70-tą rocznicę urodzin, red. A. M. Filipowicz, Warszawa–Łomża 2015, s. 287-310.
S. Strękowski, Troska o czystość wiary w rodzinie i wspólnotach eklezjalnych według św. Grzegorza z Nyssy, SE 15 (2013), s. 349-367.
S.Strękowski, Troska o czystość wiary w rodzinie i wspólnotach kościelnych w świetle pism św. Grzegorza z Nazjanzu, SE 17 (2015), nr 2, s. 173-190.
S. Strękowski, Małżeństwo i rodzina w Pisma Ojców Kapadockich, Warszawa 2021.
S. Strękowski, Argumentacja apologetyczna koncepcji małżeństwa i rodziny chrześcijańskiej w pierwszych trzech wiekach, Warszawa 2016.
S. Strękowski, Formacja młodzieży chrześcijańskiej w świetle pism Ojców Kapadockich, warszawa 2023.
A. Swoboda, Aspekty teologiczne małżeństwa i dziewictwa w pismach św. Augustyna, „Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne” 37(2004) nr 2, s. 139-157.
A. Swoboda, Matka w pismach filozoficznych św. Augustyna, „Roczniki Humanistyczne” 46(1998) z. 3, s. 67-80.
A. Swoboda, Źródła i prawzory sakramentu małżeństwa w nauczaniu św. Augustyna, „Vox Patrum” 28 (2008) t. 52, s. 1049-1064.
E. Wipszycka, Kościół w świecie późnego antyku, Warszawa 1994.
W cyklu 2024/25_L:
Literatura: Św. Jan Chryzostom, O małżeństwie, wychowaniu dzieci i ascezie, opr. J. Naumowicz, Kraków 2002. Św. Augustyn, O kazaniu Pana na Górze, Do Symplicjana o różnych problemach, Problemy ewangeliczne, PSP 48, Warszawa 1989. Pierwsi świadkowie. Pisma Ojców Apostolskich, tł. pol. A. Świderkówna, Kraków 1998. Rodzina ani od świata zbyt oddzielona ani obca radości zbawienia, opr. E. Stanula, Warszawa 1995. Tertulian, Wybór pism, t. III, PSP 65, Warszawa 2007. Literatura pomocnicza J. Dybała, Ideał kobiety w pismach kapadockich Ojców Kościoła i Jana Chryzostoma, Łódź 2012. W. Jaeger, Wczesne chrześcijaństwo i grecka "Paideia", red. K. Bielawski, Bydgoszcz 1997; J. Jundziłł, Rodzina rzymska w czasach prosperity i przemian ideowych II wieku. Apulejusz, Fronton i Tertulian, Bydgoszcz 1996. J. Jundziłł, Modele małżeństwa w Rzymie pogańskim a wczesnochrześcijańskim, w: J. Śliwiński (red.), Społeczeństwo i kultura do XVI w., Olsztyn 1992, s. 9-18. H.-J. Klauck, Kościół domowy w okresie przedkonstantyńskim, „Vox Patrum” 5 (1985), z. 8-9, s. 177-191. S. Longosz, Rodzina wczesnochrześcijańska Kościołem domowym, „Roczniki Teologiczne” 51 (2004), z. 10, s. 27-56. M. Marczewski, Rodzina w kościele starożytnym, „Vox Patrum” 3 (1983), z. 5, s. 489-494. J. Naumowicz, Stosunek św. Ambrożego do małżeństwa i życia rodzinnego, VoxP 8 (1985) z. 8-9, 135-140. W. Pałubicki, J. Iluk, Małżeństwo i rodzina w dawnym judaizmie i starożytnym chrześcijaństwie, Gdańsk 1995. J. Salij, Ojcostwo i synostwo u św. Augustyna, „Życie Duchowe” 5 (1998) nr 13, s. 11-30. S. Strękowski, Pojednanie w rodzinie na podstawie „Pasterza” Hermasa, „Studia nad Rodziną” 18 (2014), nr 1, s. 7-24. S. Strękowski, Bojaźń Boża jako fundament relacji rodzinnych i wspólnotowych w świetle pism Ojców Apostolskich, w: Bene merenti laus. Księdzu Infułatowi Janowi Sołowianiukowi w 70-tą rocznicę urodzin, red. A. M. Filipowicz, Warszawa–Łomża 2015, s. 287-310. S. Strękowski, Troska o czystość wiary w rodzinie i wspólnotach eklezjalnych według św. Grzegorza z Nyssy, SE 15 (2013), s. 349-367. S.Strękowski, Troska o czystość wiary w rodzinie i wspólnotach kościelnych w świetle pism św. Grzegorza z Nazjanzu, SE 17 (2015), nr 2, s. 173-190. S. Strękowski, Małżeństwo i rodzina w Pisma Ojców Kapadockich, Warszawa 2021. S. Strękowski, Argumentacja apologetyczna koncepcji małżeństwa i rodziny chrześcijańskiej w pierwszych trzech wiekach, Warszawa 2016. S. Strękowski, Formacja młodzieży chrześcijańskiej w świetle pism Ojców Kapadockich, warszawa 2023. A. Swoboda, Aspekty teologiczne małżeństwa i dziewictwa w pismach św. Augustyna, „Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne” 37(2004) nr 2, s. 139-157. A. Swoboda, Matka w pismach filozoficznych św. Augustyna, „Roczniki Humanistyczne” 46(1998) z. 3, s. 67-80. A. Swoboda, Źródła i prawzory sakramentu małżeństwa w nauczaniu św. Augustyna, „Vox Patrum” 28 (2008) t. 52, s. 1049-1064. E. Wipszycka, Kościół w świecie późnego antyku, Warszawa 1994. |
Uwagi
W cyklu 2024/25_L:
nie dotyczy |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: