Metodologia badań psychologicznych WSR-NR-1-MBPx
Celem zajęć jest zapoznanie studentów z metodologią badań psychologicznych, z uwzględnieniem ich w badaniach społecznych. Ponadto celem badań jest wykształcenie u studentów umiejętności posługiwania się wybranymi metodami psychologicznymi w badaniach. Szczególna uwaga w ramach zajęć zwracana będzie na kształtowanie u studentów umiejętności posługiwania się metodą genogramu.
Tematyka zajęć:
1. Wprowadzenie do metodologii badań, powtórzenie podstawowych zagadnień. Omówienie zasad i warunków prowadzenia badań psychologicznych.
2. Podstawowe metody badań - obserwacja i wywiad w psychologii.
3. Genogram.
4. Metody kwestionariuszowe.
5. Metody projekcyjne na podstawie testu projekcyjnego rysunkowego - Rysunek Rodziny
6. Studium przypadku – praca z artykułami naukowymi.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Metody weryfikacji efektów kształcenia:
1. Kolokwium pisemne obowiązuje materiał przedstawiony na zajęciach i znajomość literatury.
2. Ocenianie ciągłe (aktywności w trakcie zajęć).
Wiedza:
- na ocenę 5 (bdb): w bardzo dobrym stopniu opanował wiedzę z zakresu metodologii badań psychologicznych, bardzo dobrze rozumie, opisuje i wyjaśnia poznane prawidłowości, sprawnie i poprawnie posługuje się symbolami niezbędnymi do stworzenia genogramu rodziny z zaznaczeniem relacji.
- na ocenę 4 (db): w dobrym stopniu opanował wiedzę z zakresu metodologii badań psychologicznych, dobrze rozumie, opisuje i wyjaśnia poznane prawidłowości, poprawnie posługuje się symbolami niezbędnymi do stworzenia genogramu rodziny.
- na ocenę 3 (dst): w wystarczającym stopniu (w ponad 50%) opanował wiedzę z zakresu metodologii badań psychologicznych, rozumie, opisuje i wyjaśnia niektóre poznane prawidłowości, posługuje się symbolami niezbędnymi do stworzenia genogramu rodziny.
- na ocenę 2 (ndst): nie opanował w wystarczającym stopniu wiedzy z metodologii badań psychologicznych.
Umiejętności:
- na ocenę 5 (bdb): w stopniu dobrym ma elementarne umiejętności badawcze pozwalające na analizowanie badań psychologicznych, potrafi sformułować wnioski, opracować i zaprezentować wyniki podstawowej analizy genogramu rodziny, posiada podstawowe umiejętność analizy struktury i funkcji rodziny na podstawie genogramu i historii rodziny.
- na ocenę 4 (db): posiada elementarne umiejętności badawcze pozwalające na analizowanie badań psychologicznych, potrafi sformułować wnioski, opracować i zaprezentować wyniki podstawowej analizy genogramu rodziny w stopniu wystarczającym (dostatecznym), dobrze analizuje struktury rodziny na podstawie genogramu i historii rodziny.
- na ocenę 3 (dst): radzi sobie z zastosowaniem symboli niezbędnych do tworzenia genogramu na podstawie historii rodziny, w stopniu wystarczającym (dostatecznym) ma elementarne umiejętności pozwalające na analizowanie badań psychologicznych, potrafi sformułować wnioski, opracować i zaprezentować wyniki podstawowej analizy genogramu rodziny.
- na ocenę 2 (ndst): nie potrafi zastosować właściwych symboli niezbędnych do tworzenia genogramu na podstawie historii rodziny, nietrafnie analizuje badania psychologiczne, nietrafnie formułuje wnioski, nie potrafi samodzielnie opracować wyników podstawowej analizy genogramu rodziny.
Wiedza:
NRL_W04 - zna i rozumie w stopniu zaawansowanym logikę postępowania badawczego w
pedagogice i innych naukach społecznych, których przedmiotem badań jest życie rodzinne; zna i rozumie w stopniu zaawansowanym zasady określania celów badań, formułowania problemów badawczych, metody ilościowe i jakościowe, techniki i narzędzia badawcze, zasady prezentowania i krytycznej analizy wyników badań
Umiejętności:
NRL_U02 - potrafi w stopniu zaawansowanym konceptualizować stan oraz problemy życia rodzinnego wykorzystując właściwą terminologię oraz poznane teorie z zakresu nauk o rodzinie
Kompetencje:
NRL_K02 - jest w stopniu zaawansowanym gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy,
poszukiwania, pogłębiania i aktualizowania własnej wiedzy z zakresu nauk o rodzinie, zasięgania opinii ekspertów w przypadku konieczności rozszerzonego poznania rzeczywistości życia rodzinnego koniecznego dla rozwiązywania problemów rodzinnych
NRL_K06 - jest w stopniu zaawansowanym gotów do przestrzegania zasad etyki w projektowaniu i realizacji procedur badawczych oraz wymagania tego od innych w ramach utrzymywania jakości prowadzonej działalności badawczej oraz kultury współpracy
Kryteria oceniania
Na ocenę końcową składa się:
- ocena z kolokwium treści zajęć (w tym ze znajomości podstawowych symboli z genogramu);
- ocena za prace semestralną (genogram i historia własnej rodziny).
Lista obecności sprawdzana będzie na każdych zajęciach.
Dopuszczalna jest 1 nieusprawiedliwione nieobecności.
Każda kolejna nieobecność skutkuje obniżeniem oceny końcowej o 0,5 stopnia.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Literatura podstawowa:
E. Babbie, Badania społeczne w praktyce. Warszawa: 2004.
M. Braun-Gałkowska, Test Rysunku Rodziny. Lublin 1985, Wyd. KUL.
J. Brzeziński, Metodologia badań psychologicznych, Warszawa 1996, PWN.
de Barbaro B. (red.). Wprowadzenie do systemowego rozumienia rodziny, Warszawa 2006.
Literatura uzupełniająca:
A. Frydrychowicz, Test stosunków rodzinnych E. Bene, J. Anthony badania walidacyjne na populacji polskiej. Centralny Ośrodek Metodyczny Poradnictwa Wychowawczo - Zawodowego MEN.
Bene E., Anthony J., Warszawa 1993.
I. Kołbik, Wywiad rodzinny z użyciem genogramu, w: Bogdan de Barbaro, Wprowadzenie do systemowego rozumienia rodziny, Kraków 1994, s. 97-109.
M. McGoldeick, R. Gerson, S. Shellenberger (2008). Genogramy - rozpoznawanie i interwencja. Poznań: Zysk i S-ka Wydawnictwo.
Siek, S. Wybrane metody badania osobowości, Warszawa 1993, ATK.
Siek, S., Grochowska, A. Wybrane metody badania osobowości, Warszawa 2001, UKSW.
Yin, R.K. (2015). Studium przypadku w badaniach naukowych: projektowanie i metody (tł. J. Gilewicz). Wydawnictwo UJ.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: