Formacja duchowa pracowników duszpasterstw rodzin WSR-NR-1-FDP
Osoby świeckie oprócz udziału we wprowadzaniu
Ewangelii w realia życia małżeńskiego i rodzinnego mogą służyć duszpasterzom
rodzin nieocenioną pomocą w przekazywaniu nauki Kościoła. Posługa ta jest ważna i wymaga od osób świeckich odpowiedniego przygotowania oraz nieustannej troski o własną formację.
Pracownicy duszpasterstwa rodzin, zarówno duchowni, jak i świeccy, aby
odpowiedzialnie wypełniać powierzoną im misję, potrzebują solidnej wiedzy
i ukierunkowanego przygotowania.Praca w duszpasterstwie rodzin zakłada również rzetelne metodyki jego prowadzenia, świadomość społecznego znaczenia tych obowiązków i ich wzajemnego powiązania. Tylko osoby znające swoje zadania względem rodziny, świadome ciążącej na nich odpowiedzialności i realizujące spoczywające na nich obowiązki, gwarantują oczekiwaną przez Kościół posługę urzeczywistniania planu zbawienia dotyczącego małżeństwa i rodziny.
Rozróżnia się kilka typów niezbędnej formacji: formacja: ludzka, której celem jest osiągnięcie przez osobę pełnej dojrzałości; duchowa, która usposabia człowieka do stałego pogłębiania więzi z Jezusem Chrystusem; intelektualna umożliwiającą zdobywanie wiedzy o małżeństwie i rodzinie oraz formacja pastoralna usposabiająca do działania.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Bieleń R., Duszpasterstwo rodzin we współczesnej Polsce. Uwarunkowania –
zadania – prognozy, Lublin 2001.
Kamiński R., Pyźlak G, Goleń J. (red.), Duszpasterstwo Rodzin. Refleksja naukowa i działalność pastoralna, Lublin 2013
Pyźlak G., Formacja świeckich pracowników duszpasterstwa rodzin. Studium z duszpasterstwa rodzin w świetle badań doradców życia rodzinnego i absolwentów diecezjalnych studiów rodziny, Lublin 2013.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: