Nauka o prawie WSE-ZP-NP
Przedmiot ma na celu zapoznanie studenta z podstawowymi zagadnieniami w zakresie prawoznawstwa, w tym źródłami pochodzenia prawa, szkołami prawniczymi, działaniem norm i budową systemu prawnego.
I. TEMATYKA
1. Po co uczyć się nt. prawa? Wprowadzenie do prawoznawstwa. Definicja prawa. Różne koncepcje prawa, w tym nurt naturalistyczny oraz pozytywistyczny. Realizm prawny i hermeneutyka.
2. Cechy prawa. Metody badawcze w prawoznawstwie. Wzajemne relacje systemu prawnego i systemu aksjologicznego. Prawo i polityka. Reguła rule of law. Wprowadzenie do konstytucyjnego systemu źródeł prawa.
3. Prawo konstytucyjne i jego źródła. Konstytucja RP a standardy współczesnego konstytucjonalizmu. Źródła prawa powszechnie obowiązującego: konstytucja, ustawa, umowa międzynarodowa, rozporządzenie, akty prawa miejscowego. Prawo krajowe a prawo wspólnotowe. Trybunał Konstytucyjny: geneza, funkcje i kompetencje oraz skutki orzeczeń.
4. Język prawa. Norma prawna: dystynkcje, elementy składowe oraz rodzaje. Typologia sankcji prawnych. Relacje norma prawna – przepis prawny. Budowa aktu normatywnego.
5. System prawa i jego rodzaje. Budowa systemu prawnego oraz jego rola i podstawowe funkcje w regulowaniu życia danej zbiorowości. Tworzenie i obowiązywanie prawa. Stosowanie prawa – wprowadzenie.
6. Stosowanie prawa – ciąg dalszy. Wykładnia prawa i jej typy. Odpowiedzialność prawna. Różne sposoby rozumienia sprawiedliwości. Zasada demokratycznego państwa prawnego.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24_Z: | W cyklu 2024/25_Z: | W cyklu 2022/23_Z: | W cyklu 2021/22_Z: |
Efekty kształcenia
zna podstawowe pojęcia w zakresie nauki o prawie;
potrafi wskazać elementy normy;
odróżnia normę od przepisu;
posiada umiejętność ogólnej analizy aktu prawnego.
Kryteria oceniania
- Aktywność podczas zajęć w oparciu o lekturę wskazanego wcześniej tekstu;
- Kolokwium ustne przeprowadzone w oparciu o podane wcześniej zagadnienia.
Literatura
Akty prawne:
- Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. Nr 78, poz. 483
z późn. zm.);
- ustawa z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz.U. Nr 62 poz. 718);
- rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (Dz. U. 2002 Nr 100 poz. 908).
Podręczniki:
- T. Chauvin, T. Stawecki, P. Winczorek, Wstęp do prawoznawstwa, Warszawa 2013 i nast.
- Wprowadzenie do nauki o państwie, polityce i prawie, red.nauk. A. Podgłódek, B. Szmulik, R. Zenderowski, Warszawa 2022
- L. Garlicki, Polskie prawo konstytucyjne. Zarys wykładu, Warszawa 2011 i nast.;
- A. Jamróz, Wprowadzenie do prawoznawstwa, Warszawa 2011
- J. Nowacki, Z. Tabor, Wstęp do prawoznawstwa, Warszawa 2012
- S. Wronkowska, Podstawowe pojęcia prawa i prawoznawstwa, Poznań 2005
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: