Umiejętności diagnostyczne i interpretacyjne WSE-SO-UDiI
Przedmiot umiejętności diagnostyczne i interpretacyjne dedykowany jest studentom pierwszego stopnia na kierunku socjologia. Celem kursu jest nabycie przez studentów umiejętności rozumienia, diagnozowania, analizy i interpretacji zjawisk społecznych. W związku z tym, kurs ma zachęcać do korzystania z jakościowych metod i technik badań socjologicznych, stąd poza wiedzą teoretyczną daje także praktyczne umiejętności ich zastosowania. Z drugiej strony kurs obejmuje również umiejętności interpretacji danych ilościowych.
Ponadto celem kursu jest poznanie klasycznych i współczesnych metod oraz technik interpretacji danych gromadzonych w procesie socjologicznego poszukiwania wiedzy empirycznej.
Wielość technik w obrębie poszczególnych metod wymaga zastosowania wielości technik analitycznych odnoszących się do rozumienia i wyjaśniania ludzkiego zachowania. Słuchacze poprzez samodzielne studiowanie tekstów i ich omawianie na zajęciach powinni posiąść umiejętność posługiwania się elementarnymi kategoriami analitycznymi, użytecznymi podczas prowadzenia badań społecznych i komercyjnych. Kurs ma zachęcać do korzystania z jakościowych oraz ilościowych metod i technik badań socjologicznych, stąd poza wiedzą teoretyczną daje także praktyczne umiejętności ich zastosowania, które doskonalone są w trakcie wykonywania zaleconych przez prowadzącego zadań.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
W cyklu 2022/23_L: ECTS:
uczestnictwo w ćwiczeniach – 30 godz.
przygotowanie do zajęć (samodzielna analiza materiałów źródłowych) – 40 godz.
przygotowanie odpowiedzi do zadań – 10 godz.
konsultacje – 5 godz.
Suma godzin: 85 = około 3 pkt ECTS
(w tym w kontakcie bezpośrednim z Nauczycielem Akademickim: 35 godz. = 1 ECTS)
| W cyklu 2023/24_L: ECTS:
uczestnictwo w konwersatorium – 30 godz.
przygotowanie do zajęć (samodzielna analiza materiałów źródłowych) – 40 godz.
przygotowanie odpowiedzi do zadań – 10 godz.
konsultacje – 5 godz.
Suma godzin: 85 = około 3 pkt ECTS
(w tym w kontakcie bezpośrednim z Nauczycielem Akademickim: 35 godz. = 1 ECTS)
|
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2024/25_L: | W cyklu 2023/24_L: | W cyklu 2020/21_L: |
Efekty kształcenia
1. zna ilościowe oraz jakościowe metody i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych, właściwe dla socjologii, pozwalające opisywać struktury i instytucje społeczne oraz procesy w nich i między nimi zachodzące
2. potrafi prawidłowo interpretować zjawiska społeczne
3. posiada umiejętność diagnozowania zjawisk społecznych
4. umie uczestniczyć w przygotowaniu projektów społecznych wymagających umiejętności diagnostycznych i interpretacyjnych
Kryteria oceniania
Na ocenę bardzo dobrą student zna wszystkie ilościowe oraz jakościowe metody i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych, właściwe dla socjologii, pozwalające opisywać struktury i instytucje społeczne oraz procesy w nich i między nimi zachodzące; potrafi prawidłowo interpretować wszystkie zjawiska społeczne; posiada umiejętność diagnozowania wszystkich zjawisk i procesów demograficznych; potrafi przygotować projekty społeczne wymagające umiejętności diagnostycznych i interpretacyjnych.
Na ocenę dobrą student zna większość ilościowych oraz jakościowych metod i narzędzi, w tym technik pozyskiwania danych, właściwych dla socjologii, pozwalających opisywać struktury i instytucje społeczne oraz procesy w nich i między nimi zachodzące; potrafi prawidłowo interpretować większość zjawisk społecznych; posiada umiejętność diagnozowania większości zjawisk i procesów demograficznych; potrafi przygotować projekty społeczne wymagające umierkowych umiejętności diagnostycznych i interpretacyjnych.
Na ocenę dostateczną student zna wybrane ilościowe oraz jakościowe metody i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych, właściwe dla socjologii, pozwalające opisywać struktury i instytucje społeczne oraz procesy w nich i między nimi zachodzące; potrafi prawidłowo interpretować wybrane zjawiska społeczne; posiada umiejętność diagnozowania wybranych zjawisk i procesów demograficznych; potrafi przygotować projekty społeczne wymagające niewielkich umiejętności diagnostycznych i interpretacyjnych.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: