Socjologia prawa WSE-SO-SPr
Student posiada podstawową wiedzę o socjologii prawa i jej miejscu wśród subdyscyplin socjologicznych jak i samej socjologii wśród innych nauk, posiada podstawową wiedzę o prawie i instytucjach związanych z prawem i ich roli w polskim społeczeństwie i innych społeczeństwach, posiada podstawową wiedzę o człowieku jako twórcy prawa i systemów prawnych; posiada wiedzę o normach i regułach prawnych organizujących struktury i instytucje społeczne; Potrafi właściwie analizować przyczyny i dynamikę zjawisk prawnych z perspektywy socjologicznej, prawidłowo posługuje się systemami normatywnymi w celu rozwiązania zadania z zakresu socjologii, wykorzystuje zdobytą wiedzę do rozstrzygania dylematów w zakresie pracy zawodowej, prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z zawodem socjologa.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student w czasie zajęć pozna podstawową wiedzę o socjologii prawa (jej pojęcia, zakres problematyki, usytuowanie wśród innych subdyscyplin socjologicznych, a także socjologów, którzy zajmowali się problemami socjologii prawa i ją rozwijali (M. Webera, E. Durkheima, B. Malinowskiego, L. Petrażyciego, J. Kurczewskiego, A. Kojdera), będzie znał także społeczne uwarunkowania funkcjonowania prawa, postrzegania prawa, instytucji związanych kształtowaniem, interpretowaniem i egzekwowaniem prawa (świadomość prawna, prestiż prawa, socjalizacja prawna, komunikowanie prawa), będzie także analizował ewolucję prawa, społecznej percepcji patologii społecznej (korupcji, stalkingu, samobójstw).
ECTS
Udział w wykładzie 30 godz.
Przygotowanie do egzaminu 30 godz.
Konsultacje 15 godz.
Suma godz. 75 = około 3 ECTS
Kryteria oceniania
Na ocenę bardzo dobrą student posiada w stopniu bardzo dobrym wiedzę o socjologii prawa i jej miejscu wśród subdyscyplin socjologicznych jak i samej socjologii wśród innych nauk, posiada w stopniu bardzo dobrym wiedzę o prawie i instytucjach związanych z prawem i ich roli w polskim społeczeństwie i innych społeczeństwach, posiada w stopniu bardzo dobrym wiedzę o człowieku jako twórcy prawa i systemów prawnych; posiada w stopniu bardzo dobrym wiedzę o normach i regułach prawnych organizujących struktury i instytucje społeczne. Bardzo dobrze potrafi analizować przyczyny i dynamikę zjawisk prawnych z perspektywy socjologicznej, bardzo dobrze posługuje się systemami normatywnymi w celu rozwiązania zadania z zakresu socjologii, bardzo dobrze wykorzystuje zdobytą wiedzę do rozstrzygania dylematów w zakresie pracy zawodowej, bardzo dobrze identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z zawodem socjologa.
Na ocenę dobrą student posiada w stopniu dobrym wiedzę o socjologii prawa i jej miejscu wśród subdyscyplin socjologicznych jak i samej socjologii wśród innych nauk, posiada w stopniu dobrym wiedzę o prawie i instytucjach związanych z prawem i ich roli w polskim społeczeństwie i innych społeczeństwach, posiada w stopniu dobrym wiedzę o człowieku jako twórcy prawa i systemów prawnych; posiada w stopniu dobrym wiedzę o normach i regułach prawnych organizujących struktury i instytucje społeczne. Dobrze potrafi analizować przyczyny i dynamikę zjawisk prawnych z perspektywy socjologicznej, dobrze posługuje się systemami normatywnymi w celu rozwiązania zadania z zakresu socjologii, dobrze wykorzystuje zdobytą wiedzę do rozstrzygania dylematów w zakresie pracy zawodowej, dobrze identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z zawodem socjologa.
Na ocenę dostateczną student posiada w stopniu dostatecznym wiedzę o socjologii prawa i jej miejscu wśród subdyscyplin socjologicznych jak i samej socjologii wśród innych nauk, posiada w stopniu dostatecznym wiedzę o prawie i instytucjach związanych z prawem i ich roli w polskim społeczeństwie i innych społeczeństwach, posiada w stopniu dostatecznym wiedzę o człowieku jako twórcy prawa i systemów prawnych; posiada w stopniu dostatecznym wiedzę o normach i regułach prawnych organizujących struktury i instytucje społeczne. Dostatecznie potrafi analizować przyczyny i dynamikę zjawisk prawnych z perspektywy socjologicznej, dostatecznie posługuje się systemami normatywnymi w celu rozwiązania zadania z zakresu socjologii, dostatecznie wykorzystuje zdobytą wiedzę do rozstrzygania dylematów w zakresie pracy zawodowej, dostatecznie identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z zawodem socjologa.
Na ocenę niedostateczną student posiada w stopniu niedostatecznym wiedzę o socjologii prawa i jej miejscu wśród subdyscyplin socjologicznych jak i samej socjologii wśród innych nauk, posiada w stopniu niedostatecznym wiedzę o prawie i instytucjach związanych z prawem i ich roli w polskim społeczeństwie i innych społeczeństwach, posiada w stopniu niedostatecznym wiedzę o człowieku jako twórcy prawa i systemów prawnych; posiada w stopniu niedostatecznym wiedzę o normach i regułach prawnych organizujących struktury i instytucje społeczne. Niedostatecznie potrafi analizować przyczyny i dynamikę zjawisk prawnych z perspektywy socjologicznej, niedostatecznie posługuje się systemami normatywnymi w celu rozwiązania zadania z zakresu socjologii, nie dostatecznie wykorzystuje zdobytą wiedzę do rozstrzygania dylematów w zakresie pracy zawodowej, niedostatecznie identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z zawodem socjologa.
Uwagi
W cyklu 2021/22_L:
Kod do zajęć na MsTeams: ltryph8 |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: