Socjologia polityki WSE-SO-SPol
Celem przedmiotu jest zaznajomienie studentów z podstawowymi pojęciami i specyfiką obszaru badawczego socjologii polityki. Omawiane będą: definicja pojęcia polityka, początki socjologii polityki, rozwój badań i metody badawcze, władza jako zjawisko społeczne, podmiotowość polityczna jednostki, obywatelskość, społeczeństwo obywatelskie, elity polityczne, zachowania polityczne, kultura polityczna, wartości, interesy i ideologie, konflikty społeczne, marginalizacja i wykluczenie społeczne.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2024/25_L: | W cyklu 2023/24_L: | W cyklu 2020/21_L: |
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się studenta dotyczące wiedzy (EW):
1. Student ma wiedzę o poglądach na temat pojęcia polityki, przedmiotu, metod i narzędzi socjologii polityki oraz historii i ewolucji tej dyscypliny naukowej.
2. Student ma wiedzę o człowieku jako podmiocie działań politycznych, jako obywatelu, o władzy i instytucjach politycznych, o zachowaniach politycznych i kulturze politycznej oraz o społeczeństwie obywatelskim.
3. Student ma wiedzę o normach i regułach organizujących struktury i instytucje polityczne oraz o rządzących nimi prawidłowościach, funkcjonowaniu i zmianach.
Efekty uczenia się studenta dotyczące umiejętności (EU):
1. Student posiada umiejętność rozumienia i analizowania zjawisk społecznych z obszaru socjologii polityki.
2. Student potrafi ze zrozumieniem czytać specjalistyczne teksty z zakresu socjologii polityki.
Opis ECTS:
Uczestnictwo w wykładach - 30 g.
Konsultacje - 15 g.
Przygotowanie i napisanie pracy zaliczeniowej - 30 g.
Ogółem - 75 g.
Punkty ECTS = 75 g. : 25 g.= 3 ECTS
Kryteria oceniania
Na ocenę bardzo dobrą:
1. Student ma bardzo dobrą wiedzę dotyczącą pojęcia polityki, przedmiotu, metod i narzędzi socjologii polityki oraz historii i ewolucji tej dyscypliny naukowej.
2. Student ma bardzo dobrą wiedzę o człowieku jako podmiocie działań politycznych, jako obywatelu, o władzy i instytucjach politycznych, o zachowaniach politycznych i kulturze politycznej oraz o społeczeństwie obywatelskim.
3. Student ma bardzo dobrą wiedzę o normach i regułach organizujących struktury i instytucje polityczne oraz o rządzących nimi prawidłowościach, funkcjonowaniu i zmianach.
4. Student posiada bardzo dobrą umiejętność rozumienia i analizowania zjawisk społecznych z obszaru socjologii polityki.
5. Student bardzo sprawnie potrafi czytać ze zrozumieniem specjalistyczne teksty z zakresu socjologii polityki.
Na ocenę dobrą:
1. Student ma dobrą wiedzę dotyczącą pojęcia polityki, przedmiotu, metod i narzędzi socjologii polityki oraz historii i ewolucji tej dyscypliny naukowej.
2. Student ma dobrą wiedzę o człowieku jako podmiocie działań politycznych, jako obywatelu, o władzy i instytucjach politycznych, o zachowaniach politycznych i kulturze politycznej oraz o społeczeństwie obywatelskim.
3. Student ma dobrą wiedzę o normach i regułach organizujących struktury i instytucje polityczne oraz o rządzących nimi prawidłowościach, funkcjonowaniu i zmianach.
4. Student posiada dobrą umiejętność rozumienia i analizowania zjawisk społecznych z obszaru socjologii polityki.
5. Student sprawnie potrafi czytać ze zrozumieniem specjalistyczne teksty z zakresu socjologii polityki.
Na ocenę dostateczną:
1. Student ma dostateczną wiedzę dotyczącą pojęcia polityki, przedmiotu, metod i narzędzi socjologii polityki oraz historii i ewolucji tej dyscypliny naukowej.
2. Student ma dostateczną wiedzę o człowieku jako podmiocie działań politycznych, jako obywatelu, o władzy i instytucjach politycznych, o zachowaniach politycznych i kulturze politycznej oraz o społeczeństwie obywatelskim.
3. Student ma dostateczną wiedzę o normach i regułach organizujących struktury i instytucje polityczne oraz o rządzących nimi prawidłowościach, funkcjonowaniu i zmianach.
4. Student posiada dostateczną umiejętność rozumienia i analizowania zjawisk społecznych z obszaru socjologii polityki.
5. Student potrafi czytać z dostatecznym zrozumieniem specjalistyczne teksty z zakresu socjologii polityki.
Na ocenę niedostateczną:
1. Student nie ma dostatecznej wiedzy dotyczącej pojęcia polityki, przedmiotu, metod i narzędzi socjologii polityki oraz historii i ewolucji tej dyscypliny naukowej.
2. Student nie ma dostatecznej wiedzy o człowieku jako podmiocie działań politycznych, jako obywatelu, o władzy i instytucjach politycznych, o zachowaniach politycznych i kulturze politycznej oraz o społeczeństwie obywatelskim.
3. Student nie ma dostatecznej wiedzy o normach i regułach organizujących struktury i instytucje polityczne oraz o rządzących nimi prawidłowościach, funkcjonowaniu i zmianach.
4. Student nie posiada umiejętności rozumienia i analizowania zjawisk społecznych z obszaru socjologii polityki.
5. Student nie potrafi czytać ze zrozumieniem specjalistycznych tekstów z zakresu socjologii polityki.
Literatura
Podstawowa:
Jakub Potulski, Socjologia polityki.
Russell J. Dalton, Hans-Dieter Klingemann [red.], Zachowania polityczne, t 1 i 2.
Marek Butrym, Wybory prezydenckie w województwie warmińsko-mazurskim w latach 1990-2015. Specyfika i terytorialny kontekst zachowań wyborczych.
Literatura dodatkowa:
J. Paweł Gieorgica, Eseje o socjologii polityki, Orientacje społeczne na polskiej scenie politycznej.
Jacek Wódz [red.], Między socjologią polityki a antropologią polityki.
Marek Butrym, Młodzi wyborcy. Wybory parlamentarne 2011 i 2015 - badania studentów z Lublina i Olsztyna
Jerzy Wiatr, Socjologia polityki.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: