Historia myśli socjologicznej i społecznej WSE-SO-HMSiS
Semestr Zimowy:
1. Grecka myśl filozoficzna - Mistrz, który wiedział, że nic nie wie, i uczeń, który wiedział więcej niż widział (Sokrates i Platon) - 2h.
2. Filozofia "złotego środka" Arystotelesa - 2 h.
3. Humanistyczna filozofia średniowiecza: Św. Augustyn, Św. Tomasz - 2h.
4. Filozofia odrodzenia Kartezjusz, Hobbes - 2h.
5. Cienie filozofii oświecenia oświecenia (1): Locke, Hume - 2h.
6. Cienie filozofii oświecenia oświecenia (2) - Immanuel Kant, Hegel - 2h.
7. Nieszczęsny "Kolumb" filozofii: Jan Jakub Rousseau - 2h.
8. Pozytywizm i empiryzm: Comte, Mill 2h.
9. Dwie odmiany materializmu: Marks i marksiści, pragmatyzm - 2h.
10. Błażej Pascal: chwiejąca się trzcina - 2h.
11. Męka życia Artura Schopenhauera 2 h.
12. Szalony statek Fryderyka Nietzschego 2h.
13. Albo Soren Kierkegaard, albo? - 2h.
14. Intuicjonizm Henri'ego Bergsona - 2h.
15. Fenomen filozofii Kardynała Newmana - 2h.
Semestr Letni:
1. Myśl społeczna w wybranych teoriach psychologicznych: introspekcjonizm, behawioryzm, Freud, Jung, Erikson, Maslow, Horn, Fromm, Frankl, Aronovsky, Kępiński, Dąbrowski - 6 h.
2. Wybrane teorie socjologiczne: Comte, Durkheim, Weber, Sorokin, Archer, Porpora, Lowson - 6 h.
Wybrane doktryny ekonomiczne: neoliberalizm, keynesizm i neokeynesizm, Th. Piketty i ekonomia neomarksistowska, Justin Yifun Lin i nowa ekonomia strukturalna, mysl ekonomiczna w katolickiej nauce społecznej: Stefano Zamani, Luigino Bruni, Paul Dembiński - 3 h.
E-Learning
W cyklu 2022/23_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2020/21_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2020/21_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2023/24_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2021/22_Z: E-Learning (pełny kurs) |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2020/21_L: | W cyklu 2023/24_Z: | W cyklu 2024/25_L: | W cyklu 2021/22_Z: | W cyklu 2020/21_Z: | W cyklu 2022/23_Z: | W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2024/25_Z: | W cyklu 2023/24_L: |
Efekty kształcenia
Semestr Zimowy:
1. Identyfikuje wcześniejsze osiągnięcia myśli filozoficznej, ze szczególnym uwzględnieniem filozofii społecznej i ich związek z myślą socjologiczną.
2. Rozpoznaje główne ujęcia teoretyczne wczesnej myśli filozoficznej (podstawowe pojęcia, kategorie, metafory, modele) i ich przedstawicieli.
3. Orientuje się, jaki był kontekst historyczny rozwoju określonych ujęć teoretycznych i ich zaniku.
Umiejętności:
4. Posługuje się perspektywą filozoficzną dla oglądu faktów społecznych i ich interpretacji.
5. Odwołuje się do osiągnięć różnych nurtów wczesnej myśli filozoficznej przy postrzeganiu i wyjaśnianiu faktów społecznych.
Kompetencje:
1. Jest zdolny do wykorzystania swej wiedzy i umiejętności filozoficznych w ramach różnych ujęć teoretycznych.
2. Jest zdolny do stosowania wiedzy i umiejętności filozoficznych w ramach różnych ujęć teoretycznych w swej karierze zawodowej, zwłaszcza podczas studiów socjologicznych i w życiu osobistym.
3. Zachowuje otwartość na odmienne od własnego punkty widzenia.
Kryteria oceniania
Student ma do wyboru trzy formy zaliczenia przedmiotu
• egzamin ustny- znajomość podstaw materiału – dst; znajomość pełna i elementy rozumienia materiału – db; pełna znajomość materiału, zaawansowane rozumienie – bdb; samodzielne i twórcze rozumienie i pełna znajomość wymaganego materiału - bdb plus
• tłumaczenie ok. 20-25 stron tekstu z j. angielskiego, francuskiego, niemieckiego lub rosyjskiego wskazanej przez wykładowcę, z dziedziny związanej z przedmiotem (uwaga, wyłącznie dla studentów, którzy opuścili najwyżej jeden wykład w semestrze): pełne, ze zrozumieniem, wierne, w bardzo dobrej polszczyźnie tłumaczenie – bdb; jak wyżej, ale z niewieloma brakami – db; rzetelne tłumaczenie z brakami rozumienia tekstu – dst. Wersja pisemna i elektroniczna: najpóźniej na miesiąc przed ostatnim wykładem! W treści maila oraz na stronie tytułowej tłumaczenia trzeba podać KONIECZNIE!: imię i nazwisko, rok i kierunek studiów autora prezentacji oraz imię i nazwisko autora dzieła tytuł, wydawnictwo miejsce i rok publikacji, strony, z które obejmuje prezentacja, a także przedmiot, który prezentacja ma zaliczać.
• prezentacja (power point) na zadany temat z zakresu przedmiotu, objętości ok. 50 ramek) uwaga! Wyłącznie dla studentów, którzy opuścili najwyżej jeden wykład w semestrze; praca wykonana z pełnym zrozumieniem, rzetelnie – bdb; praca wykonana ze zrozumieniem nie mniej niż 75% materiału, rzetelnie – db; praca wykonana ze zrozumieniem ok. 50 – 74% materiału, w zasadzie rzetelnie – dst.
Uwaga:
Uwaga: Prośbę o tekst do tłumaczenia lub prezentacji należy przysłać nie później niż cztery tygodnie od pierwszego wykładu!!!!
Wersja elektroniczna musi być dostarczona wraz z papierową najpóźniej na miesiąc przed ostatnim wykładem!
Wersja elektroniczna: najpóźniej na miesiąc przed ostatnim wykładem!
Uwaga! Tłumaczenie przesyłamy wraz z oryginałem. W główce tłumaczenia trzeba podać: imię i nazwisko, rok i kierunek studiów autora tłumaczenia oraz imię i nazwisko autora oryginału tytuł, wydawnictwo miejsce i rok publikacji dzieła, strony tłumaczone
Prezentacja w power point: ppt lub pptx. W treści maila oraz w pierwszej ramce prezentacji trzeba KONIECZNIE! podać: imię i nazwisko, rok i kierunek studiów autora prezentacji oraz imię i nazwisko autora dzieła tytuł, wydawnictwo miejsce i rok publikacji, strony, z które obejmuje prezentacja, a także przedmiot, który prezentacja ma zaliczać.
Uwaga!Prace pisemne, w wersji elektronicznej, należy przesłać nie później niż na miesiąc przed terminem ostatniego wykładu z tego przedmiotu!
UWAGA! EWENTUALNE ZASTRZEŻENIA DO WPISU W USOSie TRZEBA ZGŁOSIĆ na adres mailowy wykładowcy nie później niż na tydzień po terminie egzaminu ustnego!
Literatura
Frideric Copleston Historia filozofii (fragmenty związane z wykładem);
Władysław Tatarkiewicz, Historia filozofii (fragmenty związane z wykładem);
Tadeusz Gadacz, Historia filozofii XX wieku (fragmenty związane z wykładem);
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: