Historia filozofii WSE-SO-HF
1. Po co komu filozofia? Filozofia, czyli co? Początki myśli filozoficznej - 2h.
2. Mocny początek: kosmologia i filozofia przyrody - 2h.
3. Początki filozofii humanistycznej - starożytna Grecja cz. 1 - 2 h.
4. Starożytna myśl filozoficzna cz. 2 - 2h.
5. Tysiąc lat filozofii średniowiecznej cz. 1 - 2h.
6. Tysiąc lat filozofii średniowiecznej cz. 2 - 2 h.
7. Filozofia renesansu cz. 1. - 2h.
8. Filozofia renesansu cz. 2. - 2h.
9. Oświeceniowa myśl filozoficzna cz. 1 - 2h.
1o. Oświeceniowa myśl filozoficzna cz. 2 - 2h.
11. Myśl filozoficzna drugiej połowy XIX w. - 2h.
12. Filozofia XX wieku cz. 1. - 2h.
13. Filozofia XX w. cz. 2. - 2h.
14.Wybrane koncepcje filozoficzne przełomu XX i XXI w. - 2 h.
15. Realizm krytyczny - 2h.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
W cyklu 2020/21_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2021/22_Z: E-Learning (pełny kurs) |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24_Z: | W cyklu 2024/25_Z: | W cyklu 2020/21_Z: | W cyklu 2021/22_Z: | W cyklu 2022/23_Z: |
Efekty kształcenia
Znajomość postaci filozofów należących do tradycji europejskiej filozofii , ich poglądów, rozumienie problemów filozoficznych, rozumienie znaczenia filozofii, rozumienie związków pomiędzy rozmaitymi nurtami w filozofii.
Kryteria oceniania
Student ma do wyboru trzy formy zaliczenia przedmiotu
• egzamin ustny- znajomość podstaw materiału – dst; znajomość pełna i elementy rozumienia materiału – db; pełna znajomość materiału, zaawansowane rozumienie – bdb; samodzielne i twórcze rozumienie i pełna znajomość wymaganego materiału - bdb plus
• tłumaczenie ok. 20-25 stron tekstu z j. angielskiego, francuskiego, niemieckiego lub ukraińskiego wskazanej przez wykładowcę, z dziedziny związanej z przedmiotem (uwaga, wyłącznie dla studentów, którzy opuścili najwyżej jeden wykład w semestrze): pełne, ze zrozumieniem, wierne, w bardzo dobrej polszczyźnie tłumaczenie – bdb; jak wyżej, ale z niewieloma brakami – db; rzetelne tłumaczenie z brakami rozumienia tekstu – dst. Wersja pisemna i elektroniczna: najpóźniej na miesiąc przed ostatnim wykładem! W treści maila oraz na stronie tytułowej tłumaczenia trzeba podać KONIECZNIE!: imię i nazwisko, rok i kierunek studiów autora prezentacji oraz imię i nazwisko autora dzieła tytuł, wydawnictwo miejsce i rok publikacji, strony, z które obejmuje prezentacja, a także przedmiot, który prezentacja ma zaliczać.
• prezentacja (power point) na zadany temat z zakresu przedmiotu, objętości ok. 50 ramek) uwaga! Wyłącznie dla studentów, którzy opuścili najwyżej jeden wykład w semestrze; praca wykonana z pełnym zrozumieniem, rzetelnie – bdb; praca wykonana ze zrozumieniem nie mniej niż 75% materiału, rzetelnie – db; praca wykonana ze zrozumieniem ok. 50 – 74% materiału, w zasadzie rzetelnie – dst.
Uwaga: Prośbę o tekst do tłumaczenia lub prezentacji należy przysłać nie później niż cztery tygodnie od pierwszego wykładu!!!!
Wersja elektroniczna musi być oddana najpóźniej na miesiąc przed ostatnim wykładem!
Uwaga! Tłumaczenie przesyłamy wraz z oryginałem. Konieczna też wersja papierowa. W główce tłumaczenia trzeba podać: imię i nazwisko, rok i kierunek studiów autora tłumaczenia oraz imię i nazwisko autora oryginału tytuł, wydawnictwo miejsce i rok publikacji dzieła, strony tłumaczone
Prezentacja w power point: ppt lub pptx. W treści maila oraz w pierwszej ramce prezentacji trzeba KONIECZNIE! podać: imię i nazwisko, rok i kierunek studiów autora prezentacji oraz imię i nazwisko autora dzieła tytuł, wydawnictwo miejsce i rok publikacji, strony, z które obejmuje prezentacja, a także przedmiot, który prezentacja ma zaliczać.
Uwaga! Prace pisemne, w wersji elektronicznej, należy przesłać nie później niż na miesiąc przed terminem ostatniego wykładu z tego przedmiotu!
UWAGA! EWENTUALNE ZASTRZEŻENIA DO WPISU W USOSie TRZEBA ZGŁOSIĆ na adres mailowy wykładowcy nie później niż na tydzień po terminie egzaminu ustnego!
Praktyki zawodowe
link do zajęc https://teams.microsoft.com/l/team/19%3a3fd5f2340a0d4cf199b6360edc8a3dfd%40thread.tacv2/conversations?groupId=af6ee4c9-9349-4c03-a166-93cef0a862e4&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
Literatura
W. Tatarkiewicz, Historia filozofii t. 1-3 (fragmenty koherentne z omawianą tematyką)
F. Copleston, Historia filozofii (fragmenty koherentne z omawianą tematyką)
J.Tischner , Myślenie według wartości
L.Kolakowski, Mini wykłady o maxi sprawach
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: