Socjologia społeczności lokalnych WSE-PS-SSL
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z tematyką i specyfiką obszaru badawczego socjologii społeczności lokalnych. Omawiane będą: sposoby rozumienia i definicje społeczności lokalnej, jej cechy, orientacje teoretyczne i metodologiczne, początki socjologii społeczności lokalnych i historia badań; charakterystyka społeczności wiejskich i miejskich społeczności lokalnych; problemy pojawiające się w społecznościach lokalnych; relacje między mieszkańcami a władzą; aktywizacja mieszkańców (budżet partycypacyjny, konflikt z władzą), społeczności lokalne pogranicza; globalność i lokalność; unieważnienie terytorialności - społeczności wirtualne.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Oczekiwane efekty kształcenia studenta w zakresie wiedzy:
1. Identyfikuje główne perspektywy badawcze i podstawowe pojęcia z zakresu socjologii społeczności lokalnych.
2. Charakteryzuje funkcjonowanie i przeobrażanie wiejskich i miejskich społeczności lokalnych, jak również pojawiające się w nich problemy czy zjawiska.
Oczekiwane efekty kształcenia studenta w zakresie umiejętności:
1. Pozyskaną wiedzę teoretyczną z zakresu socjologii społeczności lokalnych potrafi wykorzystać w praktyce w pracy zawodowej w społecznościach lokalnych, zwłaszcza w przypadku rozwiązywania konkretnych problemów.
Oczekiwane efekty kształcenia studenta w zakresie kompetencji:
1. Jest zdolny do samodzielnego zdobywania i stosowania wiedzy i umiejętności socjologicznych w celu realizacji określonego zadania w życiu zawodowym i osobistym.
2. Potrafi podejmować dyskusję na temat głównych problemów społeczności lokalnych miejskich i wiejskich w oparciu o posiadaną wiedzę i umiejętności socjologiczne.
Opis ECTS:
udział w konwersatorium - 30 g.
konsultacje - 10 g.
przygotowanie do zajęć - 20 g.
napisanie pracy zaliczeniowej - 15 g.
Ogółem - 75 g. (w tym 30 g. w bezpośrednim kontakcie z wykładowcą)
Punkty ECTS = 75 g. : 25 g. = 3 ECTS
Kryteria oceniania
Na ocenę bardzo dobrą student bardzo dobrze identyfikuje główne perspektywy badawcze i podstawowe pojęcia z zakresu socjologii społeczności lokalnych. Bardzo dobrze charakteryzuje funkcjonowanie i przeobrażanie wiejskich i miejskich społeczności lokalnych; jak również pojawiające się w nich problemy czy zjawiska. Pozyskaną wiedzę teoretyczną z zakresu socjologii społeczności lokalnych potrafi bardzo dobrze wykorzystać w praktyce w pracy zawodowej w społecznościach lokalnych, zwłaszcza w przypadku rozwiązywania konkretnych problemów. Potrafi bardzo sprawnie podejmować dyskusję na temat głównych problemów społeczności lokalnych w oparciu o posiadaną wiedzę i umiejętności socjologiczne.
Na ocenę dobrą student dobrze identyfikuje główne perspektywy badawcze i podstawowe pojęcia z zakresu socjologii społeczności lokalnych. Dobrze charakteryzuje funkcjonowanie i przeobrażanie wiejskich i miejskich społeczności lokalnych; jak również pojawiające się w nich problemy czy zjawiska. Pozyskaną wiedzę teoretyczną z zakresu socjologii społeczności lokalnych potrafi dobrze wykorzystać w praktyce w pracy zawodowej w społecznościach lokalnych, zwłaszcza w przypadku rozwiązywania konkretnych problemów. Potrafi sprawnie podejmować dyskusję na temat głównych problemów społeczności lokalnych w oparciu o posiadaną wiedzę i umiejętności socjologiczne.
Na ocenę dostateczną student dostatecznie rozpoznaje główne perspektywy badawcze i podstawowe pojęcia z zakresu socjologii społeczności lokalnych. Dostatecznie charakteryzuje funkcjonowanie i przeobrażanie wiejskich i miejskich społeczności lokalnych; jak również pojawiające się w nich problemy czy zjawiska. Pozyskaną wiedzę teoretyczną z zakresu socjologii społeczności lokalnych potrafi dostatecznie wykorzystać w praktyce w pracy zawodowej w społecznościach lokalnych, zwłaszcza w przypadku rozwiązywania konkretnych problemów. Potrafi dostatecznie sprawnie podejmować dyskusję na temat głównych problemów społeczności lokalnych w oparciu o posiadaną wiedzę i umiejętności socjologiczne.
Na ocenę niedostateczną student niedostatecznie rozpoznaje główne perspektywy badawcze i podstawowe pojęcia z zakresu socjologii społeczności lokalnych. Niedostatecznie charakteryzuje funkcjonowanie i przeobrażanie wiejskich i miejskich społeczności lokalnych; jak również pojawiające się w nich problemy czy zjawiska. Pozyskaną wiedzę teoretyczną z zakresu socjologii społeczności lokalnych niedostatecznie potrafi wykorzystać w praktyce w pracy zawodowej w społecznościach lokalnych, zwłaszcza w przypadku rozwiązywania konkretnych problemów. Niedostatecznie sprawnie podejmuje dyskusję na temat głównych problemów społeczności lokalnych w wyniku
niedostatecznej wiedzy i umiejętności socjologicznych.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: