Wprowadzenie do socjologii - ćw. WSE-PO-WDScw
Ćwiczenia mają pomóc zrozumieć systemy autorytarne w historii oraz rozpoznawać współczesne formy autorytaryzmu, legitymizowanego wprawdzie w wolnych wyborach, ale jednak nie w pełni uczciwych, gdyż dokonywanych pod wpływem różnego typu manipulacji (m.in. świadczeń finansowych czy wykorzystywania religii do celów politycznych), czy wykorzystywaniu mediów utrzymywanych z podatków wszystkich obywateli, na rzecz jednej partii. Zajęcia będą polegały na prezentowaniu opracowanych w domu zagadnień z powyższej problematyki i dyskusji wokół nich.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
P1_W02 Ma wiedzę na temat uwarunkowań życia politycznego (w wymiarze historycznym i współczesnym) tj. uwarunkowań społeczno-ekonomicznych, kulturowych i innych.
P1_W013 Ma podstawową wiedzę o instytucjach funkcjonujących w dziedzinie życia społecznego pozostającej w zainteresowaniu kierunku i ich otoczeniu.
P1_U02 Potrafi wykorzystać nabytą wiedzę i pozyskiwać dane do analizowania konkretnych procesów i zjawisk politycznych. Potrafi interpretować procesy i zjawiska polityczne w kontekście ekonomicznym, społecznym i kulturowym.
P1_K02 Jest przygotowany do uczestnictwa w życiu publicznym, posiada doświadczenia w pracy zespołowej oraz przyjmowaniu różnych ról w grupie. Potrafi wykazywać się przedsiębiorczością w działaniu.
Kryteria oceniania
Ocena końcowa składać się będzie z ocen poszczególnych wystąpień, aktywności na zajęciach (udział w dyskusji) oraz przygotowanego na koniec semestru pisemnego opracowania na wcześniej ustalony temat.
Literatura
Babbie Earl, Badania społeczne w praktyce, PWN, Warszawa 2019.
Chodubski A.J., Wstęp do badań politologicznych, Wyd. Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2013.
Giddens A., Socjologia. Wydanie nowe, PWN, Warszawa 2017.
Albright M., Faszyzm. Ostrzeżenie, Wydawnictwo Poltext 2018.
Eatwell R.. Matthew Goodwin, Narodowy populizm. Zamach na liberalną demokrację, Wyd. SONIA DRAGA, Katowice 2020.
Kłosińska K., Dobra zmian. Czyli jak się rządzi światem za pomocą słów, Wydawnictwo Znak, Kraków 2019.
Lendvai P., Orbán. Nowy model przywództwa w Europie, Biblioteka Kultury Liberalnej, Warszawa 2019.
Levitsky S., Ziblatt D., Tak umierają demokracje, Kontakt, Łódź 2018.
Luhrmann A., Hellmeier S., Populism, Nationalism and Illiberalism: A Challenge for Democracy and Civil Society, V-Dem Institute, Gothenburg, A Publication of Heinrich Boll Foundation, February 2020.
Magyar B., Węgry. Anatomia państwa mafijnego. Czy taka przyszłość czeka Polskę?, Magam, Warszawa 2018.
Marco Revelli, The New Populism. Democracy Stares into the Abyss, Verso, London, New York 2019.
Markowski M.P., Wojny nowoczesnych plemion. Spór o rzeczywistość w epoce populizmu, Wydawnictwo Karakter, Kraków 2019.
Pieronek T.bp, Biskupom nie wolno milczeć. Ostatnie felietony, Wyd. „Znak”, Kraków 2019.
Renton D., The New Authoritarians. Convergence on the Right, Pluto Press, London 2019.
Sadurski W., Poland’s Constitutional Breakdown, Oxford University Press, Oxford 2019.
Scurati A., Syn stulecia, Wyd. Sonia Draga, Katowice 2020.
Snyder T., Droga do niewolności. Rosja. Europa. Ameryka, Znak Horyzont, Kraków 2019.
Zakaria F., Przyszłość wolności. Nieliberalna demokracja w Stanach Zjednoczonych i na świecie, Biblioteka Kultury Liberalnej, Warszawa 2018.
Balicki J., Solidarność państw członkowskich UE w czasie kryzysu migracyjnego. Aspekt humanitarny - przypadek Grecji, „Studia Europejskie”, R. 24, Nr 3. 2020, s. 25-44.
Balicki J., Unia Europejska w prawicowym dyskursie w Polsce w świetle „europejskiego testamentu” Jana Pawła II, w: B. Rydliński, Sł. Sowiński, R. Zenderowski, Wolność. Wieczne wyzwanie, Wyd. Naukowe UKSW, Fundacja K. Adenauera, Warszawa 2018, s. 693-716.
Balicki J., Zjednoczona prawica w Polsce wobec wyzwań kryzysu migracyjnego w Europie. Perspektywa politologiczno-etyczna, „Wschodni Rocznik Humanistyczny”, T. XVI (2019), No 4, s. 63-83.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: