Wprowadzenie do socjologii WSE-PO-WDSćw
Celem przedmiotu jest zapoznanie studenta z podstawowymi terminami socjologicznymi, statusem socjologii wśród innych nauk i jej stosunkiem do nich . Również student będzie rozumiał (uwzględniając perspektywę socjologiczną) zjawiska społeczne, kulturowe i polityczne znał ich trajektorie i dynamikę.
W cyklu 2023/24_L:
Celem przedmiotu jest zapoznanie studenta z podstawowymi terminami socjologicznymi, statusem socjologii wśród innych nauk i jej stosunkiem do nich . Również student będzie rozumiał (uwzględniając perspektywę socjologiczną) zjawiska społeczne, kulturowe i polityczne znał ich trajektorie i dynamikę. |
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student pozna podstawowe pojęcia socjologii takie jak: kultura, grupa społeczna, interakcja, socjalizacja, zmiana społeczna, rodzina, religia, kontrola społeczna, nowoczesność, ponowoczesność, społeczeństwo, przestępczość i dewiacja, typy społeczeństw, instytucje, partie polityczne. Student pozna charakter socjologii, jej specyfikę wewnętrznego zróżnicowania socjologii (scjentystyczna i humanistyczna) oraz specyfikę wiedzy naukowej i potocznej. Student będzie rozumiał zjawiska społeczno-kulturowe i polityczne z perspektywy ich genezy, rozwoju. Będzie rozumiał relacje między człowiekiem, grupami społecznymi i instytucjami politycznymi. Będzie potrafił rozwiązywać problemy społeczne i polityczne poprzez zdobytą wiedzę, a przez to będzie przygotowany do pracy w organizacjach i instytucjach publicznych (P1_U05, P1_K05)
Kryteria oceniania
Na ocenę bardzo dobrą student w stopniu bardzo dobrym zna podstawowe pojęcia socjologiczne, wykazuje się bardzo dobrą (podstawową) wiedzą o statusie socjologii wśród innych nauk i jej relacjami z innymi naukami, potrafi bardzo dobrze interpretować zjawiska społeczno-kulturowe i polityczne, bardzo dobrze analizuje przyczyny i dynamikę zjawisk społecznych.
Na ocenę dobrą student w stopniu dobrym zna podstawowe pojęcia socjologiczne, wykazuje się dobrą (podstawową) wiedzą o statusie socjologii wśród innych nauk i jej relacjami z innymi naukami, potrafi dobrze interpretować zjawiska społeczno-kulturowe i polityczne, dobrze analizuje przyczyny i dynamikę zjawisk społecznych.
Na ocenę dostateczną student w stopniu dostatecznym zna podstawowe pojęcia socjologiczne, wykazuje się dostateczną (podstawową) wiedzą o statusie socjologii wśród innych nauk i jej relacjami z innymi naukami, potrafi dostatecznie interpretować zjawiska społeczno-kulturowe i polityczne, dostatecznie analizuje przyczyny i dynamikę zjawisk społecznych.
Na ocenę niedostateczną student w stopniu niedostatecznym zna podstawowe pojęcia socjologiczne, wykazuje się niedostateczną (podstawową) wiedzą o statusie socjologii wśród innych nauk i jej relacjami z innymi naukami, w stopniu niedostatecznym interpretuje zjawiska społeczno-kulturowe i polityczne, niedostatecznie analizuje przyczyny i dynamikę zjawisk społecznych.
Literatura
W cyklu 2023/24_L:
1)B. Szacka, Wprowadzenie do socjologii, Warszawa 2003, s. 19-36. Literatura obowiązkowa (tej literatury nie wpisałem, wpisałem jeszcze dodatkową) Literatura dodatkowa H. Mendras, Elementy socjologii, Wrocław 2000. |
W cyklu 2024/25_L:
1)B. Szacka, Wprowadzenie do socjologii, Warszawa 2003, s. 19-36. Literatura obowiązkowa (tej literatury nie wpisałem, wpisałem jeszcze dodatkową) Literatura dodatkowa H. Mendras, Elementy socjologii, Wrocław 2000. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: