Trening telewizyjny i radiowy WSE-PO-TT
Celem zajęć jest nabycie podstawowej wiedzy oraz umiejętności w zakresie odpowiedzialnego i kompetentnego publicznego komentowania życia politycznego przez politologów.
Tak zakreślony ogólny cel realizowany jest w trakcie zajęć w wymiarze merytorycznym, oraz praktycznym.
W wymiarze merytorycznym (cztery godziny zajęciowe ) zajęcia prowadzone są metodą konwersatoryjną. Studenci omawiają wraz z prowadzącym przeczytane uprzednio teksty poświęcone merytorycznym i etycznym standardom komentarza politycznego politologa, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności wobec wspólnoty naukowej, opinii publicznej i reguł demokracji.
W wymiarze praktycznym (dziesięć godzin zajęciowych) zajęcia mają charakter warsztatowo - praktyczny. W ich trakcie studenci przygotowywani są do samodzielnego komentarza wydarzeń politycznych, udzielają próbnego wywiadu/komentarza po czym omawiają go z prowadzącym zajęcia.
Jedna godzina poświęcona jest na podsumowanie oraz konwersatorium.
W cyklu 2021/22_Z:
W roku akademickim 2021/2022 zajęcia prowadzone wspólnie przez dr hab. Sławomira Sowińskiego i dr Bartosza Rydlińskiego. Ich celem jest nabycie podstawowej wiedzy oraz umiejętności w zakresie odpowiedzialnego i kompetentnego publicznego komentowania życia politycznego przez politologów. Tak zakreślony ogólny cel realizowany jest w trakcie zajęć w wymiarze merytorycznym, oraz praktycznym. W wymiarze merytorycznym (cztery godziny zajęciowe ) zajęcia prowadzone są metodą konwersatoryjną. Studenci omawiają wraz z prowadzącym przeczytane uprzednio teksty poświęcone merytorycznym i etycznym standardom komentarza politycznego politologa, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności wobec wspólnoty naukowej, opinii publicznej i reguł demokracji. Tę część prowadzi dr hab. Sławomir Sowiński W wymiarze praktycznym (dziesięć godzin zajęciowych) zajęcia mają charakter warsztatowo - praktyczny. Uczestnicy zajęć nauczą się metody komentarza w układzie "jeden na jeden" z dziennikarzem, w tandemie z innym komentatorem oraz w szerszym formacie typu "talk-show". W ten sposób biorący udział w ćwiczeniach treningu telewizyjnego i radiowego zdobędą praktyczną umiejętność występowania w mediach. Tę część zajęć prowadzi dr Bartosz Rydliński. Po konsultacji z władzami dziekańskimi część z tych zajęć (4h) odbywać się będą w formie zdalnej synchronicznej (na platformie MST). Jedna godzina poświęcona jest na podsumowanie oraz konwersatorium. |
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2020/21_Z: | W cyklu 2021/22_Z: |
Efekty kształcenia
Najważniejsze efekty kształcenia zakładane do osiągnięcia w trakcie zajęć to:
- zdobycie podstawowej wiedzy na temat merytorycznych i etycznych standardów komentowania polityki przez politologów;
- zdobycie praktycznej wiedzy dotyczącej arkanów komentarza politycznego, oczekiwań związanych z komentarzem i przygotowania się do komentarza;
- praktyczne ćwiczenie komentarza politycznego;
Kryteria oceniania
Warunki zaliczenia zajęć:
a. Obecność na zajęciach (możliwość jednej nieobecności);
b. Zdanie kartkówki (od jakich zaczynać się będą zajęcia teoretyczne);
c. Udział w ćwiczeniu wywiadów;
d. Zdanie kolokwium, w którym uczestnik zajęć dokonuje pisemnej oceny wybranego komentarza/wystąpienia;
Ocena z zajęć:
a. Ocena z zajęć wystawiania jest na podstawie końcowego kolokwium;
b. Ocenę podnosi (o jeden stopień podnosi) zaliczenie kartkówki
w pierwszym terminie ;
Literatura
P. Bourdieu. O telewizji. Panowanie dziennikarstwa, PWN, Warszawa 2009
E. Marciniak, S. Sowiński, Naukowiec w krainie politycznego zgiełku, „Plus-Minus. Rzeczpospolita” 30.06.2017
S. Sowiński, Władza elit? Elity społeczne mediów polskiej demokracji pierwszej dekady XXI. w., w: Athenaueum, Polskie Studia Politologiczne, nr 31/2011 s. 82 - 102 :
M. Zaborski, Politolog – komentator. Dylematy etyczne, „Athenaeum. Polskie Studia Politologiczne” 2010, nr 26, s. 63–76
W cyklu 2021/22_Z:
P. Bourdieu. O telewizji. Panowanie dziennikarstwa, PWN, Warszawa 2009 |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: