Raport 2. w oparciu o dane ośrodków opinii społecznej WSE-PO-RDOOS
Zajęcia mają charakter ćwiczeń, podzielone zostają na dwie zasadnicze części. W części pierwszej, po ogólnym zapoznaniu się z krajowymi i głównymi zagranicznymi ośrodkami badania opinii społecznej, studenci otrzymają zadanie odnalezienia stron internetowych omawianych ośrodków, zapoznania się z ich aktualnymi badaniami a następnie przygotowania tych informacji w formie pisemnej i ustnej na zajęciach.
Druga część polegać będzie na wybraniu, zgodnie z własnymi zainteresowaniami, tematu badania i sporządzenie własnego raportu na podstawie jednego z ośrodków, krajowego lub zagranicznego.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Raport 2. w oparciu o dane ośrodków opinii społ. polski ćwiczenia P2_W02, P2_W03, P2_U02, P2_U03, P2_U04, P2_K02,P2_K03, P2_K04 zaliczenie na ocenę
P2_W02 Ma rozszerzoną wiedzę o strukturach i instytucjach społecznych, zwłaszcza politycznych, ekonomicznych i kulturowych.
P2_W03 Posiada pogłębioną wiedzę z zakresu teorii państwa, władzy, polityki, a także zasad funkcjonowania systemu politycznego oraz różnych podmiotów życia społecznopolitycznego.
P2_U02 Potrafi wykorzystać nabytą wiedzę politologiczną oraz dyscyplin pokrewnych do opisu i analizowania przyczyn i przebiegu konkretnych procesów i zjawisk politycznych. Potrafi samodzielnie i krytycznie interpretować procesy i zjawiska polityczne.
P2_U03 Potrafi klarownie, spójnie i elokwentnie wypowiadać się ustnie i pisemnie na temat zjawisk i procesów zachodzących w życiu publicznym.
P2_U04 Potrafi samodzielnie projektować i prowadzić proces badawczy (także z udziałem innych osób) w obszarze nauk o polityce.
P2_K02 Jest przygotowany do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym oraz inspirowania i kierowania społeczną aktywnością innych osób.
P2_K03 Charakteryzuje się odpowiedzialnym podejściem do proponowanych i podejmowanych zadań. Potrafi przewidzieć i uwzględnić wielokierunkowe skutki swojego działania. Potrafi wykorzystać dostępną wiedzę ekspercką.
P2_K04 Dostrzega i precyzyjnie formułuje problemy etyczne związane z wykonywaną pracą zawodową (swoją i innych), proponuje adekwatne sposoby rozstrzygania dylematów pojawiających się w tym obszarze.
Kryteria oceniania
Podstawą oceny będzie systematyczne wywiązywanie się z otrzymanych zadań i prezentowanie ich wyników na zajęciach oraz przygotowanie indywidualnego raportu z wybranego ośrodka badań opinii społecznej.
Literatura
Babbie Earl, Badania społeczne w praktyce, PWN, Warszawa 2019.
Babbie Earl, Podstawy badań społecznych, PWN, Warszawa 2013.
Chodubski A.J., Wstęp do badań politologicznych, Wyd. Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2013.
Gabler J., Socjologia dla bystrzaków, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2018.
Giddens A., Socjologia, PWN, Warszawa 2017.
Goodman N., Wstęp do socjologii, Poznań 2009.
Jaworowska M., Socjologia bezpieczeństwa. Wybrane problemy, Toruń 2019.
Klasyczne teorie socjologiczne. Wybór tekstów, red. P. Śpiewak, PWN, Warszawa 2006.
Konecki K. T., Studia z metodologii badań jakościowych. Teoria ugruntowana, PWN, Warszawa 2000.
Olechnicki K., Załęcki P., Słownik socjologiczny, Wyd. Graffiti BC, Toruń 2000.
Panek T., Statystyka Społeczna, Procesy społeczne, źródła danych i metody analiz, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Warszawa 2020.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: