Polityka polska - wybrane wyzwania WSE-PO-PPWW
Wykład ma charakter autorski i jest poświęcony próbie identyfikacji oraz analizy najważniejszych wyzwań współczesnej polskiej polityki.
W pierwszej części, wykład poświęcony jest bipolarności polskiej sceny politycznej jaka kształtuje się na niej (de facto) po roku 2005. W trakcie wykładu analizowane są jej przyczyny, przejawy i skutki.
W dalszej części, wykład podejmuje wybrane polityczne wyzwania jakie wydają się bipolarności tej konsekwencją. Jako takie analizowane są kwestie takie jak: funkcjonalność i dysfunkcjonalność współczesnych polskich podziałów politycznych, problem upolitycznienia sfery publicznej; możliwość wykształcenia się politycznego centrum; zdolność podzielonego państwa do odpowiedzi na strategiczne, międzynarodowe i cywilizacyjne, wyzwania.
W cyklu 2022/23_L:
Wykład ma charakter autorski i jest poświęcony próbie identyfikacji oraz analizy najważniejszych wyzwań współczesnej polskiej polityki. W pierwszej części, wykład poświęcony jest bipolarności polskiej sceny politycznej jaka kształtuje się na niej (de facto) po roku 2005. W trakcie wykładu analizowane są jej przyczyny, przejawy i skutki. W dalszej części, wykład podejmuje wybrane polityczne wyzwania jakie wydają się bipolarności tej konsekwencją. Jako takie analizowane są kwestie takie jak: funkcjonalność i dysfunkcjonalność współczesnych polskich podziałów politycznych, problem upolitycznienia sfery publicznej; możliwość wykształcenia się politycznego centrum; zdolność podzielonego państwa do odpowiedzi na strategiczne, międzynarodowe i cywilizacyjne, wyzwania. |
E-Learning
W cyklu 2021/22_L: E-Learning (pełny kurs) | W cyklu 2022/23_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2020/21_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2023/24_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2020/21_L: | W cyklu 2023/24_L: | W cyklu 2022/23_L: |
Efekty kształcenia
Najważniejsze efekty uczenia się jakich zdobycie zakłada wykład to:
- Znajomość struktury współczesnej polskiej sceny politycznej i jej genezy.
- Umiejętność identyfikowania i analizy wybrany współczesnych wyzwań polskiej polityki.
Kryteria oceniania
Zaliczenie wykładu odbywa się w formie testu pisemnego. Test składa się z 4 pytań otwartych (do zdobycia mx. 40 punktów, 10 punktów za każde pytanie). 3 pytania dotyczą treści wykładu, 1 pytanie znajomości jednej wybranej lektury.
Próg zaliczenia (ocena dostateczna) to 20 punktów.
Od 20 do 28 punktów – ocena dostateczna.
Od 29 do 36 punktów – ocena dobra
Od 37 punktów – ocena bardzo dobra.
Literatura
Lektura obowiązkowa, (jedna) do wyboru:
1. A. Dudek, O dwóch takich co podzieliły Polskę, Warszawa 2022.
2. P. Obacz, Podział „Polska solidarna – Polska liberalna” w świetle wybranych
koncepcji pluralizmu politycznego, Kraków 2018.
3. M. Grabowska, Podział postkomunistyczny. Społeczne podstawy polityki w Polsce po roku 1989, Warszawa 2004.
4. J. Szacki, Liberalizm po komunizmie, Kraków1994.
5. R. Matyja, Konserwatyzm po komunizmie, Warszawa 2009.
6. Z. Krasnodębski, Demokracja peryferii, Gdańsk 2005.
7. J. Piekutowski, Rzeczpospolita III i ½ Rozmowa z Ludwikiem Dornem, , Warszawa 2021.
8. M. Budzisz, Samotność strategiczna Polski, Warszawa, 2023.
9. S. Sowiński, Boskie, cesarskie, publiczne. Debata o legitymizacji Kościoła katolickiego w Polsce w sferze publicznej w latach 1989–2010, Warszawa 2012.
10. S. Sowiński, Dobra Nowina w czasach „dobrej zmiany”. Kościół katolicki w sferze publicznej współczesnej Polski w latach 2015-2018, Warszawa 2021.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: