Partie i systemy partyjne - ćw. WSE-PO-PISPcw
1. **System polityczny i partyjny USA** (charakterystyka systemu politycznego USA, federalizm i podział kompetencji, partie polityczne: Republikanie i Demokraci, tradycja dwupartyjności i miejsce partii trzecich, system prawyborów i demokracji delegowanej, wybory prezydenckie i system Kolegium Elektorów)
2. **System polityczny i partyjny Francji** (charakterystyka systemu politycznego Francji, podział władzy i rola prezydenta, system wielopartyjny i jego dynamika, wybory prezydenckie i parlamentarne)
3. **System polityczny i partyjny Holandii** (charakterystyka systemu politycznego Holandii, system proporcjonalny i jego konsekwencje, koalicje i formowanie rządu, rola partii politycznych w systemie parlamentarno-konstytucyjnym)
4. **Gra strategiczna: tworzenie systemu partyjnego w wyimaginowanym kraju**
- **Zajęcia 1** (tworzenie systemu partyjnego: podział studentów na grupy reprezentujące różne frakcje polityczne, określenie założeń systemu politycznego kraju, opracowanie programów politycznych partii)
- **Zajęcia 2** (symulacja procesu wyborczego: kampania wyborcza – debaty, negocjacje i strategie, przeprowadzenie wyborów i analiza wyników, tworzenie ewentualnych koalicji)
- **Zajęcia 3** (analiza i wnioski: omówienie rezultatów wyborów i ich konsekwencji, dyskusja na temat stabilności systemu partyjnego, podsumowanie i refleksja nad procesem decyzyjnym)
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Obecność - 1 nieobecność w trakcie kursu.
• Kolokwium po pierwszej części kursu (50%)
• Ocena z gry strategicznej (50%)
Literatura
1. Podstawowe zasady demokracji amerykańskiej: teoria i praktyka na szczeblu federalnym, w: Ameryka: Polityka i stosunki międzynarodowe, T. Płudowski, Wydawnictwo Adam Marszałek, 2009
2. Wyniki wyborów, w: Kongres i kongresmani, Roger H. Davidson, Walter J. Oleszek, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 1994, s. 130-135
3. System partyjny Stanów Zjednoczonych, w: Partie i systemy partyjne, K. Sobolewska-Myślik, Warszawa 2004, s. 177-184
4. System partyjny Francji i Holandii, w: Europejskie systemy partyjne, A. Antoszewski, R. Herbut, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: