Foreign policy WSE-EU-FP
Seminarium analizuje współczesną politykę globalną przez pryzmat rywalizacji mocarstw i integracji europejskiej. Studenci przeanalizują narastającą rywalizację między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, badając jej wymiary ekonomiczne, technologiczne i strategiczne. Szczególną uwagę poświęca się ewoluującej roli Niemiec w polityce międzynarodowej oraz powrotowi "kwestii niemieckiej" w sprawach europejskich. Kurs bada stosunki transatlantyckie w kontekście nowych wyzwań bezpieczeństwa i zmieniającego się porządku światowego.
Istotny nacisk położony jest na regionalną dynamikę europejską, szczególnie na Trójkąt Weimarski (Polska, Niemcy, Francja) jako ramę dla zrozumienia integracji europejskiej i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Poprzez studia przypadków i współczesne przykłady, studenci rozwiną umiejętności analityczne w teorii i praktyce stosunków międzynarodowych.
Seminarium łączy wykłady, interaktywne dyskusje i prezentacje badań studenckich. Uczestnicy będą prowadzić samodzielne projekty badawcze na wybrane tematy, otrzymując informację zwrotną od innych uczestników i prowadzącego. Kurs jest szczególnie istotny dla studentów zainteresowanych studiami europejskimi, bezpieczeństwem międzynarodowym i współczesną historią dyplomacji.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W1. Ma podstawową wiedzę o uczestnikach stosunków międzynarodowych, zjawiskach i procesach międzynarodowych, ich oraz potrafi obiektywnie wyjaśnić ich aspekt teoretyczny, a także opisać ich pragmatyczne skutki.
W2. Ma podstawową wiedzę o historii i współczesności stosunków międzynarodowych oraz zna ich przesłanki, uwarunkowania i konsekwencje dla poszczególnych narodów, państw i świata.
W3. Ma wiedzę o Polsce, jej systemie politycznym i polityce zagranicznej, miejscu i roli w Europie i na świecie, jej szansach i zagrożeniach rozwojowych.
umiejętności:
U1. Potrafi identyfikować związki przyczynowo-skutkowe w stosunkach międzynarodowych i ich współzależności, a także przewidywać procesy i zjawiska międzynarodowe, dokonywać ich interpretacji i stawiać proste hipotezy.
U2. Potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną do analizowania zjawisk i procesów międzynarodowych oraz właściwej interpretacji krajowych i międzynarodowych wydarzeń politycznych, społecznych, kulturalnych i gospodarczych.
U3. Potrafi identyfikować kluczowe zadania i priorytety w polityce krajowej i międzynarodowej państwa oraz wskazywać zagrożenia i potencjalne konflikty.
kompetencji społecznych:
K1. Umie charakteryzować się przemyślaną oceną i umiejętnością wyciągania wniosków z wydarzeń politycznych i gospodarczych oraz zdolnością do wykorzystywania ich w życiu społecznym, przyjmując różne role.
K2. Wykazywać otwartość na świat i inne kultury, tolerancję wobec odmiennych przekonań, idei i religii oraz rozumieć potrzebę uczenia się przez całe życie.
K3. Posiada umiejętność aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym oraz przygotowywania projektów społecznych z uwzględnieniem aspektów prawnych, ekonomicznych i politycznych.
Kryteria oceniania
Zasady zaliczenia:
20% Aktywny udział w zajęciach (wymagana obecność, podpis na liście oraz zdolność do odpowiedzi na pytania sprawdzające zrozumienie materiału)
40% Raport końcowy dotyczący wybranego dylematu w polityce zagranicznej Polski, Niemiec lub Stanów Zjednoczonych wraz z propozycją rozwiązania.
Tematy raportów muszą zostać zatwierdzone przez wykładowcę do końca kwietnia 2024.
Raporty należy przesłać mailem oraz dostarczyć w formie wydrukowanej do 22.05.2024
Literatura
Stanisław Bieleń , Poland’s Foreign Policy in the 21st Century, Difin, Warsaw 2011
Roman Kuźniar, 1989. Poland's Foreign Policy After. Warszawa: Scholar.
James M. McCormick, 2005. American Foreign Policy and Process, Fourth Edition. London: Thomson-Wadsworth.
Hans Kundanani, 2016. The Paradox of German Power. London: C. Hurst & Co.
S. Smith, A. Hadfield, 2016. T. Dunne, Foreign Policy, Theories, Actors, Cases. Oxford: Oxford University Press.
Łukasz Wordliczek, 2005. U.S. Foreign Policy: Procedure and Substance. Kraków: Jagiellonian University Press.
Ryszard Zięba, Poland’s Foreign and Security Policy, Problems of Compatibility with the Changing International Order, Springer Nature Switzerland AG, 2020, Warsaw.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: