Analiza fundamentalna i techniczna WSE-EK-AFiT
Przedmiot „Analiza fundamentalna i techniczna” ma na celu kompleksowe zapoznanie studentów z dwiema kluczowymi metodami analizy rynków finansowych – analizą fundamentalną oraz analizą techniczną – stosowanymi przy ocenie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe, w szczególności akcje, obligacje i inne papiery wartościowe. W trakcie kursu studenci poznają podstawy teoretyczne obu podejść, ich założenia, cele, narzędzia oraz ograniczenia.
W ramach analizy fundamentalnej uczestnicy zajęć nauczą się oceniać kondycję finansową przedsiębiorstw i całych sektorów gospodarki na podstawie danych makro- i mikroekonomicznych, sprawozdań finansowych, wskaźników finansowych oraz czynników rynkowych i pozarynkowych. Szczególny nacisk zostanie położony na ocenę wartości wewnętrznej instrumentów finansowych, metody wyceny, analizę sprawozdań finansowych oraz przewidywanie trendów w gospodarce i na rynkach.
Z kolei analiza techniczna zostanie omówiona jako metoda oceny zmian cen instrumentów finansowych na podstawie wykresów, formacji cenowych, wskaźników technicznych i teorii trendów. Studenci nauczą się identyfikować sygnały kupna i sprzedaży, stosować strategie oparte na analizie wykresów oraz rozpoznawać kluczowe poziomy wsparcia i oporu.
Zajęcia będą prowadzone w formule konwersatorium – studenci będą analizować rzeczywiste dane rynkowe, interpretować wykresy, przygotowywać raporty analityczne oraz symulować podejmowanie decyzji inwestycyjnych w oparciu o zdobytą wiedzę.
Cele przedmiotu:
• Zapoznanie studentów z istotą i znaczeniem analizy fundamentalnej oraz technicznej w procesie inwestycyjnym.
• Nabycie umiejętności interpretacji danych finansowych i ekonomicznych w kontekście oceny wartości papierów wartościowych.
• Rozwój kompetencji w zakresie stosowania narzędzi analitycznych do identyfikowania sygnałów inwestycyjnych i trendów rynkowych.
• Kształtowanie umiejętności podejmowania decyzji inwestycyjnych w oparciu o analizę danych historycznych i bieżących.
• Przygotowanie studentów do samodzielnej i odpowiedzialnej pracy analitycznej w sektorze finansów, doradztwa inwestycyjnego i zarządzania portfelem.
Kluczowe zagadnienia:
I. Wprowadzenie do analizy rynku finansowego
• Charakterystyka rynków finansowych i instrumentów inwestycyjnych
• Rola informacji i oczekiwań inwestorów
• Efektywność rynku kapitałowego i jej znaczenie dla analizy
II. Analiza fundamentalna
• Istota i cele analizy fundamentalnej
• Analiza otoczenia makroekonomicznego (PKB, inflacja, stopy procentowe, bezrobocie)
• Analiza sektora i branży (cykl życia branży, konkurencja, bariery wejścia)
• Analiza sytuacji finansowej spółki:
o analiza bilansu, rachunku zysków i strat, rachunku przepływów pieniężnych
o wskaźniki finansowe: rentowności, płynności, zadłużenia, aktywności
• Wycena wartości przedsiębiorstwa:
o metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF)
o metody porównawcze (multiplikatory rynkowe, np. P/E, P/BV)
• Tworzenie rekomendacji inwestycyjnych na podstawie analizy fundamentalnej
III. Analiza techniczna
• Założenia i filozofia analizy technicznej
• Rodzaje wykresów (liniowe, słupkowe, świecowe) i ich interpretacja
• Formacje cenowe (odwrócenia i kontynuacji trendu)
• Teoria Dowa i fale Elliotta
• Trendy rynkowe: identyfikacja, linie trendu, kanały cenowe
• Poziomy wsparcia i oporu, luki cenowe
• Wskaźniki i oscylatory techniczne (RSI, MACD, średnie kroczące, Bollinger Bands)
• Strategie inwestycyjne oparte na analizie technicznej
• Analiza wolumenu i jego znaczenie w potwierdzaniu sygnałów
IV. Zintegrowane podejście do analizy rynków
• Porównanie i komplementarność analizy fundamentalnej i technicznej
• Analiza sytuacji rynkowej na podstawie obu podejść
• Budowa strategii inwestycyjnych w oparciu o analizy
V. Zastosowania praktyczne i symulacje
• Praca z danymi rzeczywistymi (np. z serwisów finansowych i baz danych)
• Praktyczne ćwiczenia z wykorzystaniem narzędzi analitycznych i programów (np. Excel, platformy giełdowe)
• Symulacje decyzji inwestycyjnych i budowa portfela papierów wartościowych
• Ocena skuteczności zastosowanych strategii
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się
Wiedza (W):
• W1. Student zna i rozumie podstawowe pojęcia, zasady i metody analizy fundamentalnej oraz technicznej wykorzystywane w ocenie instrumentów finansowych.
• W2. Student posiada wiedzę na temat źródeł danych finansowych, struktury sprawozdań finansowych oraz wskaźników ekonomicznych niezbędnych do analizy fundamentalnej.
• W3. Student zna techniki analizy wykresów, formacje cenowe, trendy oraz wskaźniki analizy technicznej i rozumie ich znaczenie w przewidywaniu zachowań rynkowych.
Umiejętności (U):
• U1. Student potrafi przeprowadzić analizę fundamentalną spółki na podstawie danych finansowych, wycenić wartość akcji oraz sformułować rekomendacje inwestycyjne.
• U2. Student potrafi zastosować narzędzia analizy technicznej do identyfikacji sygnałów kupna i sprzedaży oraz oceny trendów rynkowych.
• U3. Student umie samodzielnie pozyskiwać dane rynkowe i finansowe z różnych źródeł, interpretować je i wykorzystywać w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Kompetencje społeczne (K):
• K1. Student jest gotów do krytycznej oceny skuteczności i ograniczeń stosowanych metod analizy rynkowej w różnych warunkach ekonomicznych.
• K2. Student rozumie znaczenie odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne i konieczność etycznego postępowania w działalności analitycznej.
• K3. Student potrafi efektywnie współpracować w grupie, dzielić się wiedzą oraz brać udział w opracowywaniu wspólnych projektów analitycznych.
Kryteria oceniania
Kryteria oceniania dla przedmiotu „Analiza fundamentalna i techniczna”
2– student nie zapoznał się z programem nauczania, nie wyraża znajomości podstawowych pojęć z zakresu problematyki przedmiotu „Analiza fundamentalna i techniczna” oraz nie brał udziału w zajęciach oraz aktywnościach
3 – student w podstawowym stopniu zapoznał się z programem nauczania, wykonał minimalny zakres zadań koniecznych do poznania podstaw problematyki przedmiotu „Analiza fundamentalna i techniczna” oraz brał udział w zajęciach bez wykazywania dodatkowych aktywności
4 – student w stopniu wysokim zapoznał się z programem nauczania, umie sam wyszukiwać informacji potrzebnych do rozwiązania zadań, zna pojęcia podstawowe z zakresu problematyki przedmiotu „Analiza fundamentalna i techniczna” oraz potrafi wyszukać informacji o pojęciach wykraczających poza ramy podstawowe, brał udział w zajęciach, wykazując się dodatkową aktywnością
5 – student w stopniu bardzo wysokim zapoznał się z programem nauczania, wyszukując dodatkowe informacje poza programem nauczania, student opanował pojęcia podstawowe oraz dodatkowe z zakresu przedmiotu, zna i umie rozwiązywać zadania problemowe z zakresu problematyki przedmiotu „Analiza fundamentalna i techniczna”, brał udział w zajęciach, będą aktywnym słuchaczem i mówcą, wykonując dodatkowe aktywności.
Kryteria oceny końcowej:
Zaliczenie na ocenę (test), na podstawie aktywności oraz wykonywanej przez studentów pracy w postaci rozwiązywania studium przypadków, przygotowania opracowań własnych (referatu) oraz zadań obowiązkowych i dodatkowych .
70% praca zaliczeniowa
20% praca studentów (projekt/referat/studium przypadku)
10% aktywność na zajęciach
METODY DYDAKTYCZNE:
Case study, dyskusja, prezentacja
Sposoby weryfikacji efektów uczenia się:
praca zaliczeniowa, referat, projekt.
TRYB ZAJĘĆ: nauczanie stacjonarne.
Literatura
K. Borowski, Analiza fundamentalna. Metody wyceny przedsiębiorstwa, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2014.
K. Borowski, Analiza techniczna. Średnie ruchome, wskaźniki i oscylatory, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2017.
M. Krantz, Analiza fundamentalna dla bystrzaków. Jak minimalizować ryzyko i chronić swoje inwestycje, Wydawnictwo Septem, Warszawa 2022.
A. Zaremba, Giełda. Podstawy inwestowania, Wydawnictwo Onepress, 2014.
K. Kowalke, Analiza fundamentalna. Wykorzystanie na rynku akcji w Polsce, Wydawnictwo CeDeWu, Warszawa 2023
K. Jajuga, T. Jajuga, Inwestycje, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007.
J. C. Ritche (red.), Analiza fundamentalna, Wydawnictwo WIGG-Press, 1997.
A. Pieloch-Babiarz, A. Sajnóg, Podstawy analizy fundamentalnej. Podejście strategiczne, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkieg, Łódź 2016.
A. Pieloch-Babiarz, A. Sajnóg, Analiza fundamentalna. Standing finansowy i wycena przedsiębiorstwa, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkieg, Łódź 2016.
J. Murphy, Analiza techniczna rynków finansowych, Wydawnictwo Maklerska, 2017.
H. Gurgul, Analiza zdarzeń na rynkach akcji. Wpływ informacji na ceny papierów wartościowych, Wydawnictwo Nieoczywiste, 2019.
B. Graham, Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym, Wydawnictwo Studio EMKA, 2006.
D. Prokopowicz, M. Sieniawska, Analiza predykcji bankructwa spółek kapitałowych z branży budowlanej za pomocą wybranych modeli analizy dyskryminacyjnej (w:) "Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ekonomia i Zarządzanie", Wydział Nauk Historycznych i Społecznych, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, nr 1(3) 2018, s. 89-123, ISSN 2544-1329.
D. Prokopowicz, Wpływ globalnego kryzysu rynków finansowych na rozwój rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce (w:) Zeszyty Naukowe Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie. Rok XIV. Nr 3 (32)/2009 , s. 72 – 105. ISSN 1734-2198.
D. Prokopowicz, A. Dmowski, Rynki finansowe, Wydawnictwo Centrum Doradztwa i Informacji Difin sp. z o.o., Warszawa 2010. ISBN 978-83-7641-330-3. (Podręcznik akademicki).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: