Chwyty i strategie erystyczne WSE-BWZ-CSE
Wykłady, warsztaty, szkolenia z teorii argumentacji przeżywają obecnie swój renesans. Sama teoria argumentacji, jako naukowa refleksja nad tym czym właściwie jest argumentacja, czym różni się od rozumowania, wnioskowania, jak ją analizować, jak się nią posługiwać jest w tym gąszczu różnorakich zastosowań technik argumentacyjnych stale potrzebna. Czasami rozbieżność w argumentach dotyczących tej samej kwestii może doprowadzić do sporu, czy walki słownej. Jest to obszarem badań erystyki. W trakcie wykładu zostaną omówione sposoby analizy argumentacji, tworzenie ich diagramów, ocena ich poprawności: materialnej i formalnej. W tym celu zaprezentowane zostaną sposoby logicznej analizy wypowiedzi, wybrane problemy argumentacji skupione wokół klasycznych argumentów takich jak argument z autorytetu, z powszechnej opinii, z podobieństwa, czy równi pochyłej. W tym kontekście argumentacyjnym zostaną omówione tytułowe strategie i chwyty erystyczne.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Wykłady odbywają się w formie zajęć stacjonarnych a także ramach kontaktu synchronicznego ze wsparciem kontaktu asynchronicznego (MS Teams). Udział w wykładach jest obowiązkowy (max. 1 nieobecność). Każdy z studentów w ramach wskazanych grup przygotowuje pracę, w której poddaje analizie jedną argumentację oraz jedną dyskusję. Na ostatnich zajęciach prace te zostaną zaprezentowane i omówione.
Literatura
Hołówka T., Kultura logiczna w przykładach, Warszawa 2005.
Just the Arguments. !00 of the Most Important Arguments in Western Philosophy, red. M. Bruce, S. Barbone, Oxford 2011.
Kisielewicz A., Logika i argumentacja. Praktyczny kurs krytycznego myślenia, Warszawa 2017.
Schopenhauer A., Erystyka czyli sztuka prowadzenia sporów, Warszawa 2020.
Szymanek K., Sztuka argumentacji. Słownik terminologiczny, Warszawa 2001.
Szymanek K., Wieczorek K. A., Wójcik A. S., Sztuka argumentacji, Warszawa 2003.
Tokarz M., Argumentacja, perswazja, manipulacja, Gdańsk 2006.
Walton D., Fundamentals of Critical Argumentation, Cambridge 2006.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: