System polityczny RP WSE-BW-SPRP
Na konwersatorium z Systemu politycznego RP składają się zajęcia służące kompleksowemu przedstawieniu wielowymiarowego charakteru zagadnienia ustroju państwa. Omówienie fundamentalnych zagadnień związanych z prawną stroną funkcjonowania struktur tworzących ład instytucjonalny państwa uzupełnia analiza uwarunkowań historycznych, społeczno-gospodarczych i – przede wszystkim – ukazanie gry aktorów politycznych i jej znaczenia dla funkcjonowania i ewolucji systemu politycznego.
Zajęcia realizowane są w blokach, które poświęcono omówieniu historii ustroju Polski, transformacji systemowej, instytucji władzy państwowej, partii politycznych etc.
W cyklu 2022/23_L:
1. Zajęcia organizacyjne Ewolucja systemu politycznego do 1989 roku Transformacja (tranzycja) systemu politycznego Konstytucja – konsolidacja demokracji Partie i system partyjny 15. Rozliczenie zajęć |
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
W cyklu 2023/24_L: 3 ECTS = 75 godz.
Udział w konwersatorium: 30 godz.
Przygotowanie prezentacji: 15 godz.
Przygotowanie się do kolokwium: 20 godz.
Przygotowanie się do aktywnego udziału w zajęciach: 10 godz.
| W cyklu 2024/25_L: Opis ECTS
Zajęcia z udziałem prowadzącego (zgodnie z programem studiów) 30 h
Konsultacje z prowadzącym 10 h
Praca własna studenta 30 h
W sumie godzin 75
Punkty ECTS 3 |
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2024/25_L: | W cyklu 2023/24_L: |
Efekty kształcenia
Wiedza:
1. Student ma podstawową wiedzę na temat doświadczeń w kształtowaniu systemu politycznego Polski i procesu transformacji systemowej.
2. Student zna instytucje i organizacje współtworzące system polityczny Polski oraz zasady ich funkcjonowania.
3. Student posiada podstawową wiedzę na temat wybranych debat dotyczących kształtowania systemu politycznego Polski.
Umiejętności:
1. Student potrafi wyjaśnić mechanizmy funkcjonowania instytucji i organizacji współtworzących system polityczny Polski.
2. Student potrafi przeprowadzić elementarną analizę dotyczącą konkretnych problemów związanych z funkcjonowaniem instytucji i organizacji systemu politycznego Polski.
Kompetencje:
1. Student dzięki uzyskanej wiedzy i umiejętnościom jest przygotowany do pracy w organizacjach i instytucjach publicznych, w tym organach administracji publicznej, partii politycznych oraz innych organizacji.
ECTS
Udział w zajęciach: 30 h
Przygotowanie do zajęć: 15 h
Przygotowanie referatu: 15 h
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: