Socjologia polityki WS-SO-SPIII
1. Przedmiot, zadania, zakres i potrzeba socjologii polityki. - 1 godz.
2. Przedmiot, zadania, zakres i potrzeba socjologii polityki wobec paradygmatycznych różnic w rozumieniu polityki -1 godz.
3. Zjawiska i procesy polityczne z perspektywy cywilizacyjnej i ładu społecznego - 1 godz.
4. Pojęcie ładu społecznego i jego wymiarów - 2 godz.
5. Znaczenie ładu społecznego dla rozumienia procesów i zjawisk politycznych. - 2 godz.
6. Pojęcie cywilizacji i główne teorie cywilizacji. - 2 godz.
7. Teoria kryzysu cywilizacyjnego - 2 godz.
8. Znaczenie pojęcia cywilizacji i kryzysu cywilizacyjnego dla rozumienia procesów i zjawisk politycznych. - 1 godz.
9. Ekonomiczne skutki kryzysu cywilizacyjnego - zdania polityki - 4 godz.
10. Społeczne skutki kryzysu cywilizacyjnego - 4 godz.
11. Kulturowe skutki kryzysu cywilizacyjnego - 4 godz.
12. Człowiek w sytuacji współczesnego kryzysu cywilizacyjnego - 5 godz
13. Podsumowannie - 1 godz.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Student ma do wyboru trzy formy zaliczenia przedmiotu
• egzamin ustny- znajomość podstaw materiału – dst; znajomość pełna i elementy rozumienia materiału – db; pełna znajomość materiału, zaawansowane rozumienie – bdb; samodzielne i twórcze rozumienie i pełna znajomość wymaganego materiału - bdb plus
• tłumaczenie ok. 20-25 stron tekstu z j. angielskiego, francuskiego, niemieckiego lub rosyjskiego wskazanej przez wykładowcę, z dziedziny związanej z przedmiotem (uwaga, wyłącznie dla studentów, którzy opuścili najwyżej jeden wykład w semestrze): pełne, ze zrozumieniem, wierne, w bardzo dobrej polszczyźnie tłumaczenie – bdb; jak wyżej, ale z niewieloma brakami – db; rzetelne tłumaczenie z brakami rozumienia tekstu – dst. Wersja pisemna i elektroniczna: najpóźniej na miesiąc przed ostatnim wykładem! W treści maila oraz na stronie tytułowej tłumaczenia trzeba podać KONIECZNIE!: imię i nazwisko, rok i kierunek studiów autora prezentacji oraz imię i nazwisko autora dzieła tytuł, wydawnictwo miejsce i rok publikacji, strony, z które obejmuje prezentacja, a także przedmiot, który prezentacja ma zaliczać.
• prezentacja (power point) na zadany temat z zakresu przedmiotu, objętości ok. 50 ramek) uwaga! Wyłącznie dla studentów, którzy opuścili najwyżej jeden wykład w semestrze; praca wykonana z pełnym zrozumieniem, rzetelnie – bdb; praca wykonana ze zrozumieniem nie mniej niż 75% materiału, rzetelnie – db; praca wykonana ze zrozumieniem ok. 50 – 74% materiału, w zasadzie rzetelnie – dst. Wersja elektroniczna: najpóźniej na miesiąc przed ostatnim wykładem!
Wersja elektroniczna: najpóźniej na miesiąc przed ostatnim wykładem!
Uwaga! Tłumaczenie przesyłamy wraz z oryginałem. W główce tłumaczenia trzeba podać: imię i nazwisko, rok i kierunek studiów autora tłumaczenia oraz imię i nazwisko autora oryginału tytuł, wydawnictwo miejsce i rok publikacji dzieła, strony tłumaczone
Prezentacja w power point: ppt lub pptx. W treści maila oraz w pierwszej ramce prezentacji trzeba KONIECZNIE! podać: imię i nazwisko, rok i kierunek studiów autora prezentacji oraz imię i nazwisko autora dzieła tytuł, wydawnictwo miejsce i rok publikacji, strony, z które obejmuje prezentacja, a także przedmiot, który prezentacja ma zaliczać.
Uwaga!Prace pisemne, w wersji elektronicznej, należy przesłać nie później niż na miesiąc przed terminem ostatniego wykładu z tego przedmiotu!
UWAGA! EWENTUALNE ZASTRZEŻENIA DO WPISU W USOSie TRZEBA ZGŁOSIĆ na adres mailowy wykładowcy nie później niż na tydzień po terminie egzaminu ustnego!
Literatura
Podstawowa:
Franciszek Ryszka, Nauka o polityce.
Wnuk-Lipiński E., Socjologia życia publicznego
Margaret Archer, Człowieczeństwo.
Paul Dembiński, Kryzys ekonomiczny i kryzys wartości
Krzysztof Wielecki, Kryzys i socjologia
Literatura dodatkowa:
Thomas Piketty, Kapitał w XXI wieku
Aniela Dylus, Globalizacja. Refleksje etyczne
ks. Piotr Mazurkiewicz, Europa jako kinder niespodzianka
Henryk Gasiul, Psychologia osobowości
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: