Stratyfikacja społeczna WS-SO-PS-SS
Jeszcze nie wprowadzono opisu dla tego przedmiotu...
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student:
- Zna podstawy filozofii systemu nauk, ich relacji, w szczególności potrafi określić miejsce wobec charakteru nauk społecznych pracy socjalnej oraz jej interdyscyplinarny charakter,
- Posiada wiedzę o głównych środowiskach życia człowieka (rodzina grupa, rówieśnicza, szkoła, sąsiedztwo, organizacje społeczne, środowisko pracy, społeczność lokalna), o ich strukturze, dynamice i warunkach optymalnego rozwoju,
- Ma wiedzę o człowieku jako podmiocie rozwijającym się wśród innych i przekształcającym strukturę rzeczywistości społecznej, zna i rozumie koncepcję oraz zasady projektowania i generowania zmiany w położeniu jednostek, grup i środowisk,
- Potrafi posługiwać się podstawowymi ujęciami teoretycznym i w celu analizowania ludzkich zachowań, diagnozowania i prognozowania sytuacji; potrafi analizować uwarunkowania kulturowe, polityczne, gospodarcze struktur społecznych,
- Potrafi samodzielnie zdobywać wiedzę i rozwijać swoje profesjonalne umiejętności odnoszące się do systemu stratyfikacji społecznej, korzystając z różnych źródeł informacji, w tym z nowoczesnych technologii.
Opis ECTS:
udział w zajęciach - 30 godz.
lektura zadanych tekstów, opracowanie zadań za pośrednictwem platformy e-learning - 30 godz.
konsultacje - 5 godz.
przygotowanie do egzaminu - 25 godz.
Suma godz. - 90
Liczba ECTS - 90 godz./30 godz. = 3
Kryteria oceniania
Egzamin z materiału przedstawionego przez wykładowcę na wykładzie.
Zaliczenie wykładu ma formę egzaminu z materiału przedstawionego na wykładzie. Zaliczenie to udzielenie właściwej odpowiedzi na co najmniej 60% pytań postawionych na egzaminie.
Literatura
1. H. Domański, Struktura społeczna, Warszawa 2007.
2. H. Domański, Klasy społeczne, grupy zawodowe, organizacje gospodarcze: struktura społeczna w krajach rozwiniętego kapitalizmu, Warszawa 1991.
3. H. Domański, Mechanizmy stratyfikacji i hierarchie społeczne, w: Wymiary życia społecznego, M. Marody red., Warszawa2007, s. 67 - 92.
4. W. Majkowski, Od klas społecznych w systemie socjalistycznym do klas pazernego kapitalizmu, w: Nierówności społeczne we współczesnym świecie, A. Wołk, A. Potasińska red., Warszawa 2015, s. 11-24.
5. J. Turowski, Socjologia. Wielkie struktury społeczne, Lublin 1994.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: