Rodzina w nowej demografii Europy WS-SO-PS-RwNDE
Zapoznanie ze zmianami demograficznymi, które prowadzą do “nowej demografii Europy”. Celowe wydaje się określenie procesów ludnościowych przy wykorzystaniu mikro i makro perspektywy dla określenia zmian liczby ludności, struktur wieku, rodzin, gospodarstw domowych oraz przepływów międzypokoleniowych. Analizowane są również zmiany struktur społecznych nowej demografii Europy, w tym zabezpieczenia społecznego z perspektywy rodziny.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
PS1_W07 Posiada wiedzę o głównych środowiskach życia człowieka (rodzina grupa, rówieśnicza, szkoła, sąsiedztwo, organizacje społeczne, środowisko pracy, społeczność lokalna),o ich strukturze, dynamice i warunkach optymalnego rozwoju.
PS1_W08 Ma wiedzę o człowieku jako podmiocie rozwijającym się wśród innych i przekształcającym rzeczywistość, zna i rozumie koncepcję zmiany i wzmocnienia w pracy socjalnej oraz zasady projektowania i generowania zmiany w położeniu jednostek, grup i środowisk.
PS1_U01 Dostrzega, nazywa i interpretuje zjawiska społeczne; analizuje ich powiązania z różnymi obszarami działalności socjalnej.
PS1_U06 Diagnozuje i analizuje przyczyny i przebieg procesów i zjawisk społecznych prowadzących do wykluczenia i marginalizacji osób, grup i lokalnych społeczności; diagnozuje potrzeby i zasoby (potencjały, siły).
PS1_U11 Umie stosować metody pracy socjalnej procesach pomocy, opieki, interwencji.
PS1_U18 Analizuje przyczyny powstawania dysfunkcji, niedostosowania, niewydolności społecznej, przestępczości i innych przejawów dezorganizacji życia osób, grup i środowisk.
PS1_K11 Ma przekonanie o wadze zachowywania się w sposób
profesjonalny.
PS1_K12 Dostrzega istotę i znaczenie współdziałania i współpracy oraz przyjmowania wielorakich ról.
Kryteria oceniania
Zaliczenie przedmiotu:
1.Obecność na zajęciach obowiązkowa (dopuszcza się dwie nieobecności)
2.Warunkiem przystąpienia do zaliczenia przedmiotu jest przygotowanie krótkiej prezentacji
3.Elementy oceny końcowej: referat w formie krótkiej prezentacji waga 1, odpowiedź ustna waga 3
Literatura
LITERATURA PODSTAWOWA
M.Okólski, A.Fihel, 2012, Demografia. Współczesne zjawiska i teorie, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa.
J.Z.Holzer, Demografia, PWE, Warszawa 2003
J. Kurkiewicz (red.), 2010, Procesy demograficzne i metody ich analizy, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Kraków.
I.E.Kotowska, J.Jwiak, 2012, Nowa demografia Europy a rodzina, Roczniki Kolegium Analiz Ekonomicznych, Zeszyt 28/2012
M.Okólski, 2004, Demografia. Podstawowe pojęcia, procesy i teorie w encyklopedycznym zarysie, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa.
LITERATURA UZUPEŁNIAJĄCA
I. E. Kotowska red., Niska dzietność w Polsce w kontekście percepcji Polaków, Diagnoza społeczna 2013, Raport tematyczny, Warszawa 2014
I. E. Kotowska, 2010, Przemiany demograficzne w Polsce po 1989: Polska– Europa, w: H.Jastrzębska-Smolaga, Gospodarka rynkowa w Polsce w latach 1989-2009, Seria Monografie, Studia, Rozprawy M12, Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, Kielce
I. E.Kotowska, Wróblewska W., 2007, Zmiany demograficzne – pomiar procesów i ocena skutków społeczno-ekonomicznych, w: T.Panek (red.), Statystyka społeczna, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne
Szukalski P., 2003, Ludzie bardzo starzy w Polsce i w krajach Unii Europejskiej. Stan obecny i perspektywy [w:] Procesy demograficzne w krajach Unii Europejskiej – po- równania z Polską, red. I. Sobczak, PTD, GWSH, „Marpress”, Gdańsk.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: