Konflikty narodowościowe w Europie Środkowo-Wschodniej WS-PO-KNESW
Celem zajęć jest zapoznanie studentów ze złożonym zagadnieniem przyczyn, przebiegu i skutków konfliktów narodowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Student poznaje polityczne, kulturowe, religijne, etniczne, społeczne i gospodarcze podłoża konfliktów, potrafi je wskazać przestrzennie i określić zakres czasowy.
Oprócz wiedzy faktograficznej student poznaje także teoretyczne aspekty zagadnienia konfliktów narodowościowych.
Case study obejmuje m.in. konflikty związane z rozpadem Jugosławii, mniejszością rosyjską w państwach bałtyckich, mniejszością węgierską na Słowacji i w Rumunii, polską mniejszością na Litwie.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student:
Wiedza
1. Identyfikuje najważniejsze źródła konfliktów w Europie Środkowo-Wschodniej.
2. Ma wiedzę na temat politycznych, historycznych, religijnych i gospodarczych uwarunkowaniach konfliktów w Europie Środkowo-Wschodniej, a także zna podstawowe mechanizmy rozwiązywania konfliktów.
Umiejętności
1.Analizuje przyczyny powstawania konfliktów narodowościowych w Europie Środkowo-Wschodniej, ich przebieg i skutki.
2. Porównuje zakres konfliktów narodowościowych w Europie Środkowo-Wschodniej i przeprowadza ich klasyfikację.
Kompetencje
1. Ma świadomość złożoności kwestii związanych z przyczynami, przebiegiem i skutkami konfliktów narodowościowych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Kryteria oceniania
Konwersatorium
Ocenę 2 (ndst) uzyskuje student, który nie posiada podstawowej orientacji w zakresie konfliktów narodowościowych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Ocenę 3 (dst.) uzyskuje student, który posiada podstawową orientację w problematyce konfliktów narodowościowych w Europie Środkowo-Wschodniej, potrafi wskazać ich podstawowe źródła, genezę i przebieg.
Ocenę 4 (dobrą) uzyskuje student, który posiada dobrą orientację w problematyce konfliktów narodowościowych w Europie Środkowo-Wschodniej, potrafi je opisać, ukazać zależności i wieloaspektowość zagadnienia. Potrafi operować pojęciami teoretycznymi dla opisu konfliktów narodowościowych i dobrze zna instytucjonalne mechanizmy zapobiegania eskalacji konfliktów narodowościowych w Europie.
Ocenę 5 (bardzo dobrą) uzyskuje student, który posiada bardzo dobrą orientację w problematyce konfliktów narodowościowych w Europie Środkowo-Wschodniej, potrafi dokonać ich prawidłowej typologi, wskazać na czynniki determinujące powstanie konfliktów (etniczne, polityczne, religijne, kulturowe, terytorialne, demograficzne i ich wzajemne powiązanie). Zna podstawowe teorie dotyczące powstawania narodu i potrafi je wykorzystać dla analizy konfliktów w Europie Środkowo-Wschodniej.
Literatura
1. Babić Marko, Gołembski Franciszek (red.), Problemy aksjologiczne w relacjach Unii Europejskiej z Bałkanami, Instytut Europeistyki, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2012.
2. Bichta Tomasz, Podolak Małgorzata (red.), Systemy polityczne państw bałkańskich, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2012.
3. Budyta-Budzyńska Małgorzata, Socjologia narodu i konfliktów etnicznych, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013.
4. Eberhardt Piotr, Przemiany demograficzno-etniczne na obszarze Jugosławii w XX wieku, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2005.
5. Filipowicz Mirosław (red.), Konflikty narodowe i europejskie aspiracje państw bałkańskich, Rocznik Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, Rok 9 (2011) Zeszyt 2 (http://www.iesw.lublin.pl/rocznik/pliki/Rocznik_2011-178.pdf)
6. Halecki Oskar, Historia Europy - jej granice i podziały, Instytut Europy Środkowo-Wschodniej, Lublin 2002.
7. Jelavich Barbara, Historia Bałkanów. Wiek XX, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2005.
8. Maksimiec Stanisław, Mniejszości narodowe i etniczne w krajach Europy Środkowej i Wschodniej po przystąpieniu do Unii Europejskiej, Akademia Obrony Narodowej, Warszawa 2012.
9. Parzymies Anna (red.), Muzułmanie w Europie, Dialog, Warszawa 2005.
10. Rekść Magdalena, Mity narodowe i ich rola w kreowaniu polityki na przykładzie państw byłej Jugosławii, Uniwersytet Łódzki, Łódź 2013.
11. Rudowski Andrzej, Zenderowski Radosław (red.), Zjawiska i procesy dezintegracji w postzimnowojennej Europie, Wydawnictwo UKSW, Warszawa 2009.
12. Smith Anthony D., Etniczne źródła narodów, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2009.
13. Szyszlak Tomasz, (red.), Kwestia romska w polityce państw Europy Środkowej i Wschodniej, Fundacja Integracji Społecznej Prom, Centrum Badań Partnerstwa Wschodniego, Wrocław 2011.
14. Zenderowski Radosław (red.), My już jesteśmy zjedzeni. Rola i znaczenie prawosławia w konflikcie etnicznym w Dolinie Preszewa, Instytut Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa 2012.
15. Zenderowski Radosław, Religia a tożsamość narodowa i nacjonalizm w Europie Środkowo-Wschodniej. Między etnicyzacją religii a sakralizacją etnosu (narodu), Uniwersytet Wrocławski 2011.
16. http://www.eurominority.eu
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: