Historia najnowsza Polski WS-NH-HI-HPol
Jeszcze nie wprowadzono opisu dla tego przedmiotu...
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student powinien definiować pojęcia historyczne, znać faktografię, myśleć w kategoriach przyczynowo-skutkowych, dobierać właściwe fakty do tezy historycznej, formułować poprawnie myśli, używać języka polskiego zgodnie z zawartością artykułowanych pojęć, udowadniać oceny historyczne: postaci, poglądów, zdarzeń.Student powinien posiadać umiejętność w mowie i w piśmie dowodzenia historycznego, znać podstawowe problemy kolejnych epok, formułować tak pytania badawcze, jak i odpowiedzi na nie.
Student powinien nabrać wprawy w pisaniu mniejszych i większych rozpraw (recenzja, biogram, artykuł popularny i naukowy, z aparatem). Student powinien nabrać umiejętności wykonania kwerendy na każdy temat historyczny.
Kryteria oceniania
podstawowa znajomość historii najnowszej Polski 1914-1990 - główne daty i postacie - ocena dostateczna;
umiejętność zadawania pytań badawczych i szukania odpowiedzi, udzielanie odpowiedzi na zadany w pytaniu problem, znajomość procesów historycznych, umiejętność wyciągania wniosków, własna interpretacja wydarzeń - ocena b. dobra
Literatura
W. Roszkowski (A. Albert), Historia najnowsza Polski (wybrane wydanie)
Cz. Brzoza, A. L. Sowa, Historia Polski 1918 - 1945
wybrane monografie, np. wydawnictwo IPN, wybrane art. z "Biuletynu IPN".
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: