Wstęp do historii sztuki. Architektura WS-HS-N-1L-C-WA-II
Poznanie w semestrze zimowym terminologii architektonicznej ułatwia zrozumienie wykładów z architektury, literatury poświęconej zagadnieniom architektonicznym oraz pozwala studentowi lepiej przygotować referat na ćwiczenia z Architektury średniowiecznej polskiej, nowożytnej i nowoczesnej.
Natomiast w semestrze letnim znajomość terminologii jest niezbędnym elementem opisu architektonicznego, który z kolei jest jedną z podstawowych umiejętności warsztatu historyka sztuki, wykorzystywaną przy pisaniu prac naukowych, inwentaryzacji i katalogowaniu dzieł sztuki.
Opis ECTS:
WYKŁAD (semestr zimowy):
1. uczestnictwo w wykładzie = 30 godz.
2. przygotowanie się do zaliczenia w oparciu o wiedzę zdobytą na zajęciach i w ramach samodzielniej lektury zalecanej literatury = 30 godz.
Razem: 60 godz. : 30 godz. = 2 pkt. ECTS
ĆWICZENIA (semestr letni):
1. uczestnictwo w ćwiczeniach = 15 godz.
2. przygotowanie się do zaliczenia w oparciu o wiedzę zdobytą na zajęciach i w ramach indywidualnych ćwiczeń z opisu architektonicznego = 45 godz.
Razem: 60 godz. : 30 godz. = 2 pkt. ECTS
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA:
Zna i rozumie metody analizy i interpretacji dzieł sztuki, ma znajomość stosowanych w historii sztuki teorii i metodologii oraz zna jej najnowsze osiągnięcia.
UMIEJĘTNOŚCI:
Posiada umiejętności badawcze, obejmujące: a) analizę problemów w zakresie historii sztuki, w tym analizę obiektów in situ, b) dobór metod i narzędzi badawczych, wykorzystywanych zarówno w pracy teoretycznej, jak i m.in. w inwentaryzacji zabytków; c) opracowanie i prezentację wyników z wykorzystaniem zaawansowanych technik informacyjno-komunikacyjnych.
Potrafi rozpoznać różne rodzaje i typy dzieł sztuki.
Posiada umiejętność konstruowania logicznej wypowiedzi w mowie i w piśmie w języku polskim. Umie przygotować tekst naukowy z aparatem badawczym i poprawnie opracowanymi fotografiami dzieł sztuki.
Rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie i konfrontowania zdobytej wiedzy teoretycznej w praktyce zawodowej.
Potrafi pracować samodzielnie i w grupie, także interdyscyplinarnej, przyjmując w niej różne role.
Kryteria oceniania
Przedmiot prowadzony jest jako wykład w semestrze zimowym, w letnim jako ćwiczenia. W obu semestrach wiedza studenta weryfikowana jest przez kolokwium pisemne.
Literatura
Literatura podstawowa: (1. N. Pevsner, J. Fleming, H. Honour, Encyklopedia architektury, Warszawa 1992; 2. Słownik terminologiczny sztuk pięknych, wyd. V, Warszawa 2011; 3. Z. Mączeński, Elementy i detale architektoniczne w rozwoju historycznym, Warszawa 1956.)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: