Muzealnictwo archeologiczne WS-AR-ZDK-MA
Przedyskutowane zostaną problemy związane z
- historią muzealnictwa, szczególnie historią muzealnictwa w Polsce
- ustawą o muzeach z dnia 21 listopada 1996 r.
- organizacją życia muzealnego w Polsce
- archeologią w muzeach
- muzeami w Internecie (E-Muzeami)
- muzeami w dobie kultu wydarzenia (muzeum jako „event”)
- problemami wystawiennictwa archeologicznego
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
AR1_W10: Ma podstawową wiedzę o współczesnym muzealnictwie i instytucjach kultury oraz orientuje się we współczesnym życiu kulturalnym
AR1_W13: Ma podstawową wiedzę na temat teoretycznych podstaw zarządzania dziedzictwem kulturowym, sposobów jego interpretowania i popularyzacji
AR1_U20: Potrafi, na podstawie wyszukanych informacji, napisać jasny i spełniający warunki formalne tekst na wiele tematów ogólnych oraz związanych ze studiowaną dyscypliną. Posiada umiejętność przekazywania na piśmie informacji oraz wyrażania swojego zdania podając argumenty za i przeciw.
AR1_K05: Ma świadomość odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego ludzkości oraz za dostarczanie społeczeństwu jego popularnej interpretacji opartej na rzetelnej wiedzy naukowej
AR1_K06: Uczestniczy w życiu kulturalnym, korzystając z różnych mediów i różnych jego form
4 pkt ETCS - 30 godz. udział w zajęciach; 60 godz. samodzielne przygotowywanie pracy semestralnej; 30 godz przygotowywanie do zajęć (literatura)
Kryteria oceniania
Warunkiem oceniania jest uczestnictwo w zajęciach. Dopuszczalne są 3 nieobecności. Więcej nieobecności skutkuje brakiem zaliczenia. Podstawą oceny jest aktywność na zajęciach oraz praca semestralna: scenariusz wystawy prezentującej przygotowywaną pracę licencjacką.
Literatura
Folga-Januszewska D.; 2008; Muzeum: definicja i pojęcie. Czym jest muzeum dzisiaj?; Muzealnictwo 49: 200-202.
Folga-Januszewska D. (red.); 2012; Muzea polskie; Olszamica: BOSZ
MUZEA W POLSCE. RAPORTY NA PODSTAWIE DANYCH Z PROJEKTU "STATYSTYKA MUZEÓW" (2013-2015); Warszawa 2016; Seria Biblioteka Narodowego Instytutu Muealnictwa i Ochrony Zbiorów 009.
Majewski P. (red.); 2013; Muzea i uczenie się przez całe życie – podręcznik europejski; Warszawa: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów; Biblioteka Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów 003.
Grzonkowska J., Rogowski M. (red.); 2012; ABC organizacji wystaw czasowych w muzeach; Warszawa; Szkolenia Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów 1
Strony www:
Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów:
Stowarzyszenie Muzealników Polskich:
Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce:
Czasopisma: Muzealnictwo
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: