Stosunki międzynarodowe Stolicy Apostolskiej WP-SM-SMSA(p)
Przedmiot obejmuje zagadnienie podmiotowości publicznoprawnej Stolicy Apostolskiej a także stosunki dyplomatyczne prowadzone przez Stolicę Apostolską z innymi podmiotami prawa. Ponadto znaczna część zajęć poświęcona zostanie prawu do zawierania umów międzynarodowych przez Stolicę Apostolską.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
EK1: wyjaśnia podstawowe pojęcia z zakresu terminologii dotyczącej działań Stolicy Apostolskiej w stosunkach międzynarodowych.
EK2: wskazuje rolę i znaczenie Stolicy Apostolskiej w stosunkach międzynarodowych.
EK3: zna strukturę Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza organów odpowiedzialnych za politykę międzynarodową.
EK4: wymienia rodzaje umów międzynarodowych zawieranych przez Stolicę Apostolską.
EK5: opisuje powiązania Stolicy Apostolskiej z organizacjami międzynarodowymi.
Opis ECTS:
Udział w wykładzie: 30 h
Czytanie zadanej literatury: 5 h
Przygotowanie do egzaminu: 15 h
Suma godzin: 50
Liczba ECTS: 50 h/25 = 2 ECTS
Kryteria oceniania
EK1: wyjaśnia podstawowe pojęcia z zakresu terminologii dotyczącej działań Stolicy Apostolskiej w stosunkach międzynarodowych.
Na ocenę 2 (ndst.) - nie zna i nie umie wyjaśnić podstawowych pojęć z zakresu działań podejmowanych przez Stolicę Apostolską w stosunkach międzynarodowych.
Na ocenę 3 (dst.) - posiada zadowalającą wiedzę z zakresu terminologii dotyczącej działań Stolicy Apostolskiej w stosunkach międzynarodowych.
Na ocenę 4 (db.) - zna i potrafi wytłumaczyć podstawowe pojęcia z zakresu działań Stolicy Apostolskiej podejmowanych w stosunkach międzynarodowych.
Na ocenę 5 (bdb.) - potrafi przedstawić i dokładnie wytłumaczyć terminologię związaną z rolą Stolicy Apostolskiej w stosunkach międzynarodowych.
EK2: wskazuje rolę i znaczenie Stolicy Apostolskiej w stosunkach międzynarodowych.
Na ocenę 2 (ndst.) - nie potrafi wskazać roli ani znaczenia Stolicy Apostolskiej w stosunkach międzynarodowych.
Na ocenę 3 (dst.) - ma zadowalającą wiedzę w zakresie roli i znaczenia Stolicy Apostolskiej w stosunkach międzynarodowych.
Na ocenę 4 (db.) - zna i potrafi wskazać jaką rolę odgrywa Stolica Apostolska na arenie międzynarodowej.
Na ocenę 5 (bdb.) - posiada znakomitą wiedzę na temat roli i zadań Stolicy Apostolskiej w stosunkach międzynarodowych; podaje przykłady.
EK3: zna strukturę Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza organów odpowiedzialnych za politykę międzynarodową.
Na ocenę 2 (ndst.) - nie zna struktury Stolicy Apostolskiej.
Na ocenę 3 (dst.) - potrafi wymienić podstawowe instytucje i podmioty Stolicy Apostolskiej odpowiedzialne za politykę międzynarodową.
Na ocenę 4 (db.) - potrafi wymienić i opisać podmioty i instytucje Stolicy Apostolskiej odpowiedzialne za prowadzenie polityki międzynarodowej w stopniu dobrym.
Na ocenę 5 (bdb.) - potrafi zaprezentować podmioty i instytucje Stolicy Apostolskiej odpowiedzialne za prowadzenie polityki międzynarodowej; umie krytycznie ocenić ich działania podając przykłady.
EK4: wymienia rodzaje umów międzynarodowych zawieranych przez Stolicę Apostolską.
Na ocenę 2 (ndst.) - nie zna i nie potrafi wymienić umów międzynarodowych, które zawiera Stolica Apostolska.
Na ocenę 3 (dst.) - potrafi wymienić rodzaje umów międzynarodowych podpisywanych przez Stolicę Apostolską, rozróżnia poszczególne akty prawne.
Na ocenę 4 (db.) - posiada dobrą wiedzę dotyczącą rodzajów umów międzynarodowych, które zawiera Stolica Apostolska.
Na ocenę 5 (bdb.) - nie tylko posiada bardzo dobrą wiedzę o rodzajach i charakterze umów międzynarodowych podpisywanych przez Stolicę Apostolską, ale podaje odpowiednie przykłady i współczesne regulacje.
EK5: opisuje powiązania Stolicy Apostolskiej z organizacjami międzynarodowymi.
Na ocenę 2 (ndst.) - nie wie o powiązaniach Stolicy Apostolskiej z organizacjami międzynarodowymi.
Na ocenę 3 (dst.) - wie, że Stolica Apostolska współpracuje z organizacjami międzynarodowymi; potrafi wymienić podstawowe instytucje w tym zakresie.
Na ocenę 4 (db.) - zna i rozumie rolę Stolicy Apostolskiej przy/w organizacjach międzynarodowych; potrafi scharakteryzować powyższe zagadnienie w stopniu dobrym.
Na ocenę 5 (bdb.) - zna, odróżnia i w pełni charakteryzuje rolę i zadania Stolicy Apostolskiej przy/w organizacjach międzynarodowych.
Literatura
Literatura podstawowa (1. Bogacki P., Stolica Apostolska jako podmiot prawa międzynarodowego, Warszawa 2009)
Literatura uzupełniająca (1. Krukowski J., Kościół i państwo. Podstawy relacji prawnych, Lublin 2000)
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: