Wpływ prywatyzacji zadań publicznych na stosunki międzynarodowe WP-SM-MON-WPZP(p)-s
1. Zarys konwersatorium, wprowadzenie do problematyki. Definicje i założenia.
2. Globalizacja jako proces kluczowy dla identyfikacji aktualnego poziomu wpływu prywatyzacji zadań publicznych na stosunki międzynarodowe.
3. Czy tylko prywatyzacja zadań? Przykłady wpływu sektora prywatnego na kształtowanie polityki państw.
4. Prywatyzacja zadań z zakresu sektora zbrojeniowego i wojskowości. Prywatyzacja przemocy i bezpieczeństwa.
5. Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych i stosunków gospodarczych. Wpływ przedsiębiorstw na kształt międzypaństwowych umów handlowych.
6. Inwestycje i zamówienia publiczne. Rozwój międzynarodowego arbitrażu inwestycyjnego.
7. Prywatyzacja zadań użyteczności publicznej. Czy prywatyzacja przedsiębiorstw zaopatrujących ludność w elektryczność, gaz, wodę, a także obsługujących ścieki i odpady, ma jakikolwiek wpływ na stosunki międzynarodowe?
8. Prywatyzacja w sektorze nowych technologii i innowacyjności.
9. Prywatyzacja zadań z zakresu telekomunikacji i informacji. Przedsiębiorstwa jako instrumenty gromadzenia informacji, inwigilacji i szpiegostwa.
10. Prywatyzacja edukacji i szkolnictwa wyższego. Wpływ prywatnych uczelni i organizacji pozarządowych na poziom edukacji w państwach rozwijających się.
11. Prywatyzacja służby zdrowia. Rola organizacji pozarządowych w łagodzeniu skutków kryzysów humanitarnych.
12. Prywatyzacja propagandy. Wzrost roli tzw. czwartej władzy – mediów i tzw. piątej władzy – swobodnego przepływu informacji w Internecie w kształtowaniu międzynarodowej opinii publicznej.
13. Wpływ prywatyzacji zadań publicznych na wypełnianie państwowych zobowiązań z zakresu praw człowieka, a także na ogólny poziom poszanowania praw człowieka na świecie.
14. Wzrost zależności władz państwowych od sytuacji i rozwoju transnarodowych korporacji.
15. Przyszłość wpływu prywatyzacji zadań publicznych na stosunki międzynarodowe – jak może zmieniać się rola samego państwa w stosunkach międzynarodowych?
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
EK1 Student rozumie kluczowe definicje i założenia związane z wpływem prywatyzacji zadań publicznych na stosunki międzynarodowe i potrafi się nimi posługiwać
EK2 Student rozpoznaje przyczyny zjawiska prywatyzacji zadań publicznych i umie oszacować jego skalę
EK3 Student krytycznie analizuje wpływ prywatyzacji zadań publicznych na stosunki międzynarodowe w odniesieniu do poszczególnych obszarów takich jak: wojskowość; media, służba zdrowia, edukacja i szkolnictwo wyższe
EK4 Student weryfikuje znaczenie prywatyzacji zadań publicznych na stosunki międzynarodowe i ocenia, w jaki sposób zmienia się rola państwa w stosunkach międzynarodowych
EK5 Student ma świadomość wpływu prywatyzacji zadań publicznych na stosunki międzynarodowe i potrafi formułować oceny dotyczące skali i znaczenia tego zjawiska
Opis ECTS
Udział w konwersatorium: 15 h
Zapoznanie się i analiza zalecanych źródeł : 10 h
Przygotowanie prezentacji (referatu): 15 h
Przygotowanie do zaliczenia konwersatorium: 10 h
Suma godzin: 50h
Liczba ECTS: 50h/25 = 2 ECTS
2 ECTS
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: