Prawo spadkowe WP-PRZ-PS
Celem przedmiotu jest zaznajomienie uczestników zajęć ze specyfiką prawa spadkowego jako jednego z działów prawa cywilnego oraz regulowanych jego przepisami stosunków prawnych. Ukończenie kursu powinno dostarczyć uczestnikom zajęć wiedzy na temat obowiązującego w polskim porządku prawnym modelu następstwa prawnego po zmarłej osobie fizycznej, pojęcia i składu spadku, tytułów powołania do dziedziczenia, nabycia spadku, wspólności i działu spadku, odpowiedzialności za długi spadkowe, ochrony praw spadkobiercy, zachowku, zapisu i polecenia a także innych instytucji prawa spadkowego.
W cyklu 2022/23_L:
1.Informacje ogólne: a)podstawowe pojęcia; b)przedmiot, źródła, systematyka prawa spadkowego, jego związek z innymi działami prawa cywilnego. 2.Pojęcie i skład spadku. Prawa i obowiązki nienależące do spadku. 3.Dziedziczenie ? zagadnienia ogólne: a)pojęcie dziedziczenia; b)powołanie do spadku; c)problematyka podmiotowego prawa do dziedziczenia; d)otwarcie spadku; e)nabycie spadku w prawie polskim na tle rozwiązań znanych współczesnym systemom prawnym; f)zdolność dziedziczenia z uwzględnieniem sytuacji prawnej dziecka poczętego; g)niegodność dziedziczenia; h)zrzeczenie się dziedziczenia na tle problematyki umów o spadek po osobie żyjącej. 4.Dziedziczenie ustawowe: a)przesłanki dziedziczenia ustawowego w odniesieniu do całości i części spadku; b)porządek dziedziczenia ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji prawnej małżonka spadkodawcy, osoby przysposobionej, dzieci pozamałżeńskich (na tle rozważań historycznoprawnych); c)instytucje prawne związane z dziedziczeniem ustawowym. 5. Dziedziczenie testamentowe: a)pojęcie testamentu; b)swoboda testowania; c)przesłanki ważności testamentu w tym omówienie form testamentu wraz z przesłankami ich dopuszczalności oraz wymaganiami co do sposobu dopełnienia; d)zagadnienie konwersji testamentu; e)ważność testamentu a jego skuteczność; f)wykładnia testamentu; g)problematyka testamentów wspólnych; h)odwołanie testamentu; i)zakres dopuszczanej treści testamentu; j)przykładowe rozrządzenia testamentowe; k)zapis w prawie polskim na tle rozwiązań znanych innym systemom prawnym; l)polecenie. 6. Prawne formy zabezpieczenia interesów najbliższych krewnych spadkodawcy: a)system rezerwy a system zachowku; b)charakter prawny i treść uprawnień z tytułu zachowku; c)podmioty uprawnione do zachowku; d)zobowiązani z tytułu zachowku z uwzględnieniem sytuacji prawnej osób obdarowanych; e)sposób określenia wysokości zachowku; f)wydziedziczenie; g)pozycja prawna spadkobiercy; h)oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku; i)stwierdzenie nabycia spadku ? przesłanki, tryb, skutki; j)ochrona dziedziczenia; k)odpowiedzialność za długi spadkowe. 7. Zarząd sukcesyjny 8. Wspólność majątku spadkowego dział spadku. 9. Umowa o zbycie spadku lub udziału w spadku. Zbycie poszczególnych przedmiotów należących do spadku lub udziałów w tych przedmiotach. 10. Międzyczasowe prawo spadkowe 11. Fundacja rodzinna |
W cyklu 2023/24_L:
1.Informacje ogólne: a)podstawowe pojęcia; b)przedmiot, źródła, systematyka prawa spadkowego, jego związek z innymi działami prawa cywilnego. 2.Pojęcie i skład spadku. Prawa i obowiązki nienależące do spadku. 3.Dziedziczenie ? zagadnienia ogólne: a)pojęcie dziedziczenia; b)powołanie do spadku; c)problematyka podmiotowego prawa do dziedziczenia; d)otwarcie spadku; e)nabycie spadku w prawie polskim na tle rozwiązań znanych współczesnym systemom prawnym; f)zdolność dziedziczenia z uwzględnieniem sytuacji prawnej dziecka poczętego; g)niegodność dziedziczenia; h)zrzeczenie się dziedziczenia na tle problematyki umów o spadek po osobie żyjącej. 4.Dziedziczenie ustawowe: a)przesłanki dziedziczenia ustawowego w odniesieniu do całości i części spadku; b)porządek dziedziczenia ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji prawnej małżonka spadkodawcy, osoby przysposobionej, dzieci pozamałżeńskich (na tle rozważań historycznoprawnych); c)instytucje prawne związane z dziedziczeniem ustawowym. 5. Dziedziczenie testamentowe: a)pojęcie testamentu; b)swoboda testowania; c)przesłanki ważności testamentu w tym omówienie form testamentu wraz z przesłankami ich dopuszczalności oraz wymaganiami co do sposobu dopełnienia; d)zagadnienie konwersji testamentu; e)ważność testamentu a jego skuteczność; f)wykładnia testamentu; g)problematyka testamentów wspólnych; h)odwołanie testamentu; i)zakres dopuszczanej treści testamentu; j)przykładowe rozrządzenia testamentowe; k)zapis w prawie polskim na tle rozwiązań znanych innym systemom prawnym; l)polecenie. 6. Prawne formy zabezpieczenia interesów najbliższych krewnych spadkodawcy: a)system rezerwy a system zachowku; b)charakter prawny i treść uprawnień z tytułu zachowku; c)podmioty uprawnione do zachowku; d)zobowiązani z tytułu zachowku z uwzględnieniem sytuacji prawnej osób obdarowanych; e)sposób określenia wysokości zachowku; f)wydziedziczenie; g)pozycja prawna spadkobiercy; h)oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku; i)stwierdzenie nabycia spadku ? przesłanki, tryb, skutki; j)ochrona dziedziczenia; k)odpowiedzialność za długi spadkowe. 7. Zarząd sukcesyjny 8. Wspólność majątku spadkowego dział spadku. 9. Umowa o zbycie spadku lub udziału w spadku. Zbycie poszczególnych przedmiotów należących do spadku lub udziałów w tych przedmiotach. 10. Międzyczasowe prawo spadkowe. 11. Fundacja rodzinna |
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
W cyklu 2021/22_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2022/23_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2024/25_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2023/24_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2019/20_L: E-Learning |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2024/25_L: | W cyklu 2023/24_L: | W cyklu 2019/20_L: |
Efekty kształcenia
EK1
Student zna i rozumie specyfikę prawa spadkowego oraz jego miejsce w systematyce prawa cywilnego. Zna i rozumie pojęcia oraz instytucje prawne właściwe dla prawa spadkowego.
EK2
Student zna i rozumie źródła oraz charakter norm prawa spadkowego.
EK3
Student zna i rozumie strukturę, sposób powstawania oraz działania instytucji prawnych prawa spadkowego jak również relacje między tymi instytucjami z uwzględnieniem instytucji regulowanych przepisami innych działów prawa cywilnego.
EK4
Student posiada pogłębioną wiedzę na temat klasyfikowania stosunków prawnych w obrębie prawa spadkowego, identyfikowania zależności między nimi z uwzględnieniem stosunków regulowanych przepisami innych działów prawa cywilnego. Zna technologie informacyjne i systemy wyszukiwawcze służące zdobywaniu informacji na ich temat.
EK5
Student zna metody i narzędzia, w tym technologie informacyjne, służące tworzeniu norm prawa spadkowego.
EK6
Student zna i rozumie zasady stanowienia oraz stosowania norm prawnych prawa spadkowego jako metod i narzędzi modelowania stosunków społecznych powstających na tle następstwa prawnego po zmarłej osobie fizycznej.
EK7
Student zna i rozumie proces zmian norm, instytucji oraz stosunków prawnych w obszarze prawa spadkowego, w tym reguł nim rządzących, w aspekcie historycznym i współczesnym.
Kryteria oceniania
Formą zaliczenia jest egzamin ustny lub pisemny w formie testu wielokrotnego wyboru
EK1
na ocenę 2 (ndst.)
student nie zna specyfiki prawa spadkowego oraz jego miejsca w systematyce prawa cywilnego. Nie zna i nie rozumie pojęć oraz instytucji prawnych właściwych dla prawa spadkowego.
na ocenę 3 (dst.)
student zna i rozumie w podstawowym zakresie specyfikę prawa spadkowego oraz jego miejsce w systematyce prawa cywilnego. Zna i rozumie w stopniu dostatecznym pojęcia oraz instytucje prawne właściwe dla prawa spadkowego.
na ocenę 4 (db)
student dobrze zna i rozumie specyfikę prawa spadkowego oraz jego miejsce w systematyce prawa cywilnego. Dobrze zna i rozumie pojęcia oraz instytucje prawne właściwe dla prawa spadkowego.
na ocenę 5 (bdb)
student zna biegle zna i rozumie specyfikę prawa spadkowego oraz jego miejsce w systematyce prawa cywilnego. Bardzo dobrze orientuje się w pojęciach oraz instytucjach prawnych właściwych dla prawa spadkowego.
EK2
na ocenę 2 (ndst.)
Student nie zna i nie rozumie źródeł oraz charakteru norm prawa spadkowego.
na ocenę 3 (dst.)
Student zna i rozumie w podstawowym stopniu źródła oraz charakter norm prawa spadkowego.
na ocenę 4 (db)
student dobrze zna i rozumie źródła oraz charakter norm prawa spadkowego
na ocenę 5 (bdb)
student biegle zna i rozumie źródła oraz charakter norm prawa spadkowego.
EK3
na ocenę 2 (ndst.)
student nie zna lub nie rozumie struktury, sposobów powstawania oraz działania instytucji prawnych prawa spadkowego. Nie orientuje się w relacjach między tymi instytucjami z uwzględnieniem instytucji regulowanych przepisami innych działów prawa cywilnego.
na ocenę 3 (dst.)
student w podstawowym zakresie zna i rozumie strukturę, sposoby powstawania oraz działania instytucji prawnych prawa spadkowego. W wystarczającym stopniu orientuje się w relacjach między tymi instytucjami z uwzględnieniem instytucji regulowanych przepisami innych działów prawa cywilnego.
na ocenę 4 (db)
student dobrze zna i rozumie strukturę, sposoby powstawania oraz działania instytucji prawnych prawa spadkowego. Dobrze orientuje się w relacjach między tymi instytucjami z uwzględnieniem instytucji regulowanych przepisami innych działów prawa cywilnego
na ocenę 5 (bdb)
student bardzo dobrze zna i rozumie strukturę, sposoby powstawania oraz działania instytucji prawnych prawa spadkowego. Biegle orientuje się w relacjach między tymi instytucjami z uwzględnieniem instytucji regulowanych przepisami innych działów prawa cywilnego.
EK4
na ocenę 2 (ndst.)
student nie posiada pogłębionej wiedzy na temat klasyfikowania stosunków prawnych w obrębie prawa spadkowego, identyfikowania zależności między nimi z uwzględnieniem stosunków regulowanych przepisami innych działów prawa cywilnego. Nie zna technologii informacyjnych i systemów wyszukiwawczych służących zdobywaniu informacji na ich temat.
na ocenę 3 (dst.)
student posiada ograniczoną wiedzę na temat klasyfikowania stosunków prawnych w obrębie prawa spadkowego, identyfikowania zależności między nimi z uwzględnieniem stosunków regulowanych przepisami innych działów prawa cywilnego. W podstawowym zakresie zna technologie informacyjne i systemy wyszukiwawcze służące zdobywaniu informacji na ich temat.
na ocenę 4 (db)
student posiada dobrą wiedzę na temat klasyfikowania stosunków prawnych w obrębie prawa spadkowego,, identyfikowania zależności między nimi z uwzględnieniem stosunków regulowanych przepisami innych działów prawa cywilnego. Dobrze zna technologie informacyjne i systemy wyszukiwawcze służące zdobywaniu informacji na ich temat.
na ocenę 5 (bdb)
student posiada pogłębioną wiedzę na temat klasyfikowania stosunków prawnych w obrębie prawa spadkowego,, identyfikowania zależności między nimi z uwzględnieniem stosunków regulowanych przepisami innych działów prawa cywilnego. Doskonale zna technologie informacyjne i systemy wyszukiwawcze służące zdobywaniu informacji na ich temat.
EK5
na ocenę 2 (ndst.)
student nie zna metod i narzędzi, w tym technologii informacyjnych, służących tworzeniu norm prawa spadkowego.
na ocenę 3 (dst.)
student zna w podstawowym stopniu metody i narzędzia, w tym technologie informacyjne, służące tworzeniu norm prawa spadkowego.
na ocenę 4 (db)
Student dobrze zna metody i narzędzia, w tym technologie informacyjne, służące tworzeniu norm prawa spadkowego.
na ocenę 5 (bdb)
Student biegle zna metody i narzędzia, w tym technologie informacyjne, służące tworzeniu norm prawa spadkowego.
EK6
na ocenę 2 (ndst.)
Student nie zna lub nie rozumie zasad stanowienia oraz stosowania norm prawnych prawa spadkowego jako metod i narzędzi modelowania stosunków społecznych powstających na tle następstwa prawnego po zmarłej osobie fizycznej.
na ocenę 3 (dst.)
Student zna i rozumie w podstawowym stopniu zasady stanowienia oraz stosowania norm prawnych prawa spadkowego jako metod i narzędzi modelowania stosunków społecznych powstających na tle następstwa prawnego po zmarłej osobie fizycznej.
na ocenę 4 (db)
Student dobrze zna i rozumie zasady stanowienia oraz stosowania norm prawnych prawa spadkowego jako metod i narzędzi modelowania stosunków społecznych powstających na tle następstwa prawnego po zmarłej osobie fizycznej
na ocenę 5 (bdb)
Student bardzo dobrze zna i rozumie zasady stanowienia oraz stosowania norm prawnych prawa spadkowego jako metod i narzędzi modelowania stosunków społecznych na tle następstwa prawnego po zmarłej osobie fizycznej na tle własności i innych praw rzeczowych oraz posiadania.
EK7
na ocenę 2 (ndst.)
Student nie zna lub nie rozumie procesu zmian norm, instytucji oraz stosunków prawnych w obszarze prawa spadkowego, w tym reguł nim rządzących, w aspekcie historycznym i współczesnym.
na ocenę 3 (dst.)
Student zna i rozumie w podstawowym zakresie proces zmian norm, instytucji oraz stosunków prawnych w obszarze prawa spadkowego, w tym reguł nim rządzących, w aspekcie historycznym i współczesnym.
na ocenę 4 (db)
Student dobrze zna i rozumie proces zmian norm, instytucji oraz stosunków prawnych w obszarze prawa spadkowego, w tym reguł nim rządzących, w aspekcie historycznym i współczesnym.
na ocenę 5 (bdb)
Student bardzo dobrze zna i rozumie proces zmian norm, instytucji oraz stosunków prawnych w obszarze prawa spadkowego, w tym reguł nim rządzących, w aspekcie historycznym i współczesnym.
Literatura
Literatura podstawowa:
E. Skowrońska-Bocian, Prawo spadkowe, Warszawa 2024
H. Witczak, A. Kawałko, Prawo spadkowe. Warszawa 2023.
Literatura uzupełniająca:
J. Piątowski, B. Kordasiewicz, Prawo spadkowe. Zarys wykładu, Warszawa 2011. Gwiazdomorski, Prawo spadkowe w zarysie, Warszawa 1990
J. Winiarz (red.), Kodeks cywilny z komentarzem, Warszawa 1989, T. II
M. Pazdan w: K. Pietrzykowski (red.), Kodeks cywilny. Komentarz, T. II, Warszawa 2020;
E. Skowrońska-Bocian, Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga czwarta. Spadki, Warszawa 2004;
Piątowski Józef S., Czachórski Witold, Wójcik Sylwester, System prawa cywilnego. Red. Witold Czachórski. T. 4: Prawo spadkowe. Red. Józef S. Piątowski. Aut.: Józef S. Piątowski, Sylwester Wójcik, Jan Kosik, Edward Drozd. Wrocław 1986 Ossolineum.
B. Kordasiewicz /red./, System prawa prywatnego. Prawo spadkowe. Tom 10, Warszawa 2009
W cyklu 2022/23_L:
Literatura podstawowa: Literatura dodatkowa: |
W cyklu 2023/24_L:
Literatura podstawowa: Literatura dodatkowa: |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: