Prawo karne 2 semestr WP-PRZ-PK2
liczba godzin łącznie w semestrach zimowym i letnim: 60 (po 30 w semestrze)
Przedmiot: 1 podstawowy
Założenia i cele (ogólne): Przedmiot służy przedstawieniu studentom zasad polskiego prawa karnego, w szczególności przesłanek i podstaw odpowiedzialności karnej za przestępstwo oraz dyrektyw wymiaru kar i środków karnych, jak również zasad stosowania środków zabezpieczających.
Założenia i cele (szczegółowe):
Podstawowe cele przedmiotu są następujące:
1) stworzenie studentom możliwości opanowania zasad polskiego prawa karnego,
2) stworzenie studentom możliwości przyswojenia i zrozumienia siatki pojęciowej "języka prawa karnego" (języka prawnego i języka prawniczego w zakresie odnoszącym się do prawa karnego), jak również w miarę swobodnego poruszania się po tej siatce.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM ZAJĘĆ
1. Zagadnienia wstępne. Prawo karne na tle innych gałęzi prawa i dyscyplin naukowych
2. Prawo karne sensu largo a prawo karne sensu stricto
3. Funkcje prawa karnego
a) funkcja ochronna;
b) funkcja gwarancyjna;
c) pozostałe funkcje.
4. Szkoły i kierunki w nauce prawa karnego
5. Zagadnienia kryminalizacji
6. Ustawa karna i jej stosowanie. Temporalny i terytorialny zakres obowiązywania ustawy karnej. Odpowiedzialność za przestępstwo popełnione za granicą
7. Zasada nullum crimen sine lege poenali anteriori i jej znaczenie we współczesnych systemach prawa karnego
a) nullum crimen sine lege scripta,
b) nullum crimen sine lege stricta,
c) nullum crimen sine lege certa,
d) nullum crimen sine lege praevia.
8. Ogólne pojęcie przestępstwa
9. Struktura przestępstwa: zachowanie się człowieka jako podstawa odpowiedzialności karnej, bezprawność, karalność, karygodność oraz wina
10. Formy popełniania przestępstwa: formy stadialne (przygotowanie, usiłowanie, dokonanie) oraz postacie zjawiskowe (sprawstwo i jego odmiany, podżeganie, pomocnictwo)
11. Kontratypy, w szczególności obrona konieczna, stan wyższej konieczności, kolizja obowiązków
12. Wyłączenie winy
13. Znikoma społeczna szkodliwość
14. Zbieg przepisów ustawy
15. Zbieg przestępstw
16. Nauka o karze. System kar
17. Środki karne
18. Środki probacyjne
19. Zaniechanie ukarania sprawcy
20. Sądowy wymiar kary: dyrektywy sądowego wymiaru kary, instytucje sądowego wymiaru kary, zwyczajny a nadzwyczajny wymiar kary. Zmiana kary orzeczonej
21. Środki zabezpieczające
22. Przedawnienie: przedawnienie karalności oraz przedawnienie wykonania kary
23. Zatarcie skazania
E-Learning
W cyklu 2022/23_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2020/21_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2024/25_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2021/22_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2023/24_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2019/20_L: E-Learning |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
EK1: Student w stopniu zadowalającym zna i rozumie źródła, zasady i instytucje polskiego prawa karnego, jak również funkcje i miejsce prawa karnego w systemie prawa.
EK2: Student w stopniu zadowalającym zna i rozumie przesłanki i podstawy odpowiedzialności karnej za przestępstwo oraz dyrektywy wymiaru kar, środków karnych i innych środków przewidzianych przez ustawę jako forma reakcji na przestępstwo, jak również zasady stosowania środków zabezpieczających.
EK3: Student ma zadawalającą znajomość "języka prawa karnego" (języka prawnego i języka prawniczego w zakresie odnoszącym się do prawa karnego).
EK4: Student potrafi prawidłowo posługiwać się siatką terminologiczną "języka prawa karnego" w zakresie niezbędnym dla sprawnego i rzetelnego wykonywania w przyszłości zawodu prawniczego.
EK5: Student ma zadowalająco rozwiniętą umiejętność formułowania opisu prostych i średnio-skomplikowanych stanów faktycznych z punktu widzenia przepisów karnych oraz dokonywania ich prawnokarnej oceny.
2 ECTS * 25 = 50 h
16 h - wykład
34 h - pozostała aktywność studenta (lektura literatury podstawowej i uzupełniającej, analiza orzecznictwa, przygotowanie się do egzaminu)
Kryteria oceniania
a ocenę niedostateczną (2):
EK1: nie umie formułować opisu prostych i średnio-skomplikowanych stanów faktycznych z punktu widzenia przepisów karnych ani też dokonywać ich prawnokarnej oceny.
EK2: nie potrafi posługiwać się siatką terminologiczną "języka prawa karnego" w zakresie niezbędnym dla sprawnego i rzetelnego wykonywania w przyszłości zawodu prawniczego.
EK3: nie potrafi interpretować oraz krytycznie oceniać przepisów karnych.
EK4: nie potrafi pracować i współdziałać w grupie wykonując zadania z zakresu prawa karnego (rozwiązywanie kazusów).
EK5: nie rozumie potrzeby stałego uzupełniania i doskonalenia swojej wiedzy na temat instytucji i norm z zakresu prawa karnego, w tym śledzenia zmian w aktach normatywnych, orzecznictwie sądowym i doktrynie.
Na ocenę dostateczną (3):
EK1: ma zadowalająco rozwiniętą umiejętność formułowania opisu prostych i średnio-skomplikowanych stanów faktycznych z punktu widzenia przepisów karnych oraz dokonywania ich prawnokarnej oceny.
EK2: potrafi prawidłowo posługiwać się siatką terminologiczną "języka prawa karnego" w zakresie niezbędnym dla sprawnego i rzetelnego wykonywania w przyszłości zawodu prawniczego.
EK3: potrafi interpretować oraz krytycznie oceniać przepisy karne, wykorzystując do tego celu orzecznictwo sądowe oraz dorobek doktryny na poziomie zadowalającym.
EK4: docenia pracę w grupie wykonując zadania z zakresu prawa karnego (rozwiązywanie kazusów).
EK5: rozumie potrzebę uzupełniania i doskonalenia swojej wiedzy na temat instytucji i norm z zakresu prawa karnego.
Na ocenę dobrą (4):
EK1: ma dobrze rozwiniętą umiejętność formułowania opisu prostych i średnio-skomplikowanych stanów faktycznych z punktu widzenia przepisów karnych oraz dokonywania ich prawnokarnej oceny.
EK2: nie tylko potrafi prawidłowo posługiwać się siatką terminologiczną "języka prawa karnego" w zakresie niezbędnym dla
sprawnego i rzetelnego wykonywania w przyszłości zawodu prawniczego, ale też czyni to względnie swobodnie.
EK3: potrafi samodzielnie interpretować oraz krytycznie oceniać przepisy karne, wykorzystując do tego celu orzecznictwo sądowe oraz dorobek doktryny.
EK4: potrafi pracować i w współdziałać w grupie wykonując zadania z zakresu prawa karnego (rozwiązywanie kazusów).
EK5: dobrze rozumie potrzebę stałego uzupełniania i doskonalenia swojej wiedzy na temat instytucji i norm z zakresu prawa karnego, w tym śledzenia zmian w aktach normatywnych, orzecznictwie sądowym i doktrynie
Na ocenę bardzo dobrą (5):
EK1: nie tylko bardzo dobrze umie formułować opis prostych i średnio-skomplikowanych stanów faktycznych z punktu widzenia przepisów karnych oraz dokonywać ich prawnokarnej oceny, ale też w wypadku okoliczności, które mogą być różnie interpretowane, potrafi zidentyfikować możliwe konkurencyjne interpretacje oraz wskazać mocne i słabe strony każdej z nich.
EK2: potrafi biegle posługiwać się siatką terminologiczną "języka prawa karnego" w zakresie niezbędnym dla sprawnego i rzetelnego wykonywania w przyszłości zawodu prawniczego.
EK3: bardzo dobrze potrafi w sposób samodzielny interpretować oraz krytycznie oceniać przepisy karne, wykorzystując do tego celu orzecznictwo sądowe oraz dorobek doktryny.
EK4: potrafi aktywnie i kreatywnie zarządzać grupą wykonując zadania z zakresu prawa karnego (rozwiązywanie kazusów).
EK5: bardzo dobrze rozumie potrzebę stałego uzupełniania i doskonalenia swojej wiedzy na temat instytucji i norm z zakresu prawa karnego, w tym śledzenia zmian w aktach normatywnych, orzecznictwie sądowym i doktrynie.
Literatura
Podręcznik przewodni:
1) W. Wróbel, A. Zoll, Polskie prawo karne. Część ogólna, wyd. II, Kraków 2012
2) J. Majewski, Kodeks karny. Komentarz do zmian, Warszawa 2015
3) Kodeks karny. Część ogólna. Komentarz, red. W. Wróbel, A. Zoll, T. I, cz. 1 i cz. 2, wydanie 5, Warszawa 2016
Literatura uzupełniająca:
Dostępne na rynku podręczniki do nauki prawa karnego
Literatura uzupełniająca:
Dostępne na rynku podręczniki do nauki prawa karnego
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: