Wstęp do prawoznawstwa WP-PR-WDP-ćw
Jeszcze nie wprowadzono opisu dla tego przedmiotu...
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
PR_U01 absolwent potrafi posługiwać się regułami logicznego rozumowania oraz interpretowania współczesnych lub historycznych tekstów prawniczych, przede wszystkim źródeł prawa, także w kontekście konkretnych zdarzeń prawnych
PR_U04 absolwent potrafi wykorzystywać wiedzę teoretyczną z zakresu prawa publicznego/prywatnego/międzynarodowego do opisu, analizy i rozwiązywania konkretnych spraw
PR_K02 jest gotów do prawidłowego identyfikowania i rozstrzygania dylematów związanych z wykonywaniem zawodów prawniczych
PR_K03 jest gotów do pracy w grupie, współdziałania i przyjmowania w niej różnych ról oraz uczestnictwa w przygotowaniu projektów społecznych,
z uwzględnieniem aspektów prawnych, ekonomicznych i politycznych
Opis ECTS:
udział w ćwiczeniach: 30 h
lektura zadanych tekstów przed zajęciami: 30 h
nauka do kolokwium zaliczeniowego: 10 h
3 pkt ECTS (ok 70h)
Kryteria oceniania
Na ocenę 2:
EK1 Nie zna definicji podstawowych pojęć z zakresu prawoznawstwa.
EK2 Nie zna pochodzenia, powstawania i budowy aktów normatywnych.
EK3 Nie potrafi posługiwać się regułami wykładni i wnioskowań prawniczych.
EK4 Nie potrafi opracować projektu prostego aktu normatywnego.
EK5 Nie potrafi dyskutować i zachować otwartości na argumenty w trudnych przypadkach, dotyczących relacji prawa i moralności.
EK6 Nie potrafi pracować w zespole podejmującym decyzje interpretacyjne.
Na ocenę 3:
EK1 Podaje jedną definicję podstawowych pojęć z zakresu prawoznawstwa.
EK2 Zna pochodzenie, powstawanie i rodzaje przepisów prawnych w ramach wewnętrznej systematyki aktów normatywnych.
EK3 Posługuje się co najmniej dwiema regułami wykładni z poszczególnych typów reguł wykładni oraz co najmniej dwiema regułami wnioskowań.
EK4 Opracowuje projekt prostego aktu normatywnego w oparciu o podstawowe zasady techniki prawodawczej.
EK5 Dyskutuje zachowując elementarne zasady etyki mowy i otwartości na argumenty w omawianych na zajęciach hard cases, postrzega typy relacji między prawem a moralnością.
EK6 Pracuje w sposób zadawalający układając relacje w grupie i właściwie odczytując przytoczone rozstrzygnięcia interpretacyjne.
Na ocenę 4:
EK1 Podaje co najmniej po dwie definicje podstawowych pojęć z zakresu prawoznawstwa.
EK2 Zna pochodzenie źródeł prawa, charakteryzuje procedurę legislacyjna, charakteryzuje i identyfikuje na przykładzie rodzaje przepisów prawnych w ramach wewnętrznej systematyki aktów normatywnych.
EK3 Posługuje się wszystkimi podstawowymi regułami wykładni i wnioskowań prawniczych.
EK4 Opracowuje projekt prostego aktu normatywnego i posługuje się wszystkimi zasadami techniki prawodawczej, w szczególności w zakresie konstruowania przepisów przejściowych i dostosowujących, regułami powoływania jednostki redakcyjnej, zasadami interpunkcji i przytaczania dziennika urzędowego.
EK5 Dyskutuje zachowując zasady etyki mowy i otwartości na argumenty w ramach dyskusji dotyczących różnych hard cases, postrzega i identyfikuje kolizje między prawem a moralnością i jest zorientowany na ich rozstrzyganie.
EK6 Pracuje w zespole w sposób koncyliacyjny podejmując trafne decyzje interpretacyjne w oparciu o analizę prawdziwych orzeczeń SN i NSA.
Na ocenę 5:
EK1 Podaje kilka definicji podstawowych pojęć z zakresu prawoznawstwa i wskazuje relacje między nimi.
EK2 Zna pochodzenie źródeł prawa i charakteryzuje je w różnych typach systemów prawnych, charakteryzuje procedurę powstawania również innych niż ustawa typów aktów systemu prawa, charakteryzuje poszczególne typy aktów normatywnych jako takie w polskim systemie prawnym i w aspekcie komparatystycznym oraz charakteryzuje, identyfikuje na przykładzie i zna szczegółowe reguły konstruowania poszczególnych rodzajów przepisów prawnych w ramach wewnętrznej systematyki aktów normatywnych.
EK3 Posługuje się wszystkimi podstawowymi regułami wykładni i wnioskowań prawniczych i poddaje krytyce różne możliwe rozwiązania interpretacyjne.
EK4 Opracowuje projekt prostego aktu normatywnego i posługuje się wszystkimi zasadami techniki prawodawczej, przeprowadza podstawową argumentację w zakresie uzasadnienia projektu aktu normatywnego.
EK5 Dyskutuje zachowując zasady etyki mowy i otwartości na argumenty w ramach dyskusji dotyczących najbardziej skomplikowanych i aktualnych hard cases, postrzega i identyfikuje kolizje między prawem a moralnością, jest zorientowany na ich rozstrzyganie.
EK6 Pracuje w zespole i ma również umiejętność kierowania nim zachowując kompetencje społeczne pracy w grupie, podejmując trafne decyzje interpretacyjne w oparciu o krytyczną analizę prawdziwych orzeczeń SN i NSA wskazując różne możliwe i dopuszczalne linie interpretacyjne.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: