Prawo prywatne międzynarodowe WP-PR-PrPM
Zakres tematyczny obejmuje:
I. Zagadnienia kolizyjne: część ogólna, w tym: pojęcie i zakres, źródła pochodzenia wewnętrznego, wspólnotowego i międzynarodowego oraz ich wzajemny stosunek, struktura normy kolizyjnej, rodzaje przepisów i norm kolizyjnych, stosowanie normy kolizyjnej (kwalifikacja, zmiana statutu, odesłanie), ustalenie treści i stosowanie właściwego prawa obcego (dostosowanie, prawo niejednolite, kwestia wstępna), przypadki odmowy zastosowania właściwego prawa (klauzula porządku publicznego, klauzula ściślejszego związku, obejście prawa) i odmowy uznania lub wykonania zagranicznego orzeczenia (brak wymaganych przesłanek pozytywnych, klauzula porządku publicznego).
II. Prawo właściwe dla poszczególnych dziedzin prawa cywilnego – stan prawny wynikający ze źródeł o genezie krajowej, unijnej i międzynarodowej, w tym: prawo osobowe (osoby fizyczne, osoby prawne), prawo rodzinne (małżeńskie, rodzicielskie, alimentacyjne, adopcyjne), prawo opiekuńcze, prawo rzeczowe i prawo własności intelektualnej, prawo zobowiązań umownych i pozaumownych, prawo spadkowe.
III. Prawo obcych – wzmianka (normy regulujące pozycję prawną cudzoziemców i zagranicznych osób prawnych w sferze prawa prywatnego, m. in. nabywanie nieruchomości, zatrudnienie, udział w postępowaniu sądowym).
IV. Prawo materialne jednolite – wzmianka (zakres zastosowania konwencji nowojorskiej i wiedeńskiej o sprzedaży międzynarodowej).
V. Międzynarodowe postępowanie cywilne – obecny stan prawny wynikający ze źródeł o genezie krajowej, unijnej i międzynarodowej, w tym: jurysdykcja krajowa dla poszczególnych kategorii spraw, uznanie i wykonanie orzeczeń zagranicznych (przesłanki i tryb), współpraca międzypaństwowa, zagraniczne dokumenty urzędowe, międzynarodowy arbitraż handlowy.
E-Learning
W cyklu 2023/24_Z: E-Learning | W cyklu 2024/25_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2019/20_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2020/21_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2021/22_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24_Z: | W cyklu 2024/25_Z: | W cyklu 2019/20_Z: | W cyklu 2020/21_Z: | W cyklu 2021/22_Z: |
Kryteria oceniania
metody oceniania:
egzamin pisemny
Warunki zaliczenia przed sesją egzaminacyjną:
na ocenę dst - zaliczenie testu w Moodle (zerówka styczeń)
na ocenę db - bdb - aktywność na zajęciach oraz zaliczenie tekstu (j.w.)
studenci, którzy nie mogą brać udziału w zajęciach (np. ERASMUS) - case study oraz zaliczenie testu w Moodle (zerówka styczeń)
Literatura
1. Wykaz literatury podstawowej:
M. Pazdan, Prawo prywatne międzynarodowe, najnowsze wydanie
M. Czepelak, Międzynarodowe prawo zobowiązań UE, Warszawa 2012
J. Gołaczyński, Współpraca sądowa w sprawach cywilnych, najnowsze wydanie
2. Wykaz literatury uzupełniającej:
red. T. Ereciński, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, Tom VI. Międzynarodowe postępowanie cywilne, najnowsze wydanie
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: