Prawo materialne Unii Europejskiej WP-PR-PmUE
Treści merytoryczne:
1. Podstawowe informacje o integracji regionalnej państw (porównanie procesów integracyjnych w Europie i poza nią: wspólne cechy i różnice). Koncepcje integracji w ujęciu materialnym (koncepcje integracji gospodarczej i politycznej; integracja w formie strefy wolnego handlu, unii celnej, wspólnego rynku, unii gospodarczej i pełnia integracja; integracja jako coraz ściślejszy związek polityczny: od konfederacji po federację).
2. Koncepcja prawa materialnego Unii Europejskiej. Podstawowe właściwości prawa materialnego Unii Europejskiej (gospodarczy i pozagospodarczy wymiar integracji; transnarodowy i krajowy charakter sytuacji gospodarczych; pojęcie zakresu integracji i dynamika jego rozwoju). Wpływ prawa instytucjonalnego Unii Europejskiej na jej prawo materialne.
3. Zakres prawa materialnego Unii Europejskiej (typologia dziedzin i ich podstawowe cechy; charakter kompetencji, stosowana metoda integracji i instrumenty). Podstawowe koncepcje prawa materialnego Unii Europejskiej: koncepcja wspólnej przestrzeni; koncepcja sieci, koncepcja elastyczności.
4. Podstawowe zasady prawa materialnego Unii Europejskiej (zasada wolności i zasada niedyskryminacji; klauzule horyzontalne spoistości prawa materialnego; zasada ochrony praw podstawowych)
5. Koncepcja rynku wewnętrznego i swobód rynkowych (swobody przepływu towarów, przemieszczania się i osiedlania osób, łącznie z obywatelstwem Unii; świadczenia pracy najemnej, przedsiębiorczości, świadczenia usług, przepływu kapitału i płatności)
6. Przegląd i analiza ogólna reguł konkurencji Unii Europejskiej (zmowa kartelowa, nadużycie pozycji dominującej, kontrola operacji koncentracji przedsiębiorstw, zakaz pomocy państwowej)
7. Wybrane polityki i zagadnienia horyzontalne Unii Europejskiej (własność intelektualna, unia cyfrowa, unia energetyczna)
8. Unia gospodarcza i pieniężna (ze szczególnym uwzględnieniem rozróżnienia państw strefy euro i pozostających poza tą strefą)
9. Przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości (przekraczanie granic wewnętrznych, strefa Schengen, wizy, azyl, imigracja, współpraca policyjna i sądowa w sprawach karnych, współpraca sądowa w sprawach cywilnych)
10. Działanie zewnętrzne Unii Europejskiej (koncepcja działania zewnętrznego; specyfika wspólnej polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa, wspólna polityka handlowa)
11. UE i sytuacje kryzysowe (kryzysy finansowe i gospodarcze, kryzysy migracyjne, konflikty zbrojne)
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
W cyklu 2022/23_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2020/21_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2024/25_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2021/22_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2023/24_L: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2019/20_L: E-Learning z podziałem na grupy |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2020/21_L: | W cyklu 2024/25_L: | W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2023/24_L: | W cyklu 2019/20_L: |
Efekty kształcenia
EK1 - Student potrafi zidentyfikować zakres integracji gospodarczej w ramach UE;
EK2 - Student potrafi zastosować normy prawa UE dotyczące rynku wewnętrznego do sytuacji codziennej działalności gospodarczej;
EK3 - Student potrafi zastosować i przeprowadzić procedury przed instytucjami UE w zakresie prawa gospodarczego;
EK4 - Student potrafi porównać integrację gospodarczą w ramach UE z innymi mechanizmami gospodarczymi;
EK5- Student zna zasady Unii Gospodarczej i Walutowej i przesłanki wprowadzenia Euro;
Sposobem weryfikacji EK1-EK5 jest egzamin pisemny testowy z pytaniami otwartymi
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny w formie testu z pytaniami otwartymi bądź egzamin ustny. Egzamin ustny
Egzamin pisemny:
1) I podejście: 40 pytań testowych wielokrotnego wyboru (po 2 punkty za każde), 4 kazusy z 5 pytaniami (za każde pytanie 2 pkt); nie ma punktów ujemnych
2) II podejście: 30 pytań testowych wielokrotnego wyboru (po 2 punkty za każde), 3 kazusy z 5 pytaniami (za każde pytanie 2 pkt); nie ma punktów ujemnych
Egzaminy zalicza się po uzyskaniu 50% punktów
Egzamin ustny (obydwa podejścia): trzy pytania ogólne, w ramach których zadawane są pytania szczegółowe; każde pytanie oceniane osobno, jednak dwie oceny niedostateczne za dwa pytania kończą egzamin z oceną niedostateczną
Literatura
Traktaty o UE, o funkcjonowaniu UE oraz Karta praw podstawowych, jak również wskazane akty prawa pochodnego i podstawowe orzecznictwo związane z poszczególnymi zagadnieniami omawianymi na wykładzie i ćwiczeniach
A. Zawidzka-Łojek, A. Łazowski (red.), Nowy podręcznik prawa Unii Europejskiej, Warszawa 2022, cz. II
J. Barcik, R. Grzeszczak (red.), Prawo Unii Europejskiej, Warszawa 2022, rozdz. XIV-XVI
A. Wróbel, K. Kowalik-Bończyk, M. Szwarc-Kuczer (red.), Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Komentarz. T. I-III, wyd. Wolters Kluwer 2012
www.europa.eu, www.curia.eu
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: