Tworzenie prawa gospodarczego w Polsce WP-PR-MON-TPGwPL
W ramach przedmiotu studentowi zostanie przedstawiona w formule wykładowej wiedza obejmująca:
1) założenia teoretycznoprawne procesu tworzenia prawa gospodarczego w Polsce, w tym przedstawienie prawa jako zjawiska społecznego, funkcji kreacyjnej i stabilizacyjnej prawa oraz wyznaczonych tymi zasadami granic kreacyjnych obszaru prawa gospodarczego;
2) tzw. konstytucję gospodarczą w Polsce wyznaczonej założeniami ustrojowymi przez pryzmat zasad konstytucyjnych (w szczególności zasady społecznej gospodarki rynkowej, swobody działalności gospodarczej, znaczenia własności w systemie prywatnym oraz zasady solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych) i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w tym zakresie. Rozważania zostaną ukazane na tle analizy porównawczej modeli konstytucji gospodarczych w wybranych państwach Europy;
3) rolę i znaczenie legislacji UE i zasad legislacyjnych UE, w tym w szczególności konstytucji gospodarczej UE kształtowanej czterema swobodami i regułami konkurencji;
4) proceduralne aspekty kreacji prawa gospodarczego w Polsce poprzez omówienie rządowego procesu legislacyjnego, procesu legislacyjnego w Parlamencie oraz aspektów proceduralnych związanych z członkostwem Polski w UE;
5) problematykę kreacji tzw. miękkiego prawa", w szczególności przez organu nadzoru instytucjonalnego nad rynkiem i urząd antymonopolowy.
Poza aspektem informacyjnym, w ramach przedmiotu duży nacisk położony zostanie na element praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy do analizy i rozwiązywania konkretnych problemów związanych z kreacją prawa gospodarczego, w tym tworzenia projektów aktów normatywnych z tego obszaru prawa oraz przeprowadzania symulacji procesu legislacyjnego w Polsce.
Dzięki przekazanej wiedzy oraz zdobytym umiejętnościom praktycznym student nabędzie podstawowe kompetencje związane z wykonywaniem zawodu legislatora, przez co nastąpi zwiększenie jego atrakcyjności na rynku pracy, w szczególności w obszarze administracji publicznej i przygotuje go do dalszego rozwoju w tym zakresie np. do odbywania aplikacji legislacyjnej.
W cyklu 2021/22_Z:
W ramach przedmiotu studentowi zostanie przedstawiona w formule wykładowej wiedza obejmująca: Poza aspektem informacyjnym, w ramach przedmiotu duży nacisk położony zostanie na element praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy do analizy i rozwiązywania konkretnych problemów związanych z kreacją prawa gospodarczego, w tym tworzenia projektów aktów normatywnych z tego obszaru prawa oraz przeprowadzania symulacji procesu legislacyjnego w Polsce. Dzięki przekazanej wiedzy oraz zdobytym umiejętnościom praktycznym student nabędzie podstawowe kompetencje związane z wykonywaniem zawodu legislatora, przez co nastąpi zwiększenie jego atrakcyjności na rynku pracy, w szczególności w obszarze administracji publicznej i przygotuje go do dalszego rozwoju w tym zakresie np. do odbywania aplikacji legislacyjnej. |
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Udział w wykładzie: 30h
Przygotowanie projektów aktów prawnych: 15h
Przygotowanie do symulacji procesu legislacyjnego: 15h
Przygotowanie do egzaminu: 20h
Samodzielna analiza materiałów źródłowych: 20h
Konsultacje: 5h
SUMA GODZIN: 105 = 4 ECTS
Kryteria oceniania
Metody i kryteria oceniania:
1) obecność na zajęciach;
2) opracowanie wymaganych projektów aktów prawnych;
3) aktywne uczestnictwo w symulacji procesu legislacyjnego;
4) egzamin pisemny (pytania o wiedzę, pytania typy analiza case study).
na ocenę 2:
PR_W02 – student nie zna i nie rozumie źródeł i charakteru norm prawa materialnego i proceduralnego niezbędnych do przeprowadzenia procesu legislacyjnego prawa gospodarczego w Polsce. Student nie uczestniczył w zajęciach przez co nie przyswoił wskazanej wiedzy.
PR_U02, PR_U07, PR_U08, PR_U09 – student nie potrafi praktycznie wykorzystać wiedzy do analizy i rozwiązywania konkretnych problemów związanych z kreacją prawa gospodarczego, w tym tworzenia projektów aktów normatywnych z tego obszaru prawa oraz przeprowadzania symulacji procesu legislacyjnego w Polsce. Student nie uczestniczył i nie opracował zakładanych projektów aktów prawnych oraz nie uczestniczył w przeprowadzanych symulacjach procesu legislacyjnego.
PR_K01, PR_K02, PR_K03 - przekazana wiedza oraz zdobyte umiejętnościom praktyczne nie przełożyły się nabycie przez studenta podstawowych kompetencji związanych z wykonywaniem zawodu legislatora, przez co nie nastąpiło zwiększenie jego atrakcyjności na rynku pracy, w szczególności w obszarze administracji publicznej i przygotowanie do dalszego rozwoju w tym zakresie.
na ocenę 3:
PR_W02 – student w podstawowym zakresie zna i rozumie źródła i charakteru norm prawa materialnego i proceduralnego niezbędnych do przeprowadzenia procesu legislacyjnego prawa gospodarczego w Polsce.
PR_U02, PR_U07, PR_U08, PR_U09 – student w podstawowym zakresie potrafi praktycznie wykorzystać wiedzę do analizy i rozwiązywania konkretnych podstawowych problemów związanych z kreacją prawa gospodarczego, w tym tworzenia prostych projektów aktów normatywnych z tego obszaru prawa oraz przeprowadzania przy wsparciu prowadzącego symulacji procesu legislacyjnego w Polsce.
PR_K01, PR_K02, PR_K03 - przekazana wiedza oraz zdobyte umiejętnościom praktyczne przełożyły się w stopnie podstawowym na nabycie przez studenta podstawowych kompetencji związanych z wykonywaniem zawodu legislatora, przez co nie nastąpiło w podstawowym zakresie zwiększenie jego atrakcyjności na rynku pracy, w szczególności w obszarze administracji publicznej i przygotowanie do dalszego rozwoju w tym zakresie.
na ocenę 4:
PR_W02 – student dobrze zna i rozumie źródła i charakteru norm prawa materialnego i proceduralnego niezbędne do przeprowadzenia procesu legislacyjnego prawa gospodarczego w Polsce
PR_U02, PR_U07, PR_U08, PR_U09 – student potrafi praktycznie wykorzystać wiedzę do analizy i rozwiązywania konkretnych podstawowych problemów związanych z kreacją prawa gospodarczego, w tym tworzenia projektów aktów normatywnych z tego obszaru prawa oraz przeprowadzania symulacji procesu legislacyjnego w Polsce.
PR_K01, PR_K02, PR_K03 - przekazana wiedza oraz zdobyte umiejętnościom praktyczne przełożyły się na nabycie przez studenta wymaganych podstawowych kompetencji związanych z wykonywaniem zawodu legislatora, przez co nie nastąpiło zwiększenie jego atrakcyjności na rynku pracy, w szczególności w obszarze administracji publicznej i przygotowanie do dalszego rozwoju w tym zakresie np. podyplomowych studiów w obszarze legislacji.
na ocenę 5:
PR_W02 – student biegle zna, rozumie i porusza się systemowo w źródłach i charakterze norm prawa materialnego i proceduralnego niezbędnych do przeprowadzenia procesu legislacyjnego prawa gospodarczego w Polsce
PR_U02, PR_U07, PR_U08, PR_U09 – student biegle wykorzystuje w praktyce wiedzę do analizy i rozwiązywania konkretnych – złożonych problemów związanych z kreacją prawa gospodarczego, w tym tworzenia zaawansowanych i skomplikowanych projektów aktów normatywnych z tego obszaru prawa oraz przeprowadzania złożonych symulacji procesu legislacyjnego w Polsce.
PR_K01, PR_K02, PR_K03 - przekazana wiedza oraz zdobyte umiejętnościom praktyczne przełożyły się na biegłe nabycie przez studenta poszerzonych kompetencji związanych z wykonywaniem zawodu legislatora, przez co nie nastąpiło zwiększenie jego atrakcyjności na rynku pracy, w szczególności w obszarze administracji publicznej i przygotowanie do dalszego rozwoju w tym zakresie np. do odbywania aplikacji legislacyjnej.
Literatura
Piotr Burczaniuk, Tworzenie prawa gospodarczego w Polsce, wyd. Difin, Warszawa 2021.
W cyklu 2021/22_Z:
Piotr Burczaniuk, Tworzenie prawa gospodarczego w Polsce, wyd. Difin, Warszawa 2021. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: