Angielskie i niemieckie prawo administracyjne: Instytucje prawa administracyjnego na tle porównawczym WP-PR-MON-AiNPA
1. Komparatystyka prawna w dziedzinie prawa publicznego: metody i funkcje prawa porównawczego; rodziny prawa w prawie publicznym, nauka prawa administracyjnego w Europie i na świecie; zagadnienie common frame of reference;
2. Ustrojowe założenia angielskiego i niemieckiego prawa administracyjnego:
ENG: rządy prawa i suwerenność Parlamentu, odpowiedzialność ministerialna; prawo administracyjne a prawo powszechne (common law);
DE: zasada państwa prawa (prymat i zastrzeżenie ustawy), zasada demokracji (zasada większości i ochrona mniejszości) i jej funkcja legitymizująca (legitymacja osobowa, rzeczowa i funkcjonalna), zasada podziału władz i jej wymiary (wertykalny i horyzontalny); państwo konstytucyjne jako państwo administracyjne;
3. Źródła prawa administracyjnego:
ENG: porządki prawa administracyjnego w Wielkiej Brytanii, prawo angielskie a inne porządki prawne; rola orzecznictwa sądowego, prawo pierwotne (akty Parlamentu i prerogatywy królewskie) i pochodne (instrumenty statutowe i by-laws), reguły trzeciego rzędu;
DE: prawo federalne i prawo krajów związkowych, hierarchia prawa w prawie niemieckim, systematyka niemieckiego prawa administracyjnego;
4. Stosunki administracji publicznej z podmiotami zewnętrznymi:
ENG: sądowa kontrola administracji publicznej (judicial review); środki ochrony prawnej w prawie publicznym; ultra vires (nielegalność, nieracjonalność, proceduralna niewłaściwość), postępowanie odwoławcze (appeals);
DE: formy działania administracji publicznej:
Akt administracyjny: znaczenie i funkcja aktu, wydawanie aktu, uznanie administracyjne, wady aktu i ich konsekwencje prawne;
Umowa administracyjna: pojęcie i rodzaje umowy, dopuszczalność umowy w państwie prawa , wady umów i ich konsekwencje prawne;
Inne formy działania administracji: administracyjne tworzenie prawa, planowanie i nieformalne działania administracji
5. Ustrój administracji publicznej:
ENG: Jedność Królestwa i dewolucja, Korona, gabinet i rząd, administracja regionalna i lokalna, agencje, contracting out;
DE: Bezpośrednia administracja państwowa (administracja federalna i administracja krajów związkowych); pośrednia administracja państwowa (korporacje prawa publicznego, fundacje prawa publicznego); administrowanie przez osoby prywatne.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Efekty kształcenia
EK1:
2: Student nie zna podstawowych pojęć i narzędzi komparatystyki prawnej.
3: Student zna podstawowe pojęcia i narzędzia z zakresu komparatystyki prawnej.
4: Student dysponuje znacznym rozeznaniem w zakresie pojęć i narzędzi komparatystyki prawnej.
5: Student świetnie orientuje się w metodzie pracy komparatystycznej. Potrafi samodzielnie ustalić i ukazać istotne podobieństwa między różnymi regulacjami krajowymi i międzynarodowymi.
EK2:
2: Student nie zna ustrojowych założeń angielskiego i niemieckiego prawa administracyjnego.
3: Student poprawnie wskazuje podstawowe ustrojowe założenia angielskiego i niemieckiego prawa administracyjnego.
4: Student poprawnie wskazuje i klasyfikuje ustrojowe założenia angielskiego i niemieckiego prawa administracyjnego.
5. Student potrafi omówić ustrojowe założenia angielskiego i niemieckiego prawa administracyjnego - ukazując ich wzajemne związki i podobieństwa.
EK3:
2: Nie zna przykładów z orzecznictwa sądów i dorobku doktryny z zakresu angielskiego i niemieckiego prawa administracyjnego.
3: Jest w stanie odnieść regulację prawną z zakresu angielskiego i niemieckiego prawa administracyjnego do wybranego orzecznictwa sądów i dorobku doktryny.
4: Dokonuje analizy i krytycznej oceny wybranej regulacji z zakresu angielskiego i niemieckiego prawa administracyjnego z wykorzystaniem orzecznictwa sądów i dorobku doktryny.
5: Potrafi korzystać z orzecznictwa sądów i dorobku doktryny z zakresu angielskiego i niemieckiego prawa administracyjnego. Jest w stanie samodzielnie krytycznie oceniać poglądy orzecznictwa i doktryny na tle regulacji prawnej.
EK4:
2: Student nie zna podstawowych pojęć oraz instytucji prawnych z zakresu angielskiego i niemieckiego prawa administracyjnego.
3: Student zna podstawowe pojęcie i instytucje prawne z zakresu z zakresu angielskiego i niemieckiego prawa administracyjnego.
4: Student dysponuje znacznym rozeznaniem w zakresie pojęć i instytucji prawnych z zakresu angielskiego i niemieckiego prawa administracyjnego. Potrafi ukazać normatywne związki między różnymi regulacjami dotyczącymi tej dziedziny prawa.
5: Student świetnie orientuje się w zakresie angielskiego i niemieckiego prawa administracyjnego. Potrafi ukazać normatywne związki między różnymi regulacjami dotyczącymi tej regulacji oraz dostrzega jej przekształcenia.
EK5:
2: Student nie ma wystarczających podstaw, by śledzić zmiany w omawianej materii, ani pogłębiać wiedzę z zakresu prawa porównawczego.
3: Student ma zadowalające umiejętności w zakresie śledzenia zmian w omawianej materii oraz jest w stanie na poziomie podstawowym pogłębiać wiedzę z zakresu prawa porównawczego.
4: Student ma umiejętności w zakresie śledzenia zmian w omawianej materii oraz umie pogłębiać wiedzę i podejmować samodzielną pracę przy wykorzystaniu narzędzi komparatystyki prawnej.
5: Student ma duże umiejętności w zakresie śledzenia zmian w omawianej materii oraz umie pogłębiać wiedzę i podejmować samodzielną pracę polegającą na rozwiązaniu złożonych problemów przy wykorzystaniu narzędzi komparatystyki prawnej.
Opis ECTS:
Udział w wykładzie: 30 h
Lektura zadanej literatury: 40 h
Przygotowania do egzaminu: 30 h
Suma godzin: 100
Liczba ECTS: 100 h/25 = 4 ECTS
Kryteria oceniania
Metody kształcenia i oceniania dla EK1-EK5:
Wykład konwencjonalny
Egzamin pisemny w I terminie i egzamin ustny w II terminie.
Literatura
Z. Kmieciak, Postępowanie administracyjne w Europie, Warszawa 2010.
P. Sarnecki, System konstytucyjny Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Warszawa 2009.
B. Banaszak, System konstytucyjny Niemiec, Warszawa 2005.
J. W. Tkaczyński, Prawo ustrojowe Niemiec, Kraków 2015.
F. Longchamps, Współczesne kierunki w nauce prawa administracyjnego na zachodzie Europy, Wrocław 2001.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: