Szkoła Prawa Niemieckiego i Polityki Zagranicznej Niemiec WP-MON-SPN
Pragniemy poinformować, że na WPiA w ramach Instytutu Prawa Międzynarodowego, Prawa UE oraz Stosunków Międzynarodowych powstaje Szkoła Prawa Niemieckiego i Polityki Zagranicznej Niemiec. Celem Projektu jest poszerzenie oferty dydaktycznej o zajęcia oferujące pogłębioną wiedzę z zakresu prawa państw obcych i ich polityki zagranicznej. W zajęciach uczestniczyć mogą studenci Prawa, Administracji oraz Stosunków Międzynarodowych WPiA, ale również innych kierunków prowadzonych na UKSW (politologii, ekonomii; studenci z innych wydziałów niż WPiA proszeni są o zgłoszenie się do dziekanatu Stosunków Międzynarodowych). Studenci UKSW nie wnoszą opłat za udział w Szkole. W ramach zajęć zostaną przeprowadzone trzy bloki tematyczne: Blok I – państwo (20 h), blok II – jednostka (20 h), blok III gospodarka (20 h). W sumie w ramach Szkoły zostaną przeprowadzone 60 h wykładu. Zajęcia odbywać się będą w terminach wskazanych na stronie WPiA UKSW. Wykład w ramach Szkoły poprowadzi prof. dr hab. Oliver Dörr LL.M (Londyn) kierownik Europaen Legal Studies Institute Uniwersytetu w Osnabrück (więcej na temat sylwetki Pana Profesora tutaj: http://www.doerr.jura.uni-osnabrueck.de/index.php/menulehrstuhlinhaber).
Zajęcia w ramach Szkoły zakończą się egzaminem, który zostanie przeprowadzony w trakcie sesji. Uczestnicy Szkoły otrzymają dyplom ukończenia Szkoły .
Zajęcia będą odbywać się w j. niemieckim. Nie przeprowadza się językowych egzaminów wstępnych do Szkoły. Wymogiem jest znajomość języka niemieckiego w stopniu podstawowym.
Zajęcia będą odbywały się w terminach środa-piątek (łącznie 9 dni). Zajęcia będą odbywały się przede wszystkich w czwartek i piątek, od godz. 9.00 do 17.00. W środy odbywają zajęcia od godz. 16.00. Pierwsze zajęcia są połączone z inauguracją Szkoły (1 h wykładu).
Sprawę ewentualnych nieobecności na zajęciach należy wyjaśnić z prowadzącym zajęcia kolidujące. Dziekanat Stosunków Międzynarodowych potwierdzi, że dana osoba uczestniczy w Szkole. Po stronie studenta leży jednakże obowiązek wcześniejszego poinformowanie prowadzącego dany przedmiot, że może dojść do kolizji zajęć i uzupełnienia materiału.
Szkoła jest traktowana jako wykład monograficzny o łącznej liczbie punktów ECTS 16. Zagadnienie przechodzenia punktów ECTS należy wyjaśnić z właściwym dziekanatem.
Szczegółowy zakres przerabianego materiału wraz z materiałami w wersji elektronicznej zostanie przesłany uczestnikom Szkoły.
Zajęcia stanowią wykład monograficzny i kończą się egzaminem, który zostanie przeprowadzony w sensie technicznym przez dra Szymona Pawłowskiego. Nie przewiduje się żadnych negatywnych konsekwencji (np. finansowych) za niezdanie lub niepodejście do egzaminu. Forma egzaminu zostanie pozostawiona do wyboru uczestnikom Szkoły. Osoby, które będą zainteresowane uzyskaniem certyfikatu ukończenia Szkoły z podpisem i pieczęcią prof. Olivera Doerra muszą zdać egzamin w j. niemieckim przygotowany i sprawdzany przez Pana Profesora. Dla osób, które nie będą chciały skorzystać z takiej możliwości, zostanie przeprowadzony egzamin ustny przez dra Szymona Pawłowskiego. Osoby zdające ustnie nie uzyskają certyfikatu uczestnictwa z podpisem prof. Doerra, lecz jedynie ocenę, która widnieć będzie w suplemencie. A zatem dla tych co zdadzą egzamin prof. Doerra zostanie wystawiony certyfikat uczestnictwa.
Zajęcia będą odbywały się w małej grupie i będą miały charakter wykładu, aczkolwiek mała grupa pozwoli prof. Oliverowi Doerr wejść z Państwem w dyskurs naukowy. W razie dodatkowych wątpliwości proszę kierować się do koordynatora Szkoły dra Szymona Pawłowskiego
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
EK 1 posiada umiejętność: samodzielnego posługiwania sie regułami
logicznego rozumowania, interpretowania współczesnych lub tekstów
prawniczych, zdarzeń prawnych oraz wykorzystywania wiedzy
teoretycznej z zakresu prawa publicznego do analizy
i rozwiązania konkretnych spraw prawnych, a także do analizy norm
prawnych ww. prawa w kształtowaniu przyczyn i przebiegu zjawisk
społecznych.
EK 2 posiada umiejętność wykorzystywania wiedzy teoretycznej
z zakresu prawa publicznego do rozwiązania
konkretnych spraw prawnych, analizy norm prawnych ww. prawa w
kształtowaniu przyczyn i przebiegu zjawisk społecznych oraz powiązać
wiedzę z ww. prawa z wyjaśnieniem i oceną współczesnych zjawisk
gospodarczych, kulturowych i społecznych zachodzących w Polsce i na
świecie
EK 3 potrafi tworzyć prace pisemne w dziedzinie
prawa publicznego (analiz prawnych) oraz
interpretować zagadnienia prawne; oraz przygotowania wystąpień ustnych (przy użyciu argumentacji prawniczej) w zakresie prezentacji
zagadnień prawnych prawa publicznego
EK 4 rozumie potrzebę stałego uzupełniania i doskonalenia swojej
wiedzy na temat instytucji i norm z zakresu prawa publicznego, w tym śledzenia zmian w aktach normatywnych,
orzecznictwie sadowym i doktrynie oraz jest przygotowany do podjęcia
studiów trzeciego stopnia (doktoranckich)
EK 5 potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej
różne role oraz uczestniczyć w przygotowaniu projektów społecznych,
uwzględniając aspekty prawne oraz właściwie określić priorytety w
konkretnym działaniu prawnym, podjętym samodzielnie lub w grupie
Opis ECTS
Udział w wykładzie: 60 w języku niemieckim = 240 h
Lektura zadanej literatury: 120 h
Przygotowanie do egzaminu: 40 h
Suma: 400 h
Liczba pkt ECTS: 400: 25= 16 ECTS
Kryteria oceniania
Metodą dydaktyczną jest wykład problemowy połączony z bezpośrednia aktywnością studentów, skierowana na rozwiązanie problemów teoretycznych lub praktycznych. Wykład stanowi dialog pomiędzy wykładowca a studentami, którzy wobec ukazanych przez wykładowcę problemów dokonują analizy prawnej zagadnienia i przedstawiają jego rozwiązania. Wykładowca inicjuje dyskusje problemowe.
Efekty w obszarze wiedzy są osiągane metodą wykładu
problemowego, dyskusji, pracą pisemną (analizy wskazanego przez wykładowcę zagadnienia).
Na ocenę ndst: nie posiada umiejętności wskazanych w EK 1-5
Na ocenę dost: posiada podstawową umiejętności wskazane w EK 1-5
Na ocenę db: posiada umiejętności wskazane w EK 1-5
Na ocenę bdb: posiada pełne umiejętności wskazane w EK 1-5
Literatura
materiały zostaną przesłane uczestnikom Szkoły
literatura dodatkowa:
Ch. Degenhart, Staatsrecht I. Staatsorganisationsrecht: Mit Bezügen zum Europarecht,
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: