Wstęp do prawoznawstwa WP-ADZ-1-W
Treści merytoryczne:
1. Pojęcie prawa z uwzględnieniem podstawowych koncepcji filozoficznych.
2. Funkcje prawa i relacje prawa do innych systemów normatywnych.
3. System prawa:
a) pojęcie systemu prawa,
b) zasady sytemu prawa,
c) typu systemów prawnych,
d) gałęzie prawa,
4. Normy prawne i przepisy prawa:
a) pojęcie przepisu prawa,
b) rodzaje przepisów prawa,
c) pojęcie normy prawnej,
d) budowa normy prawnej,
e) stosunek pojęć „przepis prawa” – „norma prawna”.
5. Źródła prawa i zasady jego powstawania.
6. Budowa aktu prawnego (zasady techniki prawodawczej).
7. Ogłaszanie prawa i systemy informacji prawnej.
8. Obowiązywanie prawa:
a) pojęcie obowiązywania prawa,
b) zakres obowiązywania prawa,
c) reguły kolizyjne.
9. Stosowanie prawa:
a) pojęcie stosowania prawa,
b) reguły wnioskowań prawniczych.
10. Wykładnia prawa:
a) teorie wykładni,
b) wykładnia sensu largo a wykładnia sensu stricto,
c) rodzaje wykładni ze względu na podmiot jej dokonujący,
d) rodzaje wykładni ze względu na przedmiot.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24_Z: | W cyklu 2019/20_Z: | W cyklu 2021/22_Z: | W cyklu 2020/21_Z: | W cyklu 2022/23_Z: | W cyklu 2024/25_Z: |
Efekty kształcenia
I. Efekty:
Wiedza:
AD1_W01 - Student wyróżnia i definiuje rodzaj nauki w postaci teorii (filozofii) prawa i jej rolę w systemie nauk oraz relacje do nauk dogmatyczno-prawnych i historyczno-prawnych. Student zna źródła, charakter, genezę i funkcjonowanie teorii prawa. Ponadto zna normy i reguły prawne prawoznawstwa.
AD1_W02: Student zna podstawową terminologię z zakresu teorii prawa i prawoznawstwa; wymienia zasadnicze procedury charakterystyczne dla działań podejmowanych w obszarze prawoznawstwa. W szczególności student zna problematykę definicji prawa, relacji prawa do innych systemów normatywnych (moralności, obyczajów, religii), problematykę języka prawa, w szczególności języka prawnego i pojęć prawnych, rozumie procesy tworzenia, stosowania i wykładni prawa oraz zagadnienia społecznego działania i skuteczności prawa.
II. Opis ECTS:
udział w wykładzie - 24h
udział w ćwiczeniach - 16h
opracowanie projektu aktu prawnego - 5h
opracowanie rozwiązania kazusu z wykładni prawa - 5h
nauka do egzaminu: 25h
łacznie: 75 h (3 pkt ECTS)
Kryteria oceniania
metody oceniania:
wykład - egzamin pisemny (pytania o wiedzę, pytania typy analiza case study)
na ocenę 2:
AD1_W01 - Student nie potrafi wyróżnić teorii (filozofii) prawa spośród pozostałych nauk prawnych i jej zdefiniować. Nie rozumie roli filozofii prawa w systemie nauk oraz jej relacji do nauk dogmatyczno-prawnych i historyczno-prawnych. Student nie zna źródeł, charakteru, genezy i funkcjonowania teorii prawa. Ponadto nie zna norm i reguł prawnych prawoznawstwa.
AD1_W02: Student nie zna podstawowej terminologii z zakresu teorii prawa i prawoznawstwa. Nie potrafi wymienić zasadniczych procedur charakterystycznych dla działań podejmowanych w obszarze prawoznawstwa. W szczególności student nie zna problematyki definicji prawa, relacji prawa do innych systemów normatywnych (moralności, obyczajów, religii), problematyki języka prawa, w szczególności języka prawnego i pojęć prawnych. Student nie rozumie procesów tworzenia, stosowania i wykładni prawa oraz zagadnienia społecznego działania i skuteczności prawa
na ocenę 3:
AD1_W01 - Student potrafi wyróżnić teorię (filozofię) prawa spośród pozostałych nauk prawnych i ją zdefiniować. W podstawowym zakresie rozumie rolę filozofii prawa w systemie nauk oraz jej relacje do nauk dogmatyczno-prawnych i historyczno-prawnych. Student zna w podstawowym zakresie źródła, charakter, genezę i funkcjonowanie teorii prawa. Ponadto na zadowalającym poziomie zna normy i reguły prawne prawoznawstwa.
AD1_W02: Student zna w podstawowym zakresie terminologię z zakresu teorii prawa i prawoznawstwa. Potrafi wymienić podstawowe procedury charakterystyczne dla działań podejmowanych w obszarze prawoznawstwa. W szczególności student w podstawowym zakresie zna problematykę definicji prawa, relację prawa do innych systemów normatywnych (moralności, obyczajów, religii), problematykę języka prawa, w szczególności języka prawnego i pojęć prawnych. Rozumie w zadowalającym zakresie procesy tworzenia, stosowania i wykładni prawa oraz zagadnienie społecznego działania i skuteczności prawa.
na ocenę 4:
AD1_W01 – Student potrafi wyróżnić teorię (filozofię) prawa spośród pozostałych nauk prawnych i ją zdefiniować w szerokim zakresie. Rozumie, na dobrym poziomie, rolę filozofii prawa w systemie nauk oraz jej relacje do nauk dogmatyczno-prawnych i historyczno-prawnych. Student dobrze zna źródła, charakter, genezę i funkcjonowanie teorii prawa. Ponadto dobrze zna normy i reguły prawne prawoznawstwa.
AD1_W02: Student dobrze zna terminologię z zakresu teorii prawa i prawoznawstwa. Dobrze porusza się w podstawowych procedurach charakterystycznych dla działań podejmowanych w obszarze prawoznawstwa. W szczególności student w dobrym zakresie zna problematykę definicję prawa, relację prawa do innych systemów normatywnych (moralności, obyczajów, religii), problematykę języka prawa, w szczególności języka prawnego i pojęć prawnych. Rozumie na dobrym poziomie procesy tworzenia, stosowania i wykładni prawa oraz zagadnienie społecznego działania i skuteczności prawa.
na ocenę 5:
AD1_W01 - Student potrafi wyróżnić i zdefiniować teorię (filozofię) prawa spośród pozostałych nauk prawnych i ją zdefiniować wieloaspektowo. Na bardzo dobrym poziomie rozumie rolę filozofii prawa w systemie nauk oraz jej relacje do nauk dogmatycznoprawnych i historycznoprawnych. Student bardzo dobrze zna źródła, charakter, genezę i funkcjonowanie teorii prawa. Ponadto bardzo dobrze zna normy i reguły prawne prawoznawstwa.
AD1_W02: Student bardzo dobrze zna terminologię z zakresu teorii prawa i prawoznawstwa. Płynnie porusza się w podstawowych procedurach charakterystycznych dla działań podejmowanych w obszarze prawoznawstwa. W szczególności student w bardzo dobrym zakresie zna problematykę definicję prawa, relację prawa do innych systemów normatywnych (moralności, obyczajów, religii), problematykę języka prawa, w szczególności języka prawnego i pojęć prawnych. Student biegle rozumie procesy tworzenia, stosowania i wykładni prawa oraz zagadnienie społecznego działania i skuteczności prawa.
Literatura
Podstawowa:
Krzysztof J. Kaleta, Artur Kotowski, Podstawy prawoznawstwa, wyd. 2, wyd. Difin;
Uzupełniająca:
1. L. Morawski, Wstęp do prawoznawstwa, Wyd. XV, Toruń 2014, wyd. Dom organizatora;
2. Tatiana Chauvin, Tomasz Stawecki, Piotr Winczorek, Wstęp do prawoznawstwa, wyd. C.H. Beck;
3. L. Morawski, Zasady wykładni prawa, Wyd. 3, Toruń 2014.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: