Organizacja i zarządzanie w administracji publicznej WP-AD-OiZ1-ćw
Podstawowym celem ćwiczeń z przedmiotu organizacja i zarządzanie w administracji publicznej jest przekazanie studentom wiedzy oraz wypracowanie umiejętności i kompetencji społecznych w zakresie szeroko pojętej problematyki teorii organizacji i podstaw zarządzania (zasobami ludzkimi, jakością, ryzykiem, projektami, zmianami) i jego różnorodnych metod (podejście systemowe i procesowe, Analiza SWOT, Benchmarking, Reengineering, Lean Management) w kontekście jej zastosowania praktycznego (również w oparciu o analizę case study) w instytucjach sektora publicznego.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2020/21_L: |
Efekty kształcenia
Efekty kształcenia:
EK1: Dba o systematyczne uczenie się i pogłębianie oraz aktualizowanie swojej wiedzy z zakresu problematyki zarządzania w administracji publicznej;
EK2: Pracuje optymalnie w zespole wykonującym zadania z zakresu problematyki zarządzania w administracji publicznej;
EK3: Dąży do ustalenia celów służące realizacji określonych zadań w zakresie zarządzania w administracji publicznej;
EK4: Postępuje zgodnie z zasadami etycznymi, odwołując je do wiedzy zdobytej w pracy zawodowej związanej z wykonywaniem zadań administracyjnych w zakresie metod zarządzania.
EK5: Pracuje w zespole przygotowującym projekty społeczne optymalizujące zarządzanie w administracji publicznej, uwzględniające aspekty prawne, administracyjne, ekonomiczne i polityczne, w tym w przygotowywaniu i realizacji projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
EK6: Wyraża oceny, opinie i sądy o kwestiach dotyczących podstawowych zagadnień związanych z problematyką zarządzania w administracji publicznej; potrafi działać w sposób przedsiębiorczy i kreatywny.
EK7: Dobiera odpowiednie metody i narzędzia właściwe dla nauk o zarządzaniu w administracji do przedstawiania prognoz oraz analizowania zjawisk kulturowych/politycznych/prawnych/społecznych/gospodarczych.
EK8: Proponuje metody zarządzania do rozwiązania konkretnego problemu z zakresu procesów występujących w administracji publicznej.
EK9: Właściwie analizuje zebrane dane dotyczące zidentyfikowanego problemu związanego z zarządzaniem w administracji w celu uzasadniania podejmowanych działań i decyzji.
EK10: Sporządza podstawowe dokumenty związane z procesami zarządzania w administracji publicznej.
Opis ECTS:
Udział w zajęciach: 15h
Lektura literatury: 10h
Przygotowanie do kolokwium zaliczeniowego: 5h
Suma godzin: 30h
liczba ECTS: 30h = 1 ECTS
Kryteria oceniania
Metody:
- Opowiadanie, opis,
- Ćwiczeniowa (ćwiczebna) oparta na wykorzystaniu różnych źródeł wiedzy (film, fotografie, materiały archiwalne, teksty źródłowe, dokumenty, roczniki statystyczne, mapy, Internet itp.);
- Studium przypadku (studium przykładowe),
- Metoda projektu.
Kryteria oceniania:
Na ocenę ndst (2):
Nie osiąga efektów kształcenia.
Na ocenę dst (3):
EK2, EK4, EK6.
Na ocenę db (4):
EK2, EK3, EK4, EK6, EK7, EK8.
Na ocenę bdb (5):
EK1, EK2, EK3, EK4, EK5, EK6, EK7, EK8, EK9, EK10.
Literatura
Literatura podstawowa:
- R. W. Griffin, Podstawy zarządzania organizacjami, Warszawa 2013
Literatura uzupełniająca:
- A. Koźmiński, W. Piotrowski, Zarządzanie : teoria i praktyka, Warszawa 2010
- J. A. F. Stoner, R. E. Freeman, D. R. Gilber, Kierowanie, Warszawa 2011
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: