Ochrona tajemnic prawnie chronionych WP-AD-OTPC
1. Pojęcie jawności i jej ograniczeń oraz pojęcie tajemnicy
2. Klasyfikacje tajemnic prawnie chronionych oraz struktura regulacji tajemnic
3. Ochrona informacji niejawnych
4. Ochrona tajemnic zawodowych
5. Tajemnice związane z działalnością gospodarczą
6. Tajemnice związane z zatrudnieniem, pełnieniem funkcji lub służby
7. Tajemnice korespondencji, pocztowa i telekomunikacyjna
8. Tajemnice związane z kontrolą
9. Tajemnica statystyczna
10. Ochrona prywatności
11. Ochrona danych osobowych
12. Ochrona własności intelektualnej
13. Sankcje za nieuprawnione ujawnianie informacji podlegających ochronie
14. Aspekty techniczne ochrony tajemnic
15. Stan regulacji prawnej i perspektywy zmian.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Na ocenę 2:
Student nie zna i nie rozumie relacji między strukturami i instytucjami społecznymi na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej w kontekście administracji oraz prawidłowości nimi rządzących.
Student nie zna i nie rozumie statusu jednostki i jego aktywności w sferze ograniczeń jawności i ochrony tajemnic prawnie chronionych w kontekście krajowym i międzynarodowym.
Student nie zna i nie rozumie metod, procedur i narzędzi, w tym technik pozyskiwania danych właściwych dla prawa administracyjnego, w tym w obszarze norm prawnych dotyczących ochrony tajemnic.
Student nie zna i nie rozumie norm, reguł prawnych organizujących ochronę tajemnic i rządzących nimi prawidłowości oraz ich źródeł, charakteru, genezy i funkcjonowania.
Student nie zna i nie rozumie wpływu norm prawnych z zakresu ochrony tajemnic na procesy zmian struktur i instytucji społecznych oraz ich elementów.
Na ocenę 3 - 3,5:
Student zna i rozumie jedynie w podstawowym zakresie relacje między strukturami i instytucjami społecznymi na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej w kontekście administracji oraz prawidłowości nimi rządzące.
Student zna i rozumie jedynie w podstawowym zakresie status jednostki i jego aktywności w sferze ograniczeń jawności i ochrony tajemnic prawnie chronionych w kontekście krajowym i międzynarodowym.
Student zna i rozumie jedynie w podstawowym zakresie metody, procedury i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych właściwych dla prawa administracyjnego, w tym w obszarze norm prawnych dotyczących ochrony tajemnic.
Student zna i rozumie jedynie w podstawowym zakresie normy, reguły prawne organizujące ochronę tajemnic i rządzące nimi prawidłowości oraz ich źródła, charakter, genezę i funkcjonowanie.
Student zna i rozumie jedynie w podstawowym zakresie wpływ norm prawnych z zakresu ochrony tajemnic na procesy zmian struktur i instytucji społecznych oraz ich elementów.
Na ocenę 4-4,5:
Student dobrze zna i rozumie relacje między strukturami i instytucjami społecznymi na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej w kontekście administracji oraz prawidłowości nimi rządzące.
Student dobrze zna i rozumie status jednostki i jego aktywności w sferze w sferze ograniczeń jawności i ochrony tajemnic prawnie chronionych w kontekście krajowym i międzynarodowym.
Student dobrze zna i rozumie zakresie metody, procedury i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych właściwych dla prawa administracyjnego, w tym w obszarze norm prawnych dotyczących ochrony tajemnic.
Student dobrze zna i rozumie normy, reguły prawne organizujące ochronę tajemnic i rządzące nimi prawidłowości oraz ich źródła, charakter, genezę i funkcjonowanie.
Student dobrze zna i rozumie wpływ norm prawnych z zakresu ochrony tajemnic na procesy zmian struktur i instytucji społecznych oraz ich elementów.
Na ocenę 5:
Student bardzo dobrze zna i rozumie relacje między strukturami i instytucjami społecznymi na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej w kontekście administracji oraz prawidłowości nimi rządzące.
Student bardzo dobrze zna i rozumie status jednostki i jego aktywności w sferze w sferze ograniczeń jawności i ochrony tajemnic prawnie chronionych w kontekście krajowym i międzynarodowym.
Student bardzo dobrze zna i rozumie zakresie metody, procedury i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych właściwych dla prawa administracyjnego, w tym w obszarze norm prawnych dotyczących ochrony tajemnic.
Student bardzo dobrze zna i rozumie normy, reguły prawne organizujące ochronę tajemnic i rządzące nimi prawidłowości oraz ich źródła, charakter, genezę i funkcjonowanie.
Student bardzo dobrze zna i rozumie wpływ norm prawnych z zakresu ochrony tajemnic na procesy zmian struktur i instytucji społecznych oraz ich elementów.
Opis ECTS:
udział w wykładzie: 30 h
przygotowanie do wykładu: 15 h
lektura polecanych publikacji: 25 h
przygotowanie do egzaminu: 30 h
Liczba ECTS 100 h/25= 4
Kryteria oceniania
Metody oceniania:
Zajęcia kończą się egzaminem na ocenę w formie testu. Zgodnie z regulacjami wewnętrznymi UKSW - egzamin odbędzie się formie online.
Kryteria oceniania:
Na ocenę 5: 19-20
Na ocenę 4,5: 17-18
Na ocenę 4: 15-16
Na ocenę 3,5: 13-14
Na ocenę 3: 11-12
Na ocenę 2: 0-10
Literatura
1. Leksykon tajemnic pod red. G. Szpor i A Gryszczyńskiej, wyd. C.H.Beck, Warszawa 2016
2. G. Szpor. Jawność i jej ograniczenia. Idee i pojęcia. Wyd C.H.Beck, Warszawa 2016
3. Jawność i jej ograniczenia. Red. G. Szpor. T. VI, Struktura tajemnic pod red. A. Gryszczyńskiej, Wyd. C.H. Beck, Wyd. 2, Warszawa 2016
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: