Metodyka kształcenia w grupach zróżnicowanych III - partnerstwo edukacyjne: uczeń-nauczyciel-rodzic-instytucje-lokalna społeczność WNP-PS-GZR-III
Jak aktywizować swoich uczniów w przestrzeni szkoły i przestrzeni publicznej - pozaszkolnej? To podstawowe pytanie, na które staramy się odpowiedzieć w ramach realizacji przedmiotu. Kluczowym wyzwaniem jest aktywizowanie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, nie tylko w celu włączania ich w lokalne wydarzenia, ale również w celu otwarcie sceny na ich własne inicjatywy społeczno-edukacyjne. Wymaga to pogłębionej świadomości i kompetencji nie tylko związanych z ludzką podmiotowością (godnością, wolnością, sprawczością), ale również z relacjami między podmiotami typu: szkoła, administracja publiczna, służby publiczne, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorstwa. Wyjście poza szkołę to wyjście w świat lokalny, stanowiące wyzwanie dla każdego. Podczas zajęć poznajemy praktyczne przypadki dobrych praktyk w tym zakresie.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
PS_W5 - Student opisuje rodzaje więzi społecznych (formalnych i nieformalnych, naturalnych), wynikających z nich struktur społecznych i ich instytucji. Na tym tle opisuje występujące w społeczeństwie tradycyjne i współczesne paradygmaty pedagogiczne.
PS_W8 - Student wykazuje się biegłą znajomością kategorii określających kondycję człowieka jak: podmiotowość, autonomię, samostanowienie i na tym tle uzasadnia konieczność wprowadzania edukacji włączającej i integracyjnej.
PS_W9 - Student omawia szczegóły funkcjonowania struktury i funkcji systemu edukacji pod kątem opieki nad uczniami wymagającymi dodatkowej opieki wychowawczej i dydaktycznej (SPE - Specjalne potrzeby edukacyjne, IPET - Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny, WOSPPU - Wielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania ucznia).
PS_W10 - Student wykazuje się w wiedzą z zakresu: metodyki zajęć dodatkowych i rewalidacyjnych, organizacji pracy ucznia i rodzica w trybie edukacji domowej, zapewnienia dziecku przyjaznej i bezstresowej atmosfery zdawania egzaminów. Omawia przy tym zasady uniwersalnego projektowania zajęć.
PS_U8 - Student organizuje zajęcia intensyfikujące umiejętności poznawacze uczniów oraz rozwija ich kompetencje społeczne na rzecz zwiększenia integracji rówieśniczej.
PS_U9 - Student organizuje pracę zespołową, poddając ją ewaluacji. Planuje i wyznacza zadania dla podopiecznych, inicjując również współpracę z innymi nauczycielami, z rodzicami uczniów oraz ekspertami z zewnątrz.
PS_U10 - Student stosuje autorefleksję wobec własnych działań pedagogicznych (dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych, rehabilitacyjnych i resocjalizacyjnych), potrafi działać elastycznie i innowacyjnie, nie stroniąc od modyfikacji własnych pomysłów i dalszych eksperymentów
PS_U14 - Student debatuje, podkreślając własne i cudze przekonania w zakresie rozwiązań edukacyjnych i rehabilitacyjnych, w tym terapeutycznych w obszarze pedagogiki specjalnej.
PS_K1 - Student wykazuje inicjatywę w zakresie podejmowania tematów z obszaru pedagogiki specjalnej na pograniczu różnych sektorów - publicznego, pozarządowego i biznesowego, z nastawieniem na popularyzację aktywizacji osób z niepełnosprawnościami.
PS_K5 - Student przejawia zachowania wynikające z głębokiego namysłu nad sensem działań pedagogicznych w środowisku społecznym, wykazując się zaangażowaniem i wytrwałością w realizacji zadań indywidualnych i zespołowych.
Kryteria oceniania
Głównym kryterium oceny jest aktywność własna studentów na zajęciach, wyrażająca się poprzez wzbogacanie dyskursu akademickiego własnym głosem, wątpliwościami, refleksjami, z gotowością do toczenia sporów z samym sobą i z innymi, w tym z wykładowcą. Wspólną formą zaliczenia przedmiotu - dla wszystkich studentów - będzie przeprowadzenie praktycznych zajęć w przestrzeni publicznej, w oparciu o system pracy małych grup i samoocenę wyniku współpracy.
Metoda oceniania dzieli się na dwa rodzaje.
Pierwszy, dotyczy możliwości otrzymania oceny BARDZO DOBREJ lub DOBREJ. Kluczową rolę odegra stopień zaangażowania się w tok zajęć, jak i w przygotowanie do realizacji finalnego projektu. Aktywność ta będzie zaznaczana przez wykładowcę, w formularzu oceny cząstkowej, a następnie łączona z samooceną studenta. Na tej podstawie zostanie wyprowadzona średnia, stanowiąca ocenę końcową. W drugiej kolejności, będzie brana pod uwagę frekwencja studenta na zajęciach (możliwość 1 nieusprawiedliwionej nieobecności).
Drugi rodzaj oceniania odnosi się do możliwości otrzymania oceny DOSTATECZNEJ. Aby otrzymać taką ocenę student nie musi brać aktywnego udziału w zajęciach, ale zobowiązany jest do udzielenia ustnej odpowiedzi na wylosowane zagadnienie z wykładów, zakładającej przy tym samodzielną interpretację podjętej sprawy. Takie zaliczenie przedmiotu odbędzie się w czasie sesji egzaminacyjnej. Student zobowiązany jest do obecności na większości z zajęć - dopuszczalne są maksymalnie 3 nieobecności (nie jest wymagane usprawiedliwienie).
OCENĘ NIEDOSTATECZNĄ otrzymuje student, w przypadku:
1) ponad 3 krotnej nieobecności na zajęciach
2) braku merytorycznej odpowiedzi na wylosowane zagadnienie podczas ustnego zaliczenia w sesji egzaminacyjnej.
Literatura
M. Marody, G. Poleszczuk, Przemiany więzi społecznych, Scholar, 2004
E. Czykwin, Anders Breivik. Między dumą, a wstydem, Scholar, 2019
M.J. Szymański, Edukacja w zmieniającym się społeczeństwie, Dyfin, 2021
Śliwerski, B., Paluch, M., Uwolnić szkołę od systemu klasowo-lekcyjnego, Kraków, 2020
Paluch, M., (red.), Słownik wyrazów ratujących życie, Warszawa, 2023
Symbole efektów uczenia się kierunku pedagogika specjalna, studia jednolite magisterskie:
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: