Edukacja medialna z elementami programowania WNP-PPW-EME
Zapoznanie studenta z podstawami teoretycznymi z zakresu edukacji medialnej, treściami i metodami realizacji edukacji medialnej w przedszkolu i klasach 1-3, a także z zakresu rozwijania u dzieci umiejętności kodowania, programowania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz z zastosowaniem gier.
Doskonalenie .umiejętności planowania procesu dydaktycznego z zakresu edukacji medialnej i programowania w przedszkolu i w klasach 1-3 z wykorzystaniem odpowiednich metod i narzędzi medialnych.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedzy:
EW-1 student zna podstawy teoretyczne edukacji medialnej, modelu STEAM oraz programowania w przedszkolu i klasach 1-3. Wymienia tematy z zakresu edukacji medialnej, sposoby i metody ich realizacji.
EW-2 student posiada podstawową wiedzę z zakresu wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji medialnej i programowania.
Umiejętności:
EU-3 student doskonali umiejętność planowania i realizacji zajęć z zakresu edukacji medialnej i programowania, wykorzystując w tym stworzone przez siebie środki dydaktyczne oraz nowoczesne technologie.
EU-4 student potrafi poruszać się w środowisku Scratch.
Kompetencji społecznych:
krytycznej oceny posiadanej wiedzy, budowania świadomości konieczności stałego samodoskonalenia się jako człowiek i nauczyciel.
EK-6 chętnie podejmuje wyzwania zawodowe i osobiste – w tym rozwija kompetencje medialne. Współpracuje w zespole i dyskutuje, cechuje go wytrwałość i kreatywność w podejmowaniu działań. Przejawia wysoką kulturę osobistą.
Kryteria oceniania
Opis składowych oceny końcowej
Warunki zaliczenia przedmiotu:
1.Obecność na zajęciach obowiązkowa (dopuszczalne dwie nieobecności) 10%.
2. Czynny udział w zajęciach,: 15%
3. Projekt zespołowy: 40%
4. Prace indywidualne i grupowe wykonane podczas zajęć 35%
Prace zaliczeniowe i aktywność – 60 pkt
60-55 – ocena 5,0
54-49 – ocena 4,5
50-43 – ocena 4,0
42-37 – ocena 3,5
36 -31 - ocena 3,0
36 i poniżej – ocena 2,0
Powyżej 50% nieobecności student nie będzie dopuszczony do zaliczenia.
Główną podstawą zaliczenia jest wykonanie dwóch projektów indywidualnych, grupowych podczas zajęć, a także projektu zespołowego, aktywny udział w zajęciach.
W przypadku osób, które otrzymały decyzję o przyznaniu IOS lub urlopu krótkoterminowego obowiązkowy jest kontakt z prowadzącym przedmiot najpóźniej w terminie 2 tygodni od uzyskania decyzji dziekana WNP celem ustalenia formy i terminu rozliczenia zakresu tematycznego przedmiotu oraz efektów uczenia się.
ocena dst (3,0) - student posiada podstawową wiedzę z zakresu edukacji medialnej i modelu STEAM. Zna podstawowe sposoby oraz metody wykorzystywane w medialnej. Na poziomie dostatecznym orientuje się w obszarze kodowania i programowania.
ocena dst. plus (3,5) – student zna i omawia teoretyczne podstawy z zakresu edukacji medialnej i modelu STEAM. Zna sposoby oraz metody wykorzystywane w medialnej. Na poziomie dostatecznym orientuje się odnośnie wykorzystania nowoczesnych technologii w obszarze kodowania i programowania.
ocena db (4,0) – student zna i potrafi wymienić podstawy z zakresu edukacji medialnej i modelu STEAM.. Zna i rozumie konieczność stosowania metod, narzędzi, kodowania i programowania w edukacji medialnej oraz wykorzystywania zasobów medialnych w procesie edukacyjnym.
ocena db plus (4,5) - student zna i potrafi scharakteryzować założenia edukacji medialnej oraz modelu STEAM. Wymienia i opisuje metody, narzędzia wykorzystywane w procesie edukacyjnym, podstawy kodowania i programowania.
ocena bdb (5) – student ma pogłębioną i uporządkowaną wiedzę o edukacji medialnej w przedszkolu i klasach 1-3 oraz modelu STEAM. Posiada wiedzę z zakresu wykorzystania metod oraz narzędzi, kodowania i programowania w edukacji dzieci, w tym nowoczesnych technologii.
Umiejętności:
ocena dst (3,0) – potrafi zaplanować sposób realizacji tematu z zakresu edukacji medialnej, stosuje podstawowe metody i środki dydaktyczne; na poziomie podstawowym wykorzystuje nowoczesne technologie wspierające realizację procesu edukacyjnego. Wykonuje proste ćwiczenia w środowisku Scratch.
ocena dst. plus (3,5) – potrafi zaplanować sposób realizacji tematu z zakresu edukacji medialnej, stosuje metody i środki dydaktyczne; na poziomie dostatecznym wykorzystuje nowoczesne technologie wspierające realizację procesu edukacyjnego. Wykonuje ćwiczenia w środowisku Scratch.
ocena db (4,0) – konstruuje interesujący sposób realizacji tematu z zakresu edukacji medialnej, stosuje różne metody i środki dydaktyczne, korzystając przy tym z zasobów medialnych. Potrafi pracować w środowisku Scratch na poziomie dobrym.
ocena db plus (4,5) – konstruuje kreatywny sposób realizacji tematu z zakresu edukacji medialnej, stosuje różne metody i środki dydaktyczne, korzystając przy tym z nowoczesnych technologii. Swobodnie porusza się w środowisku Scratch.
ocena bdb (5,0) – konstruuje oryginalny sposób realizacji tematu z zakresu edukacji medialnej, stosuje innowacyjne metody i środki dydaktyczne, korzystając z nowoczesnych technologii. Wykonuje grę i animację w śrowoisku Scratch na poziomie bardzo dobrym.
Kompetencje:
ocena dst (3,0) – Na niskim dostatecznym bierze udział w pracach grupy, sporadycznie wypowiada się na wybrany temat. Ma podstawową świadomość potrzeby rozwoju zawodowego i osobistego, wzbogacania warsztatu nowe metody pracy, rozwijania kompetencji medialnych. Przejawia kulturę osobistą na poziomie dostatecznym. Stara się być kreatywny w swoich działaniach, które realizuje na poziomie podstawowym.
ocena dst. plus (3,5) – Angażuje się w pracę zespołu w sposób dostateczny, zabiera głos w dyskusji odnośnie wybranych tematów. Ma świadomość potrzeby rozwoju zawodowego i osobistego, wzbogacania warsztatu o nowoczesne metody pracy i rozwijania kompetencji medialnych. Przejawia kulturę osobistą na poziomie dostatecznym. Stara się być kreatywny w swoich działaniach, które realizuje w sposób dostateczny.
ocena db (4,0) – Współpracuje w zespole, dyskutuje na każdy temat. Ma świadomość potrzeby rozwoju zawodowego i osobistego, wzbogacania warsztatu o nowoczesne metody pracy i wykorzystywania nowoczesnych technologii. Przejawia wysoką kulturę osobistą. Jest kreatywny w podejmowanych działaniach, które stara się zrealizować zgodnie z planem.
ocena db plus (4,5) – Współpracuje w zespole i próbuje kierować jego pracami, aktywnie uczestniczy w dyskusjach na każdy temat. wykazuje dużą chęć i potrzebę, by rozwijać swój warsztat zawodowy i osobisty, własne kompetencje medialne, a także wzbogacać warsztat pracy o nowoczesne metody pracy, nowoczesne technologie. Przejawia wysoką kulturę osobistą. Jest kreatywny w podejmowanych działaniach, które planuje i doprowadza do efektów końcowych.
ocena bdb (5,0) – Współpracuje w zespole i kieruje jego pracami, chętnie dyskutuje na każdy temat. Wykazuje bardzo dużą chęć i potrzebę, by rozwijać swój warsztat zawodowy i osobisty, własne kompetencje medialne, a także wzbogacać warsztat pracy o nowoczesne metody pracy, nowoczesne technologie. Przejawia wysoką kulturę osobistą. Jest kreatywny w podejmowanych działaniach, które planuje i doprowadza do efektów końcowych.
Literatura
Literatura podstawowa:
Burak, E. (2023). Edukacja medialna dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym - wybrane zagadnienia. ZAGADNIENIA SPOŁECZNE NR 1(18).
Juszczyk, S. (2007). Cele i zadania technologii informacyjnej i edukacji medialnej. W: B. Siemieniecki (red.), Pedagogika medialna. Podręcznik akademicki. T. 2. Warszawa: PWN.
Juszczyk-Rygałło, J. (2015). Wczesnoszkolna edukacja medialna jako wprowadzenie do edukacji całożyciowej. „Prace Naukowe AJD w Częstochowie. Pedagogika”, XXIV.
Ogonowska, A. (2018). Edukacja medialna w kontekście cyberpsychologii: nowe perspektywy badania mediów i ich użytkowników we współczesnej cywilizacji medialnej. Interdyscyplinarne Konteksty Pedagogiki Specjalnej, nr 23,
Ogonowska, G. Ptaszek (red.), (2016). Edukacja medialna w dobie współczesnych zmian kulturowych, społecznych i technologicznych. Kraków: Impuls.
Sugier-Szerega, A. (2015). Kształtowanie kompetencji medialnych u dzieci w wieku przedszkolnym — szanse, trudności, ograniczenia. W: A. Ogonowska, G. Ptaszek (red.), Edukacja medialna w dobie współczesnych zmian kulturowych, społecznych i technologicznych. Kraków: Impuls.
Literatura uzupełniająca
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. https://fdds.pl/co-robimy.html#dbamy-o-bezpieczenstwo-dzieci-w-internecie
Juszczyk-Rygałło, J. (2014). Nowe media a kształt wczesnej edukacji. W: A. Ogonowska, G. Ptaszek (red.), Człowiek — technologia — media. Konteksty kulturowe i psychologiczne. Kraków: Impuls.
Kwapiszewska-Wolska A., Bałdyga B., Walter N., (red.), Przygotowanie do programowania. Gry logiczne i ćwiczenia unplugged z darami Froebla, Froebel.pl, Lublin 2019.
Matusiak, E. (2021). Edukacja medialna jako forma przekazywania wartości. KULTURA I WYCHOWANIE NR 2(20).
Matusiak E., (2018). Edukacja medialna w wybranych państwach Europy. Kognitywistyka i Media w Edukacji, nr 1.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: