Dydaktyka przedmiotu nauczania lub zajęć: organizacja nauczania w zakresie przedmiotów humanistycznych i społecznych WNP-P-PPN-DPNH
Celem przedmiotu jest zapoznanie studenta z charakterystyką podstawy programowej danego przedmiotu (przedmiotów humanistycznych i społecznych), celami kształcenia i treściami nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć, kluczowymi kompetencjami i ich kształtowaniem w ramach nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć.
Student nabywa umiejętności wyjaśniania integracji wewnątrzprzedmiotowej i międzyprzedmiotowej, a także umiejętności nawiązujące do zagadnień związanych z programem nauczania - tworzenia i modyfikowania, analizowania, oceniania, dobierania i zatwierdzania oraz stosowania zasad projektowania procesu kształcenia oraz rozkładu materiału.
Student nabywa umiejętności planowania rozkładu materiału dla poszczególnych etapów edukacyjnych.
Student doskonali kompetencje identyfikowania powiązań treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć z innymi treściami nauczania.
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty w zakresie wiedzy: analizuje podstawę programową przedmiotów humanistycznych i społecznych; określa cele kształcenia i projektuje treści nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć; rozwija kluczowe kompetencje i kształtuje je w ramach nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć.
Efekty w zakresie umiejętności: rozpoznaje integrację wewnątrzprzedmiotową i międzyprzedmiotową, projektuje proces kształcenia i monitoruje rozkład materiału na poszczególnych etapach edukacyjnych.
Efekty w zakresie kompetencji: identyfikuje powiązania treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć z innymi treściami nauczania.
Kryteria oceniania
Na ocenę bardzo dobrą: student zdobył wiedzę w zakresie podstawy programowej i potrafi przygotować poprawnie konspekt zajęć z przedmiotów humanistycznych i społecznych; student potrafi przeprowadzić symulację zajęć według przygotowanego konspektu zajęć uwzględniwszy wszystkie wymogi uwzględniane w podstawie programowej; student osiągnął założony efekt uczenia się w danym zakresie, dostrzega elementy różnicujące i łączące treści nauczania przedmiotów humanistycznych i społecznych z innymi przedmiotami.
Na ocenę dobrą: student student zdobył wiedzę w zakresie podstawy programowej i potrafi przygotować w miarę poprawnie konspekt zajęć z przedmiotów humanistycznych i społecznych; student potrafi przeprowadzić symulację zajęć z pewnymi elementami wymagającymi korekty, nie dostosował się w pełni do wymóg uwzględnianych w podstawie programowej; student nie dostrzega w pełni elementów różnicujących i łączących treści nauczania przedmiotów humanistycznych i społecznych z innymi przedmiotami.
Na ocenę dostateczną: student student wykazuje braki dotyczące wiedzy w zakresie podstawy programowej, przygotowany konspekt zawiera wiele luk; student potrafi przeprowadzić symulację zajęć, nie trzymając się przy tym wiernie przygotowanego konspektu, nie dostosował się w pełni do wymóg uwzględnianych w podstawie programowej; student nie dostrzega w pełni elementów różnicujących i łączących treści nauczania przedmiotów humanistycznych i społecznych z innymi przedmiotami.
Na ocenę niedostateczną: student nie zna podstawy programowej, nie potrafi przygotować konspektu w odniesieniu do treści zawartych w podstawie programowej, nie potrafi przeprowadzić symulacji zajęć według przygotowanego konspektu, nie osiągnął założonego efektu uczenia się.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: