Komunikacja interpersonalna WNP-P-IK
Podczas zajęć studenci mogą wzbogacić swoją wiedzę z zakresu komunikacji - zwłaszcza w praktycznych jej zastosowaniach - przełamywania określonych trudności komunikacyjnych (barier) stosowania komunikatów spierających komunikację (różnego rodzaju komunikaty, procedury i techniki).
Poprzez udział w cwiczeniach, symulacjach, analizę materiałów audiowizualnych o raz studiów przypadków studencji mogą zdobyć wiedzę na temat konkretnych form komunikacji oraz przećwiczyć swoje umiejętności.
W zakres tematyczny przedmiotu wchodzą: formy komunikacji i kanały komunikacji, aktywne słuchanie, techniki aktywnego słuchania (komunikat Ja, parafrazy, zadawanie pytań, nazywanie), empatia w komunikacji, rozpoznawanie barier komunikacyjnych i stosowanie technik przełamujących opór w komunikacji, znaczenie mowy ciała, wystąpienia publiczne, opowiadanie historii (storytelling), komunikowanie się w sytuacjach konfliktowych, sposoby rozwiązywania konfliktów, asertywna komunikacja.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Punkty ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: uczestnik studiów rozpoznaje różne formy komunikatów, techniki i procedury wspomagające komunikację.
Umiejętności: stosuje różne formy komunikatów, wykorzystuje techniki i procedury wspierające komunikowanie się w szkole, buduje pozytywne relacje z otoczeniem
Kompetencje społeczne: zależy mu na efektywnej komunikacji, jest świadomy barier komunikacyjnych, w sytuacjach trudnych koncentruje się na problemie, dąży do rozwiązania problemów na drodze dialogu.
Kryteria oceniania
Aktywny udział w zajęciach, przygotowanie wystąpienia publicznego, przygotowanie prezentacji na zadany temat dla całej grupy, praca pisemna (studium przypadku, treść wystąpienie publicznego)
Literatura
Stewart J. Mosty zamiast murów.O komunikowaniu się mie∂zy ludźmi. PWN 2002
McKay M., Davis M., Fanning P. Sztuka skutecznego porozumiewania się. GWP 2001
Fijewska-Król M. Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Wydawnictwo Intra 2001
Fisher R., Ury W., Patton B. Dochodząc do TAK. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne. Warszawa 2000.
Chełpa S. Witkowski T. Psychologia Konfliktów. Oficyna Wydawnicza UNUS. Warszawa 1999.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: