Internet w badaniach genealogicznych WNHS-P-GEN-IBG
Celem przedmioty jest zapoznanie słuchaczy z jednym z podstawowych narzędzi, z których korzysta genealog podczas poszukiwań źródłach. W Internecie gromadzonych jest coraz więcej danych historycznych, a możliwości, jakie daje współczesna technologia, pozwala na prowadzenie wielowątkowych badań genealogicznych, nie odchodząc od ekranu komputera.
Słuchacz zapoznany zostanie z bazami, w których gromadzone są materiały źródłowe z terenów Polski (w jej granicach przed i po roku 1945), z terenów krajów ościennych: Niemiec, Ukrainy, Czech, Słowacji, Litwy, a także Brazylii czy Stanów Zjednocznych.
Słuchacz pozyska także umiejętności korzystania i wykorzystywania informacji zawartych w bibliotekach i repozytoriach cyfrowych. W ich zasobie znajdują się m.in. takie źródła archiwalne, jak dawne gazety, księgi metrykalne, spisy mieszkańców, książki adresowe.
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Słuchacz po realizacji przedmiotu powinien potrafić odnaleźć niezbędne do prowadzenia badań genealogicznych strony internetowe, portale, wortale, bazy skanów/zdjęć, repozytoria i biblioteki cyfrowe. Słuchacz potrafi korzystać z podstawowych i najważniejszych stron, gromadzących zasoby źródłowe zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Potrafi poruszać się po repozytoriach map (zarówno z terenów historycznej Polski, jak i poza jej granicami), bibliotekach cyfrowych, wyszukiwarkach zindeksowanych materiałów archiwalnych.
Kryteria oceniania
Słuchacz jest oceniany na bieżąco na podstawie pracy na zajęciach (obecność oraz aktywność) - 30% oceny, a także na podstawie praktycznej pracy grupowej, w której zadaniem jest wykonanie poleceń, związanych z wykorzystaniem wiedzy o poszukiwaniach genealogicznych w Internecie, co stanowi 70% oceny.
Literatura
W cyklu 2021/22_L:
Kolasa, W. M., "Biblioteki Cyfrowe - wstęp do problematyki", 2008. |
W cyklu 2022/23_L:
Kolasa, W. M., "Biblioteki Cyfrowe - wstęp do problematyki", 2008. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: