Propedeutyka sztuki jej historii i estetyki z elementami wiedzy dotyczącej popularyzacji WNHS-HS-PSHE
Opis:
Historia sztuki dostarcza wiedzy o kontekście kulturowym, który jest ważny na globalnym rynku pracy, gdzie zrozumienie różnorodności kulturowej jest kluczowe. Znajomość dzieł sztuki, podstaw ich analizy i interpretacji może być przydatna w analizie danych i rozwiązywaniu problemów technicznych w każdej dziedzinie. W projektach badawczych lub przemysłowych zrozumienie różnych perspektyw może prowadzić do bardziej wszechstronnych i efektywnych rozwiązań. Znajomość podstaw historii sztuki wzbogaca ogólną wiedzę i rozwija osobowość, co może się przyczynić do lepszego zrozumienia świata i siebie. Ponadto sztuka dostarcza inspiracji i jest odpoczynkiem od realizowanych przedmiotów stricte kierunkowych, co jest istotne dla równowagi psychicznej. Integracja historii sztuki w programach nauczania kierunków innych niż humanistyczne może zatem przyczynić się do wszechstronnego rozwoju studentów, łącząc aspekty techniczne z kulturowymi i artystycznymi. Przedmiot ten uzupełniony jest o kwestie metodyczne, związane z przygotowaniem publicznych wystąpień. Studenci uczą się jak estetycznie przygotować prezentacje z różnych dziedzin, a także jak popularyzować treści będące przedmiotem ich studiów. Umiejętność estetycznej prezentacji treści, ich wizualizacji, a także parafrazowania w celu uskutecznienia przekazu, jest istotna w każdej dziedzinie. Wpływa na jakość projektowania, komunikacji i ogólnego dobrostanu, co może prowadzić do bardziej wszechstronnych i efektywnych rozwiązań w każdym zawodzie. Przedmiot też potrzebę obcowania z dziełami sztuki, odwiedzania muzeów i galerii.
Wykład oscyluje wokół czterech problemów. Pierwszy z nich jest wprowadzeniem do zrozumienia czym jest dzieło sztuki i w jaki sposób je odczytywać na poziomie treści i formy. Studenci zapoznają się z takimi pojęciami, jak sztuka, dzieło sztuki, styl, kontekst kulturowy, środki artystyczne, treść i forma dzieła sztuki. Drugą kwestią jest poznanie podstaw historii sztuki od prehistorii do czasów współczesnych, zrozumienia ich kontekstu kulturowego i zapoznanie z najistotniejszymi zabytkami oraz zbiorami dzieł sztuki w Polsce i na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł należących do kanonu turystycznego. Z nimi bowiem będą się stykać studenci podróżujący po Polsce, Europie i świecie. Trzecią kwestią jest estetyka rozumiana jako zakres zagadnień związanych z doświadczeniem estetycznym i wartościowaniem obiektów zarówno naturalnych, jak i stworzonych przez człowieka. Nie będzie to wykład o teoriach estetycznych, lecz uwrażliwienie na codzienność. Podstawowe wiadomości będą obejmować klasyczne rozumienie piękna, jego doświadczenie subiektywne, intencje twórców i emocje oraz myśli związane z percepcją dzieła. A także kształtowanie kryteriów i norm oceny estetycznej, różnic i preferencji estetycznych. Istotna będzie tutaj refleksja nad rolą estetyki w życiu codziennym, jej wpływem na emocje w kontekście społecznym, politycznym i ekonomicznym, a także rolą estetyki w designie, projektowaniu przestrzeni, w modzie i stylu życia. Wykład obejmuje także wizualizację danych z różnych dziedzin. Czwartą kwestią jest wprowadzenie do metod i technik popularyzacyjnych w celu uskutecznienia przekazu i sprawienia, żeby był atrakcyjny wizualnie.
Tematy zajęć:
1. Sztuka, dzieło sztuki, styl i kontekst kulturowy – wprowadzenie do teorii sztuki i estetyki.
2. Dzieło architektury, jego forma i styl na wybranych przykładach od antyku do XIX wieku.
3. Dzieło sztuk plastycznych – treść i forma, omówienie podstawowych metod analizy i interpretacji.
4. Jak patrzeć na dzieło i jak je oceniać pod względem wartości kulturowych, estetycznych i technicznych.
5. Historia sztuki antycznej na wybranych przykładach dzieł i zjawisk.
6. Historia sztuki wczesnośredniowiecznej i średniowiecznej na wybranych przykładach dzieł.
7. Historia sztuki renesansu i manieryzmu na wybranych przykładach dzieł.
8. Historia sztuki barokowej na wybranych przykładach dzieł.
9. Historia sztuki klasycystycznej i stylu stanisławowskiego na wybranych przykładach dzieł.
10. Sztuka I połowy XIX wieku – omówienie na wybranych przykładach dzieł.
11. Sztuka II połowy XIX wieku – omówienie na wybranych przykładach dzieł.
12. Współczesne formy wypowiedzi – sztuka XX wieku.
13. Estetyka współczesności, wpływ na zrozumienie i percepcję dzieł.
14. Estetyka codzienności, praktyczne zasady kształtowania przestrzeni i wizerunku.
15. Wartości estetyczne i komunikacyjne w popularyzacji wiedzy, przygotowanie do popularyzacji i wystąpień publicznych. Zaliczenie przedmiotu na ocenę.
W cyklu 2024/25_L:
Opis: Tematy zajęć: |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Przedmiotowe efekty kształcenia:
Studentka/student rozumie czym jest dzieło sztuki i potrafi je odczytywać na poziomie treści i formy. Rozumie znaczenie pojęć: sztuka, dzieło sztuki, kontekst kulturowy, środki artystyczne, treść i forma dzieła sztuki.
Student/studentka zna podstawy wiedzy z zakresu historii sztuki od prehistorii do czasów współczesnych, rozumie ich kontekst kulturowy. Rozpoznaje najwybitniejsze zabytki oraz zbiory dzieł sztuki w Polsce i na świecie.
Studentka/student wie czym jest estetyka, rozumie jej znaczenie w życiu człowieka. Potrafi wartościować obiekty zarówno naturalne jak i stworzone przez człowieka. Zna pojęcie piękna w rozumieniu klasycznym. Rozumie potrzebę otaczania się pięknymi przedmiotami w życiu codziennym i zna pojęcie design. Potrafi kreatywnie oddziaływać na rzeczywistość w tym zakresie.
Student/studentka zna podstawowe metody popularyzacji wiedzy, potrafi przygotować przekaz / prezentację w taki sposób, aby była atrakcyjna dla odbiorcy.
Rozpisanie ECTS:
Udział w zajęciach – 30 godzin
Lektura własna, przygotowanie się do zajęć, opracowywanie tekstów – 30 godzin
Kryteria oceniania
Opis sposobów weryfikacji efektów kształcenia:
1. Udział w zajęciach – możliwe 2 nieobecności nieusprawiedliwione. Każda następna nieobecność powoduje obniżenie oceny o pół stopnia od oceny wyjściowej, uzyskanej z testu.
2. Przygotowanie do zajęć – lektura własna, weryfikowana w wywiadzie fokusowym i w konwersacji ze studentem.
3. Zaliczenie krótkiego testu na koniec zajęć.
Ocena 2 (ndst):
Studentka/student nie spełnia wymagań na ocenę dostateczną i/lub przekroczyła/przekroczył dopuszczalny limit nieobecności nieusprawiedliwionych.
Ocena 3 (dst):
Student/studentka w stopniu podstawowym rozumie czym jest dzieło sztuki. Z pomocą prowadzącego definiuje pojęcia: sztuka, dzieło sztuki, kontekst kulturowy, środki artystyczne, treść i forma dzieła sztuki. W stopniu podstawowym opanował/opanowała zagadnienia z zakresu historii sztuki rozróżniając najważniejsze epoki i style. Zna i rozpoznaje przynajmniej kilka zabytków właściwych dla danej epoki, stylu czy kierunku. Rozumie, czym jest estetyka praktyczna. W stopniu podstawowych potrafi wpływać na estetykę otoczenia i wizerunku. Potrafi przygotować przekaz /prezentację.
Ocena 4 (db):
Studentka/student rozumie czym jest dzieło sztuki i potrafi je odczytywać na poziomie treści i formy w stopniu zadowalającym. Rozumie i definiuje pojęcia: sztuka, dzieło sztuki, kontekst kulturowy, środki artystyczne, treść i forma dzieła sztuki. Opanowała/opanował podstawy wiedzy z zakresu historii sztuki od prehistorii do czasów współczesnych (prehistoria, antyk, średniowiecze, renesans, barok, rokoko, klasycyzm, wybrane kierunki w XIX i XX wieku, takie jak: historyzm, romantyzm, realizm, impresjonizm, postimpresjonizm, secesja, kierunki I awangardy XX wieku. Wymienia najważniejsze zabytki, właściwe dla wymienionych epok, stylów, i kierunków. Wie czym jest estetyka, rozumie jej znaczenie w życiu człowieka, jej wpływ na dobrostan psychiczny i fizyczny. Zna pojęcie piękna w rozumieniu klasycznym i potrafi wskazać nieklasyczne przykłady piękna w kulturze. Wartościuje obiekty zarówno naturalne, jak stworzone przez człowieka. Kreatywnie oddziałuje na rzeczywistość w zakresie estetycznym. Zna podstawowe metody popularyzacji. Potrafi przygotować przekaz / prezentację w atrakcyjny dla odbiorcy sposób.
Ocena 5 (bdb):
Student/studentka rozumie czym jest dzieło sztuki i potrafi je odczytywać na poziomie treści i formy w stopniu zaawansowanym. Rozumie i definiuje pojęcia: sztuka, dzieło sztuki, kontekst kulturowy, środki artystyczne, treść i forma dzieła sztuki. Opanował/opanowała podstawy wiedzy z zakresu historii sztuki od prehistorii do czasów współczesnych (prehistoria, antyk, średniowiecze, renesans, barok, rokoko, klasycyzm, wybrane kierunki w XIX i XX wieku, takie jak: historyzm, romantyzm, realizm, impresjonizm, postimpresjonizm, secesja, kierunki I awangardy XX wieku. Wymienia omawiane na zajęciach zabytki i artefakty z zakresu historii sztuki. Przyporządkowuje je do właściwej epoki, stylu, kierunku lub tendencji. Wie czym jest estetyka, rozumie jej znaczenie w życiu człowieka, jej wpływ na dobrostan psychiczny i fizyczny. Zna pojęcie piękna w rozumieniu klasycznym i wskazuje nieklasyczne przykłady piękna w kulturze i sztuce. Wartościuje obiekty zarówno naturalne, jak stworzone przez człowieka. Kreatywnie oddziałuje na rzeczywistość w zakresie estetycznym. Zna różne metody popularyzacji, wyszukuje informacje na ten temat w źródłach i doskonali swoje umiejętności. Potrafi przygotować przekaz / prezentację o wysokich walorach merytorycznych i estetycznych.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Bujny Jarosław, Po co nam sztuka [w:] Kreatywny łańcuch. Powiązanie sektora kultury i kreatywnego w Polsce, red. Szultka Stanisław, Instytut Badań nad gospodarką rynkową, Gdańsk 2014, s. 44-46.
2. Grabowska Martyna, Potencjał i aktywność kulturowa, [w:] Kreatywny łańcuch. Powiązanie sektora kultury i kreatywnego w Polsce, red. Szultka Stanisław, Instytut Badań nad gospodarką rynkową, Gdańsk 2014, s. 33-39.
3. Kutnyj Przemysław, Sztuka autoprezentacji i wystąpień publicznych, PWN, Warszawa 2021.
Literatura uzupełniająca:
1. Gombrich Ernst H. J., O sztuce, wyd. 2, Rebis, Poznań, 2023.
2. Lewińska Beata, Kieler Wojciech, Ars Longa. Przemiany sztuki od Wenus z Willendorfu do Ogrodu rozkoszy ziemskich. Podręcznik do historii sztuki, cz. 1, CEA, Warszawa 2021.
3. Lewińska Beata, Kieler Wojciech, Ars Longa. Przemiany sztuki od Szpitala Niewiniątek do Huśtawki Fragonarda. Podręcznik do historii sztuki, cz. 2, CEA, Warszawa 2022.
4. Lewińska Beata, Kieler Wojciech, Ars Longa. Przemiany sztuki od Panteonu rymskiegi do do Huśtawki Fragonarda. Podręcznik do historii sztuki, cz. 3, CEA, Warszawa 2024.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: