Ikonografia nowożytna WNHS-HS-IKONNOWć
Celem zajęć jest pogłębienie znajomości ikonografii nowożytnej oraz praktycznego wykorzystania warsztatu naukowego zastosowanego do konkretnych dzieł. Na zajęciach studenci poznają wybrane zagadnienia z ikonografii maryjnej, chrystologicznej, świętych oraz programy ikonograficzne wybranych obiektów z zakresu polskiej sztuki okresu nowożytnego.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2024/25_L: | W cyklu 2023/24_L: | W cyklu 2019/20_L: |
Efekty kształcenia
Wiedza:
HS1_W01: Student/ka ma wiedzę o znaczeniu badań ikonograficznych w dziedzinie historii sztuki oraz ich specyfice przedmiotowej i metodologicznej oraz podstawową wiedzę o powiązaniach historii sztuki z innymi naukami humanistycznymi.
HS1_W03: Student/ka zna i rozumie metody analizy i interpretacji dzieł sztuki, ma znajomość stosowanych w historii sztuki teorii i metodologii oraz zna jej najnowsze osiągnięcia.
Umiejętności:
HS1_U01: Student/ka potrafi rozwiązywać problemy w zakresie ikonografii
poprzez wyszukiwanie i selekcjonowanie właściwych informacji w zasobach drukowanych i cyfrowych, ich krytyczną ocenę i syntezę.
HS1_U04: Student/ka potrafi posługiwać się językiem specjalistycznym i stosować właściwą terminologię z zakresu historii sztuki.
HS1_U05: Student/ka posiada umiejętność konstruowania logicznej wypowiedzi w mowie i w piśmie w języku polskim i obcym. Umie przygotować tekst naukowy z aparatem badawczym i poprawnie opracowanymi fotografiami dzieł sztuki.
Kompetencje:
HS1_K01: Student/ka jest gotowy/a do współpracy i podejmowania działań na rzecz środowiska społecznego. Jest również przygotowany/a do samodzielnego zdobywania wiedzy z zakresu historii sztuki poprzez korzystanie m.in. z konsultacji specjalistycznych.
Kryteria oceniania
Kryteria oceniania uzależnione są od sytuacji w poszczególnych cyklach.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
Studenci mają za zadanie samodzielnie dotrzeć do stanu badań dotyczącego wybranych przez siebie zagadnień.
Podstawowa literatura:
-M. Biernacka, T. Dziubecki, H. Graczyk, J. S. Pasierb, Maryja Matka Chrystusa, w: Ikonografia nowożytnej sztuki kościelnej w Polsce, red. J. S. Pasierb, Nowy Testament, t. I, Warszawa 1987.
-K. S. Moisan, B. Szafraniec, Maryja orędowniczka wiernych, w: Ikonografia nowożytnej sztuki kościelnej w Polsce, red. J. S. Pasierb, Nowy Testament, t. II, Warszawa 1987.
-C. Ripa, Ikonologia, tłum. I. Kania, Kraków 1998.
Literatura szczegółowa odnosząca się do konkretnych zagadnień jest konsultowana bezpośrednio z prelegentem opracowującym wybrane zagadnienie.
W cyklu 2024/25_L:
Studenci mają za zadanie samodzielnie dotrzeć do stanu badań dotyczącego wybranych przez siebie zagadnień. |
Uwagi
W cyklu 2024/25_L:
Student/ka powinien/ powinna posiadać podstawową wiedzę z zakresu historii sztuki. |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: