Ikonografia nowożytna WNHS-HS-IKONNOW
Wykład ma na celu zapoznanie studentów z zagadnieniami dotyczącymi treści sztuki sakralnej, jak i świeckiej. Na przykładzie wybranych tematów studenci poznają sposoby obrazowania za pomocą personifikacji i alegorii, również w odniesieniu do źródeł pisanych z epoki, różnych pojęć występujących w sztuce czasów nowożytnych.
E-Learning
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
Opis nakładu pracy studenta w ECTS
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22_L: | W cyklu 2022/23_L: | W cyklu 2024/25_L: | W cyklu 2023/24_L: | W cyklu 2019/20_L: |
Efekty kształcenia
Wiedza:
HS1_W01: Student/ka ma wiedzę o znaczeniu badań ikonograficznych w dziedzinie historii sztuki oraz ich specyfice przedmiotowej i metodologicznej oraz podstawową wiedzę o powiązaniach historii sztuki z innymi naukami humanistycznymi.
HS1_W03: Student/ka zna i rozumie metody analizy i interpretacji dzieł sztuki, ma znajomość stosowanych w historii sztuki teorii i metodologii oraz zna jej najnowsze osiągnięcia.
Umiejętności:
HS1_U03: Student/ka potrafi rozpoznać różne rodzaje i typy dzieł sztuki, a także przeprowadzić ich krytyczną analizę i interpretację z zastosowaniem typowych metod, w celu określenia ich znaczeń, oddziaływania społecznego i miejsca w procesie historyczno-kulturowym.
HS1_U04: Student/ka potrafi posługiwać się językiem specjalistycznym i stosować właściwą terminologię z zakresu historii sztuki.
Kompetencje:
HS1_K01: Student/ka jest gotowy/a do współpracy i podejmowania działań na rzecz środowiska społecznego. Jest również przygotowany/a do samodzielnego zdobywania wiedzy z zakresu historii sztuki poprzez korzystanie m.in. z konsultacji specjalistycznych.
Kryteria oceniania
Kryteria oceniania uzależnione są od sytuacji w poszczególnych cyklach.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
Literatura obowiązkowa:
-K. Ponińska, Wpływ rycin z dzieła „Evangelicae Historiae Imagines” Hieronymusa Natalisa na przedstawienia plastyczne w Kalwarii Zebrzydowskiej, w: Inspiracje grafiką europejską w sztuce polskiej. Czasy nowożytne, red. K. Moisan-Jabłońska, K. Ponińska, Warszawa 2010.
-E. Zapolska, Cnoty teologalne i kardynalne, w: Polska sztuka kościelna renesansu i baroku. Tematy i symbole, red. K. Moisan-Jabłońska, Nauka Kościoł, t. I, Kraków 2000.
-R. Słoma, Sybille, w: Polska sztuka kościelna renesansu i baroku. Tematy i symbole, red. K. Moisan-Jabłońska, Nauka Kościoła, t. II, Kraków 2000.
Literatura uzupełniająca:
-K. Ponińska, Depictions of the Four Continents in Religious and Secular Art with Regard to Warsaw's Cultural Heritage, w: The Language of Continent Allegories in Baroque Central Europe, Hrsg. W. Schmale, M. Romberg, J. Köstlbauer, Stuttgart 2016.
-C. Ripa, Ikonologia, tłum. I. Kania, Kraków 1998.
-H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, t. 1-6, Kraków 1997-2007.
W cyklu 2021/22_L:
|
Uwagi
W cyklu 2024/25_L:
Student/ka powinien/ powinna posiadać podstawową wiedzę z zakresu historii sztuki. |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: