Architektura nowożytna Wielkiego Księstwa Litewskiego WNHS-HS-ANWKL
Wykład ma na celu przybliżenie specyfiki nowożytnej architektury WKL, ukazanie jej wyjątkowości i typowości na tle architektury Rzeczpospolitej i Europy. Zostanie przedstawiona topografia fundacji nowożytnych, w kontekście mapy politycznej WKL i średniowiecznych tradycji budowlanych; środowiska fundatorów, ale też architektów i budowniczych. Tematyka obejmie zarówno architekturę sakralną, jak i świecką w tym rezydencjalną i budownictwo publiczne. Omówiona zostanie także dekoracja architektoniczna. Na marginesie zostanie przywołana architektura drewniana.
E-Learning
W cyklu 2020/21_Z: E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy | W cyklu 2019/20_L: E-Learning z podziałem na grupy |
Grupa przedmiotów ogólnouczenianych
W cyklu 2020/21_Z: nie dotyczy | W cyklu 2019/20_L: PO/H1 - obszar nauk humanistycznych - I stopień/JM |
Poziom przedmiotu
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się
Typ przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student ma uporządkowaną wiedzę na temat architektury nowożytnej WKL w kontekście przemian historycznych i społecznych, a także obyczajowości i religijności doby nowożytnej. Ma znajomość stosowanych metodologii w analizie architektury, a także jest świadom najnowszych interpretacji. Posiada umiejętności umiejętności badawcze, a także rozpoznaje różnorodne typy dzieł sztuki. Jest gotowy do funkcjonowania w szerokim kręgu zadań społecznych.
Kryteria oceniania
Wykład. Obecność obowiązkowa.
W ramach zaliczenia - obecność + test (moodle) na temat treści przedstawionych na wykładzie.
Zajęcia odbywają się on-line na platformie Teams, tam też są umieszczane materiały z zajęć.
Praktyki zawodowe
brak.
Literatura
A.S. Czyż, Fundacje artystyczne rodziny Paców: Stefana, Krzysztofa Zygmunta i Mikołaja Stefana Paców. „Lilium bonae spei ab antiquitate consecratum”, Warszawa 2016.
A.S. Czyż, Kościół świętych Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie, Wrocław-Warszawa-Kraków 2008.
Lietuvos architektūros istorija. Nuo XVII a. pradžios iki XIX a. viedurio, sud. K. Čerbulėnas, A. Jankevičienė, t. 2, Vilnius 1994.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: